Marjinal Fayda Nedir?

Marjinal Fayda Nedir
Marjinal Fayda Nedir

Marjinal Fayda Nedir :  Marjinal Fayda (MB), bir müşterinin artan bir birim tüketim için ödemek istediği maksimum tutar olarak tanımlanır. Başka bir deyişle, Marjinal Fayda, müşterinin, ürünün ekstra bir biriminin tüketimiyle ilişkilendirdiği yardımcı programı temsil eder.

Marjinal Fayda Ne Demektir?

Marjinal fayda tanımı nedir?  Bu ekonomik kavram, tüketicilerin neden bazı mallar için bazı mallar için belirli bir bedel ödemeye istekli olduğunu açıklamaktadır. Tipik olarak, Marjinal Fayda bir kişi daha az tüketir ve kişi daha fazla tüketirse azalır. Bu mantıklı çünkü her ürün kullandığınızda; Bir sonraki ürün kullanımının değeri azalır.

Örneğin bir pizza alın. İlk dilim pizzadan çok memnun kalacaksınız. İkinci dilim birinciden biraz daha az çekici. Üçüncü dilim artık sizi doyuruyor ve artık pizza ile ilgilenmiyor. Dördüncü dilim seni hasta ediyor. Böylece her dilimin faydası azalır .

Marjinal Fayda Nedir Anlamı Tanımı ve Özeti
Marjinal Fayda Nedir Anlamı Tanımı ve Özeti

Bu konsept, ürünün kullanılabilirliği dikkate alındığında esasen doğrudur. Cep telefonlarını örnek al. 1990’ların başında, herhangi bir yerle herhangi biriyle iletişim kurabileceğiniz bir cep telefonuna sahip olmak devrimci bir kavramdı. Cep telefonları pahalıydı ve yetersiz tedarik edildi. Bu nedenle tüketiciler onlar için daha fazla para ödemek istediler.

Mikroişlemci yongalarının icadı ile üretim maliyetleri düştü ve daha fazla şirket bunları üretmeye ve halka açık bir şekilde hazır hale getirmeye başladı. Arz arttıkça, ürünün aspirasyon değeri azaldı. İnsanlar, telefonlar için daha önce olduğu kadar fazla para ödemeye razı olmadılar, çünkü daha fazla seçenek vardı.

Başka bir örneğe bakalım.

Marjinal Faydaya Örnek

10 kişilik bir rock grubu kitaplarının ülke çapında bir tur olduğunu varsayalım. Biletler 50 $ için çevrimiçi olarak kullanılabilir. Tüketiciler biletler için 50 dolar ödemeye hazırlar, çünkü grubun oynamasını görmek için çok az fırsat var. Böylece, marjinal fayda yüksektir.

Bunun aksine grubun 25 tarihte bir tur rezervasyonu yaptığını belirtin. Tüketici, biletleri görmek için 50 dolar ödeyebilir, çünkü grubu görmek için çok fazla tarih var. Grup, oynadıkları gösteri sayısını sınırlandırırsa her bilet için daha yüksek bir fiyat verebilir.

Kısaca Marjinal Fayda:

Marjinal Faydayı Kısaca Tanımlamak Gerekirse :  Marjinal fayda, bir ürünün ek bir biriminin piyasadan çekeceği fayda biriminin ölçüsü anlamına gelir.

Zenpara hakkında 1642 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*