Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) nedir?

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) nedir
Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) nedir

Tarif: En yaygın olarak SEC olarak adlandırılan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Kurultay’nin halka açık şirketlerin raporlama kurallarını oluşturmaktan görevli olduğu federal kurumdur. 

Sadece SEC, muhasebe ilkeleri ve kavramları için kurallar koymamaktadır. FASB  PCAOB kamu şirketleri için muhasebe çerçevesini kurarken ve UFRS hususi bir firmada kuralları oluşturun.

SEC ne anlama geliyor?

1934 senesinde Menkul Kıymetler Borsası Yasası ilk olarak 1934’te SEC’i yarattı. 2002 yılına kadar 1933 senesinde Menkul Kıymetler Yasası’nı uygulamak tek işdi. Bu, başka bir borsa kazasını önlemek için finansal piyasaları düzenlemek için yasama çabasıydı.

O zamandan beri, SEC, kamu şirketleri tarafınca hileli raporlama yapılmasını önlemek ve 2002’de SOX’un yürürlüğe girmesini sağlamak ve yasal uygulamaların işletmelerinde gelişmesine müsaade eden yöneticileri cezalandırmak amacıyla yürürlüğe giren Sarbanes-Oxley Yasasını yada SOX’u uygulamakla da suçlanıyor  .

SEC şu anda üç ayda bir ve senelik denetlenmiş mali tabloların  yanı sıra halka açık tüm şirketlerden yönetim tartışması ve analizi benzer biçimde öteki mali raporları gerektirmektedir  .

Örnek

SEC, hisse senedi düzenleyicileri yasasını uygulamakla görevli olmasına karşın, firmaları ve şahısları cezai olarak kovuşturma yetkisi yoktur. Bunun yerine, kamuoyu sövgü eden kişi ve şirketlere dava açmakta ve dava açmaktadır. Öteki federal ceza infaz kurumları şahıslara ve firmalara cezai olarak dava açmaktadır.

Son yirmi yılda, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, denetim eksikliği ve sahtekarlığı bulma ve cezalandırma kabiliyeti sebebiyle artan bir incelemeye girmiştir. Enron, 2008 bankacılık krizi ve Madoff sahnesinin dahil olduğu 2000’li yılların skandalları başlangıçta SEC tarafınca tespit edilmedi yada durdurulmadı. Aslen, SEC’in kırılmadan ilkin tüm skandallar hakkında makul bir bilgiye haiz bulunduğunu sadece yetişmen hiçbir şey yapmadığını gösteren kanıtlar var.

Zenpara hakkında 1656 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*