Mali Tablolar Nelerdir?

Mali Tablolar Nelerdir Zenpara
Mali Tablolar Nelerdir Zenpara

Tanım: Finansal tablolar, bir şirket yönetimi tarafından bir andaki finansal performansı ve durumu sunmak için hazırlanan raporlardır. 

Genel amaçlı bir finansal tablolar seti genellikle bir bilanço, gelir tabloları, öz sermaye tablosu ve nakit akış tablosu içerir. Bu beyanlar, yatırımcılar ve alacaklılar gibi şirket dışındaki kullanıcılara şirketin finansal durumu hakkında daha fazla bilgi vermek için hazırlanmıştır. 

Halka açık şirketlerin de bu beyanları diğerleriyle birlikte düzenleyici kurumlara zamanında sunmaları gerekmektedir.

Mali Tablolar Ne Anlama Geliyor?

Mali tablolar, çoğu karar alıcı için ana mali bilgi kaynağıdır. Bu nedenle  finansal muhasebe  ve  raporlama  , bu finansal tablolardaki bilgilerin doğruluğuna, güvenilirliğine ve uygunluğuna bu kadar büyük önem vermektedir.

Örnek

Bilanço  zaman içinde belirli bir noktada bir gün şirket konumunun bir özet. Bilanço, belirli bir tarihte varlıkları, borçları ve özkaynakları listeler. Bilanço bir anlamda şirketin o tarihteki fotoğrafıdır. Yatırımcılar ve alacaklılar, şirketlerin sermaye varlıklarını ve operasyonlarını ve ayrıca mevcut yatırımcı bilgilerini nasıl finanse ettiğini analiz etmek için bilançoyu kullanabilir.

Gelir tablosu  belli bir süre boyunca şirketin gelir ve giderlerini gösterir. Çoğu şirket yıllık gelir tablosu yayınlar, ancak üç aylık ve altı aylık gelir tabloları da yaygındır. Kullanıcılar, şirketlerin verimli çalışıp çalışmadığını ve mevcut operasyonlarını ve büyümelerini finanse etmek için yeterli kar üretip üretmediğini görmek için gelir tablosunu analiz edebilir.

Mal sahibinin sermaye beyanı, bir dönem boyunca tüm mal sahibi yatırımlarını ve şirketten çekilmeleri özetler. Ayrıca, dağıtılmamış karlara kaydedilen cari gelir veya zararı da raporlar.

Zenpara hakkında 2165 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*