MB, ÖRTÜLÜ FAİZ ARTIŞI MI YAPTI?

Bugünün Mühim haberleri konusunda MB, ÖRTÜLÜ FAİZ ARTIŞI MI YAPTI? başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

MB, repo ihalesi yapmadı, piyasada çeşitli yorumlar oluştu.

Merkez Bankası cuma günü yaptığı gibi söz konusu gün de piyasaya TL vereceği repo ihalesini açmadı ve parasal sıkılaştırma adımlarına devam etti.

Analistler, bu sonucu ‘örtülü faiz artışı’ olarak tanımlıyor.

MB, piyasaya daha yüksek faizle Türk Lirası vererek dolaşımdaki Türk Lirası miktarındaki artışı azaltmayı böylece TL’yi döviz karşısında Kıymetli kılmayı amaçlıyor.

MB, Cuma gününden sonra söz konusu gün de miktar yöntemiyle repo ihalesi açmadı ve sıkılaştırma adımlarına devam etti.

Merkez Bankası’nın haftalık repo fonlaması gerçekleştirmemesinin ardından piyasa yapıcı bankalara tanınan fonlama hakların yarıya indirilmesi söz konusu gün devreye girecek; böylece %7.34’e kadar gerileyen fonlama maliyeti Cuma günü yükseldiği %8.08 seviyesinden söz konusu gün daha da yükselecek… 

TCMB’nin  Politika faizi %8.25 seviyesinde bulunuyor.

Ama banka piyasayı Politika faizinin 150 puan altına kadar fonlama enstrümanlara sahip.

Pandemi döneminde başlayan bu fonlamalarla TCMB’nin piyasaya sağladığı ortalama fonlama maliyeti 16 Temmuz’da Politika faizinin 90 baz puan altına yani %7.34’e kadar düşmüştü. TCMB Nihayet adımlarıyla fonalma maliyeti %8.08’e çıkardı.

Piyasada gecelik faiz TCMB’nin koridorunun üst bandı olan %9.75’te oluşurken, ortalama fonlama maliyeti de bankacıların hesaplamalarına göre haftanın ilerleyen günlerinde %9’un da üzerine çıkacak. (SOZCU) 

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 888 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*