Menemen Endeksi TÜİK’i solladı – Zenpara

Düşük gelirli insanları ve öğrencileri Dış tuttuğunuzda maliyetler artıyor ' vazgeçilmez yiyecek. Soğan menemen maliyetleri geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7, bu yılın Mayıs ayında 7 ve soğan menoru Maliyet geçen Mayıs ayına göre yüzde 13 arttı. [19659002] Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2020 yılında, Mayıs ayında, Besin ve alkolsüz içecekler grubu enflasyonuna göre yüzde 12,87 olurken, bu kalemdeki aylık artış 0,24 oldu.

Yeditepe Üniversitesi'nden profesör. Veysel Ulusoy ve Dr. Caner Özdurak tarafından hazırlanan "Menemen Endeksi" nin Mayıs ayı verileri, menemen yapımının yıllık bazda maliyetinin katlanarak arttığını ortaya koydu. Mayıs ayında menemen maliyeti geçen yılın maliyetini yılın başından bu yana ilk kez aylık olarak aştı. Soğan menemeninin maliyeti bir önceki yıla göre yüzde 7 idi ve soğuk olmayan menemenlerin maliyeti geçen Mayıs ayına göre yüzde 13 daha fazlaydı.

AYLIK TEMELDE AZALMA

Aylık bazda, Soğanlı Menemen Endeksi 18 puan düştü ve Pişmemiş Menemen Endeksi aylık 46 puan düştü. yüzde, yüzde 8 ve yüzde 35, charliston biber, domates ve soğan.

Prof. Veysel Ulusoy ve Dr. Caner Özdurak bu ay endeks tablosuna ek olarak enflasyonda “Besin ve Alkolsüz İçecekler” kategorisinin ağırlığını da ekledi. Sene sonunda güncellenen bu ağırlıkların Menemen Endeksi trendine göre daha dinamik bir yöntemle güncellenmesi gerektiğine dikkat çeken akademisyenler, en Çok harcama yapan Besin ve alkolsüz içecekler kategorisinin altını çizdi karantina günleri, yüzde 0,24 ile en düşük artış ile Anne harcama grupları arasında yer aldı.

karar.co I

Zenpara – Para, Finans, Ekonomi ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 874 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*