Market stoklarında sıkıntı yok ( Sadece makarnaya değil una ve bulgura da boğarız)

Market stoklarında sıkıntı yok ( Sadece makarnaya değil una ve bulgura da boğarız)

Ekonomi bölümünde Market stoklarında sıkıntı yok ( Sadece makarnaya değil una ve bulgura da boğarız)başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Corona virüs önlemleri kapsamında yeniden kısıtlama kararları alındı. Yeni kararlar bu hafta sonu tam anlamıyla uygulanmaya başlayacak. Bu kararlardan birisi de hafta sonu belirli saatlerde sokağa çıkma kısıtlaması. 

Bu kapsamda akıllara da uygulanan ilk sokak kısıtlamalarındaki bazı ‘stok’ görüntüleri geldi. Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Düzgün ve Makarna Üreticileri Sanayicileri Derneği Başkanı Nihat Uysallı, yeni dönemde yaşanabilecekleri Zenpara.com.tr‘yedeğerlendirdi. 

”NE PANİĞE NE DE STOK YAPMAYA GEREK VAR”

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Düzgün, şu an atılan kısıtlama adımlarının Nisan ve Mayıs kararlarından oldukça farklı olduğunu belirterek, ”Panik yapmaya da stok yapmaya da gerek yok” dedi.

Alınan yeni kararlarda gündüz saatlerinde bir kısıtlama olmadığını, yapılan mesai saatleri düzenlemesinin de sektörü Çok etkilemeyeceğini söyleyen Ömer Düzgün, ”Biz sabah 08.00’de açıyorduk şimdi sabah 10.00’da açacağız, akşam 20.00’de de kapatacağız” açıklamasını yaptı. 

Hafta içi herhangi bir kısıtlama olmadığını da söyleyen Düzgün, ”Hafta sonu olacak kısıtlama alışveriş noktasında ne bize ne de vatandaşa Etki etmeyecektir” açıklamasında bulundu.

Panikle birlikte mağazalarda bir yığılma beklemediklerini ve bir Deney kazandıklarını belirten Düzgün, sözlerine şunları ekledi:

”İlk zamanlarda ürüne saldıran vatandaş daha sonra gördü ki Mahsul eksikliği yaşamıyor, dolayısıyla rahatladı. Mümkün bir tam kapanmada dahi vatandaş geçen seferki panik havasında olmayacaktır.” 

”ELLE DEĞİL, GÖZLE Denetim EDELİM”

Her türlü duruma karşı tam anlamıyla hazır olduklarını da belirten Düzgün, özellikle marketlerdeki hijyen kurallarına dikkat çekerek, ”Marketlerdeki açık ürünlerde eldiven kullanmalıyız. Ürünleri belirli bir süre elle değil de gözle Denetim edelim. Evden liste oluşturup çıkarsak markette geçirdiğimiz süre daha da kısalacaktır” ifadelerini kullandı. 

Corona virüs nedeniyle Besin ve hijyen ürünü stoğu yapmak isteyen müşteriler market raflarını boşaltmıştı...Corona virüs nedeniyle Besin ve hijyen ürünü stoğu yapmak isteyen müşteriler market raflarını boşaltmıştı…

”HER EVİ MAKARNAYA BOĞARIM”

Corona virüs önlemleri kapsamında alınan ilk kısıtlama kararlarının ardından vatandaş, markete koşmuş ve en Çok makarna raflarını boşaltmıştı. Makarna Üreticileri Sanayicileri Derneği Başkanı Nihat Uysallı da o dönemde, panik yapmaya gerek olmadığını belirterek ”Her evi makarnaya boğarım” açıklaması yaparak dikkat çekmişti. 

”BULGUR VE UNA DA BOĞARIM”

Nihat Uysallı bir kez daha Mümkün bir durumda Türkiye’nin makarna sıkıntısı yaşamayacağını belirtti. 

‘Her evi makarnaya boğarız’ açıklamasının hala arkasında durduğunu belirten Uysallı, ayrıca Hububat, Bakliyat, Yağ Tohumları İhracatçıları Birliği Başkanı olduğunu söyleyerek, ”Değil makarna, ülkeyi un ve bulgura da boğarım” dedi. 

Bu sözleri motivasyon için değil tamamen matematiksel hesaba olarak söylediğini belirten Uysallı şu ifadeleri kullandı: 

”Türkiye’de makarnanın üretim rakamı ve tüketim rakamı arasında neredeyse 1’e 4 gibi bir Ayrım var. 65 bin ton makarna tüketimi yapıyoruz Lakin neredeyse bunun 3,5 – 4 Sert da üretim yapıyoruz. Yani Türkiye’de sistem ihracatla ilgili taahhütlerini olur da kısıtlarsa gerçekten ülkeyi makarnaya boğarım” 

Ülkede un, makarna, bulgur gibi 3 Esas Besin maddesinde ne olursa olsun asla sıkıntı çıkmayacağının altını çizen Uysallı, ”Üretimimiz iç piyasadaki talebin Çok üzerinde. Biz zaten üretim fazlasını ihraç ediyoruz. Kısaca stok yapmaya gerek yok” ifadelerini kullandı. 

MAKARNAYA ZAM GELİR Mİ?

Mart ayından Temmuz ayına kadar herhangi bir zam ile karşılaşmadıklarını söyleyen Uysallı, ”Ancak buğday hasadı bin 850 liraya açılırken sadece 4 ayda bu rakamlar 2 bin 500 – 2 bin 600 bandına geldi. Özellikle stokçudan kaynaklanan Ağırbaşlı bir Sorun var. Ben öncesinde olduğu gibi kesinlikle zam yapılamaz diyemiyorum. Ancak Çok büyük zamlar da beklemiyoruz” bilgisini verdi.

VİDEO: SALGINDA MARKETLERDE EN Çok NE SATILDI?

Bugünün Mühim Ekonomi haberleri konusunda Market stoklarında sıkıntı yok ( Sadece makarnaya değil una ve bulgura da boğarız) başlıklı yazımızı okudunuz.

Zenpara – Para, Finans, Ekonomi ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 2451 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*