Merkez Bankası Politika faizini 425 baz puan indirdi

Murat Uysal başkanlığında ilk para politikası toplantısında, bir haftalık repo oranı olan bir haftalık repo ihale Nema oranı, 425 baz puan indirilerek yüzde 24'ten yüzde 24,7'ye geriledi.

Zenpara araştırmasına göre 250 baz puan indirim bekleniyordu.

Açıklamada, para politikasındaki temkinli duruşun, enflasyondaki düşüşü hedeflenen patikaya uygun kılmak için sürdürülmesi gerektiğini ve bu Sene sonu enflasyonunun öngörülenin altında kalabileceğini vurguladı.

"Merkez Bankası, Bütün araçları, fiyat istikrarı için emrinde kullanmaya devam edecek" ifadesini kullandı. "Merkez Bankası elindeki Bütün araçları fiyat istikrarı ve finansal istikrar amacıyla kullanmaya devam edecektir."

Merkezi kararın ardından döviz kuru ilk reaksiyon olarak 5.70'ten 5.7681'e yükseldi, ardından düşüşe geçti.

PPK metninde aşağıdaki ifadeler yer aldı:

Nihayet zamanlarda açıklanan veriler ekonomik aktivitenin ılımlı bir toparlanma eğilimi gösterdiğini gösteriyor. Kuvvetli kurs doğrudan ve birbirine bağlı sektörler aracılığıyla ekonomik aktiviteyi destekliyor. Net ihracat önümüzdeki dönemde büyümeye katkıda bulunmaya devam edecek; Enflasyondaki düşüş eğilimi ve finansal şartlardaki kısmi iyileşme ile birlikte ekonomideki kademeli iyileşmenin devam etmesi beklenmektedir. Büyüme bileşimi dış dengeyi Müspet yönde etkiler. Cari işlemler dengesindeki yükseliş eğiliminin devam etmesi bekleniyor.

Küresel ekonomik aktivitenin zayıflaması ve enflasyondaki aşağı yönlü riskleri ile gelişmiş ekonomilerin merkez bankalarının genişleyici para politikası adımlarını atma olasılıkları arttı. Bu Durum, gelişmekte olan ülkelerin finansal varlıkları için talep ve risk iştahını desteklerken, korumacılık önlemlerinin ve küresel ekonomik politikalarla ilgili Başka belirsizliklerin Kapital akımları ve dış ticaret yoluyla yaratabileceği etkiler yakından izlenmektedir. Enflasyon, işlenmemiş Besin ve enerji fiyatlarındaki yavaşlamanın etkisiyle ikinci çeyrekte Mühim ölçüde gerilemiştir. Dahil talep gelişmeleri ve parasal sıkılaştırmanın etkileri enflasyondaki düşüşü desteklemektedir. Esas enflasyon eğiliminin Anne göstergeleri, arz yönlü faktörler ve ithalat fiyatları enflasyon görünümünü Müspet yönde etkilemektedir. Bu gelişmelere paralel olarak Var tahminler, enflasyonun Nisan Ayı Enflasyon Raporu'nda öngörülenlerin Sene sonuna kadar bir miktar altında kalabileceğini göstermektedir. Bu bağlamda, Komite enflasyonu etkileyen bütün faktörleri dikkate alarak Politika faizini 425 baz puan düşürmeye karar vermiştir. belirlemek. Enflasyondaki düşüşün hedeflenen yol ile aynı doğrultuda gerçekleşebilmesi için para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerekmektedir. Bu bağlamda, parasal sıkılık seviyesi, Anne eğilim göstergelerini dikkate alarak enflasyondaki düşüşün devam etmesini sağlayacak şekilde belirlenecektir.

Bu ayın başında Merkez Bankası Valisi Murat Çetinkaya görevden alındı ​​ve yerine Reis Yardımcısı Murat Uysal geçti.

Şubat ayında indirildi.

        

Zenpara – Para, Finans, Ekonomi ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 916 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*