Menkul Değerler Nedir?

Menkul Değerler Nedir tdk ne anlama gelir sözlük anlamı
Menkul Değerler Nedir tdk ne anlama gelir sözlük anlamı

Menkul Değer ve Menkul Kıymet Nedir :  Menkul kıymetler diğer bir deyişle menkul değerler, bir şirket veya hükumet tarafından sahiplik hakkı, borç hakları veya bir seçeneği satın alma, satma veya ticaret yapma hakkı veren, ihraç edilebilir finansal araçlardır.

Menkul Kıymetler Nedir?

Menkul kıymetlerin tanımı nedir?  Menkul kıymetler borsalarda işlem görmektedir. Her ne kadar bu terim tüm finansal araçlara atıfta bulunsa da, yasal olarak tanımlarında farklılıklar vardır, bunlar çoğunlukla öz kaynakları ve sabit geliri menkul kıymetler olarak kabul eder.

Bununla birlikte, menkul kıymetler hisse senetleri, tahviller, yatırım fonları, faiz getiren Hazine bonosu, senet, türev, teminat ve borç olabilir. Ayrıca, petrol sondaj programlarına ilgi de menkul değerler olarak kabul edilir. Menkul kıymet ihraç eden tüzel kişilik, teminatın düzenleyicisidir.

Menkul kıymetler, içsel risk seviyelerine göre farklılık gösterir. Örneğin, hisse senetleri tahvillerden daha riskli olarak kabul edilir, ancak bazı hisse senetleri diğer hisse senetlerinden daha risklidir.  Bir yatırımcının kabul etmek istediği risk seviyesine bağlı olarak  , ilgili menkul kıymetleri seçer. Ayrıca, menkul kıymetler likidite seviyelerinde farklılık göstermektedir. 

Tahviller, hisse senetleri ve para piyasası araçları gibi yüksek likit menkul kıymetler daha sık işlem görmektedir, çünkü yatırımcılar daha fazla menkul kıymet alarak ve daha yüksek bir yatırım getirisi gerçekleştirerek fiyatlarını artırabilirler  .

Bir örneğe bakalım.

Örnek

Erkan Zen, Microsoft’un 100 hisse senedini satın alıyor, çünkü sıklıkla işlem gören ve yüksek getiri potansiyeline sahip büyük bir hisse senedi. Erkan Zen, Microsoft hisseleri alarak, şirketin temettü ödemeleri için mülkiyet haklarını otomatik olarak alır  . Bu nedenle, Microsoft’un üç ayda bir temettü beyan edeceği bir sonraki çeyrekte Erkan Zen ilgili ödemeyi tahsil edecektir.

Buna ek olarak, Erkan Zen bir çek hesabında 400.000 dolar ve hükumet tahvillerinin% 50’sini almaya karar verdi. Çok fazla risk istemiyor, bu yüzden muhafazakar ve güvenli bir tarafa gidiyor. Tahvilleri satın alarak Erkan Zen, satın alma işleminin yasal bir kanıtını alır ve ABD hükumeti ile bir güvenirlik ve alacaklı ilişkisini kabul eden tahvilleri satın alır.

Özet Tanım

Menkul Kıymet Tanımlayın:  Güvenlik, bir hükumet, şirket veya başka bir kuruluş tarafından finansal bir değeri ve dağıtılmış karlara sahip olma hakkını gösteren bir yatırım aracı anlamına gelir.

Zenpara hakkında 915 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*