Mansur Yavaş’tan araç ve ihale genelgesi: Ankara’da Tüm İhaleler canlı yayınlanacak

Mansur Yavaş Ankara Belediye İhaleleri
Mansur Yavaş Ankara Belediye İhaleleri

Ankara Büyükşehir Belediyesinden yapılan izaha göre, Başkan Yavaştarafından, belediyeye bağlı alakalı kuruluşlara gönderilmek üzere araçların kullanımı, kiralanması ile belediye ihalelerindeki usullerine ait genelge yayımlandı. 

Genelgeye göre, belediye, ASKİ ve EGO Genel Müdürlükleri ile belediye şirketleri tarafından tahsisli tüm araçlar, emeline uygun kullanılacak.

Mevzuata ters şekilde üzerinde ışıklı ve sesli ikazı sistemi (çakar lambaları) bulunan araçlardaki sistemler tez olarak sökülecek.

Sökülen sistemlerin değerinde kayba kapı aralamaksızın muhafaza edilecek, yapılan işlem bildirilecek. En kısa müddet içinde Belediye, EGO, ASKİ bünyesinde Genel Sekreterlik ve Genel Müdürlüklerce oluşturulacak bir komisyon aracılığıyla sökülen sistemlerin değerlendirilmesi için alakalı kamu müessese ve kuruluşları, emniyet ve jandarma örgütü ile koordineli olarak işlem kuruluş edilecek ve neticeninde bilgi verilecek.

Bakanlar Heyetinin 2006/10193 sayılı kararıyla yürürlüğe giren Hizmet Alım Suretiyle Taşıt Edinilmesine Ait Asal ve Usullerin 6. Maddesi’nde karar altına alınan genel asallara net riayet edilecek, aykırı hareket edenler mesul olacak. 

Birim amirleri ve şirket yetkililerince kullanılan kiralık hizmet araçları, sözleşmelerinin bitirmesine müteakip, yeni kiralama işlemlerinde mevzuatına ve tasarruf anlayışına uygun hareket edilecek.

‘İHALELER CANLI YAYIMLANACAK’

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş imzalı yayımlanan diğer bir genelgede de kamu kaynaklarının etkin ve randımanlı kullanımı, harcamaların saydam ve hesap verilebilir idare anlayışı içinde açıklığı, rekabeti ve güvenilirliği sağlayacak şekilde ihtiyaçların vaktinde, mevzuata uygun  karşılanması gerektiğine işaret edildi.

Genelgede, alakalı mevzuat uyarınca yapılacak ihaleler, temel ihale usullerinden açık ihale usulüne asal alınacak, mevzuatın öngördüğü diğer usuller ile temin alımları gerekçelendirilerek uygulanacak. 

Yapılacak ihaleler canlı yayımlanacak ve ihalelerin konusu, müddeti kontrat bedeli ile yüklenicisinin unvan bilgilerinin alakalı birimler veya belediye web sitesinde de yayımlanarak kamuoyu ile paylaşılacak. 

Belediye Başkanına bağlı harcama birimlerince kullanılacak ödemeler, Genel Sekreterlik Makamından, diğer harcama birimleri tarafından kullanılacak ödenekler bağlı bulundukları Genel Sekreter Yardımcısından onay alınarak yapılacak.

Zenpara hakkında 901 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*