Merkez Bankası’ndan enflasyon açıklaması – Zenpara

Mühim Ekonomi haberleri konusunda Merkez Bankası’ndan enflasyon açıklaması – Zenpara başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

TCMB, Aylık Fiyat Gelişmeleri raporunu yayımladı. Dün açıklanan enflasyon verisini değerlendiren merkez, yıllık enflasyonun, Besin ve Esas mal gruplarında artarken, enerji grubunda gerilediğini, hizmet grubunda ise yataya yakın seyrettiğini belirtti.

Döviz kurundaki artış ÜFE’yi Temmuz 2019 sonrası en yüksek seviyeye çıkardı ve merkez, üretici fiyatlarında gözlenen bu artışta döviz kuru ve enerji dışı emtia fiyatlarındaki gelişmelerin belirleyici olduğu değerlendirilmektedir. Petrol ve Anne metal Dış imalat Endüstri fiyatlarının mevsimsellikten arındırılmış eğilimi bu dönemde belirgin ölçüde yükselmiştir, açıklamasına yer verdi.

Merkez Bankasının değerlendirmesi:

“Besin enflasyonundaki artışta hem işlenmemiş hem de işlenmiş Besin etkili olurken, Esas mallardaki yükselişte dayanıklı tüketim malları Anne belirleyici olmuştur. Enerji yıllık enflasyonundaki düşüşte, elektrik fiyatları kaynaklı baz etkisi öne çıkmıştır. Bu görünüm altında, B (işlenmemiş Besin ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın Dış TÜFE) ve C (enerji, Besin ve alkolsüz içecekler, alkollü içkiler ile tütün ürünleri ve altın Dış TÜFE) göstergelerinin yıllık enflasyonu artmıştır. B göstergesinin eğilimi yataya yakın seyrederken, C göstergesinin eğilimi bir miktar gerilemiştir.

Enerji fiyatları Ekim ayında yüzde 2,09 oranında artmıştır. Bu gelişmede yüzde 5,76 oranında artış gösteren elektrik fiyatları öne çıkmış, Sert yakıt ve akaryakıt fiyatları ise sırasıyla yüzde 2,56 ve 1,30 oranında yükselmiştir. Enerji grubu yıllık enflasyonu, geçtiğimiz yılın aynı ayındaki elektrik fiyat ayarlaması kaynaklı yüksek bazın etkisiyle 2,79 puan azalarak yüzde 3,98’e gerilemiştir.

Besin ve alkolsüz içecekler yıllık enflasyonu Ekim ayında 1,56 puan artarak yüzde 16,51’e yükselmiştir. Bu dönemde yıllık enflasyon, işlenmiş Besin grubunda 1,70 puan artışla yüzde 14,49’a yükselirken, işlenmemiş Besin grubunda 1,31 puan artarak yüzde 18,78 olmuştur. İşlenmemiş Besin grubunda mevsimsellikten arındırılmış veriler, meyve fiyatlarındaki nispeten Müspet görünümün etkisiyle taze meyve ve sebze fiyatlarının gerilediğine, ancak Başka işlenmemiş Besin fiyatlarının Mühim ölçüde yükseldiğine işaret etmektedir. Bu gelişmede, döviz kuruna duyarlılığı yüksek olan yumurta, bakliyat ve pirinç kalemleri öne çıkmıştır. İşlenmiş Besin fiyatlarındaki artış alt gruplar genelinde hızlanarak devam etmiş ve yüzde 2,18 olarak gerçekleşmiştir. Nitekim bu dönemde ekmek ve tahıllar yüzde 2,66, Başka işlenmiş Besin ise yüzde 1,91 oranında aylık fiyat artışı sergilemiştir. Başka işlenmiş Besin grubunda, Sert ve sıvı yağlar aylık yüzde 5,88 oranında fiyat artışıyla en Çok dikkat çeken kalem olmuştur. Bu gelişmelerle, taze meyve-sebze dışı Besin grubu yıllık enflasyonu yüzde 15,69’a yükselmiştir

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 2451 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*