Mahfi Eğilmez TCMB faiz artırımını değerlendirdi

Merkez Bankası'nın bir süredir haftalık repo ihaleleri ile sadece bankaları fonlaması nedeniyle Merkez Bankası'nın (Merkez Bankası Anne faiz oranı olan) Merkez Bankası Ortalama Fonlama Maliyeti yüzde 15 sınırında kaldı. Görünüşe göre bu artıştan sonra kademeli olarak yüzde 17'ye çıkacak.

Merkez Bankası, önceki dönemin aksine Nihayet iki ayda Politika faizini artırıyor ve bunu yaparken kimseye danışmıyor gibi görünüyor. Önceki dönemlerde bu tür bir artış yapılmadan izin alınmış ve genellikle artıştan Evvel politikacılardan faiz aleyhine açıklamalar alınmıştır. İktisadi yönetim değişikliğinin ardından gelen iki faiz artırımında bu yapı izlenmedi. Merkez Bankası yönetimi ve siyasetle ilişkisi açısından kabul edilebilir bir ilişkiye dönüşü temsil eden bu gelişmeyi önemsiyoruz.

Merkez Bankası'nın faiz kararından Evvel bankalar mevduat oranlarını yüzde 16-18'e yükseltmişti. Enflasyonun yüzde 14'ü aştığı ve önümüzdeki dönemde daha da yükselmesinin beklendiği bir ortamda bu mevduat oranlarının normal kabul edilmesi gerekiyor. Ancak vatandaşın zihninde oluşan enflasyon oranı açıklanan enflasyon oranının oldukça üzerinde olduğu için, bu faiz oranları hala döviz mevduatından TL mevduata dönüş için yeterli görünmüyor.

Merkez Bankası'nın Nihayet dönemde çoklu faiz uygulayarak ve Politika faizini yükselterek piyasada belirsizlik yaratmayı bırakmasıyla Türk lirası yabancı para birimleri karşısında Kıymet kazanmaya başladı. Kuşkusuz bu gelişme, enflasyonist baskının biraz azalmasına Neden olacaktır. Faiz artışlarının ikinci Müspet etkisi ise risklerin azalması ve CDS priminin 500 baz puandan 300 baz puana düşmesidir. Bu Nihayet artıştan sonra, CDS primi muhtemelen biraz daha azalacaktır.

Faiz oranlarını artırmak, ekonomideki Bütün sorunları çözecek sihirli bir mermi değildir. Hatta borçlar ve finansman maliyetleri gibi bazı sorunların büyümesine Neden olacaktır. Ekonominin en Mühim kavramlarından biri "vazgeçme maliyeti" (alternatif maliyet) olarak adlandırılan kavramdır. Bir şeyi yapmayı seçerseniz, başka bir şeyden vazgeçmiş olursunuz. Ve yapmayı seçtiğiniz şeyin gerçek maliyeti, bunun yerine yapabileceğiniz şeyden vazgeçmiş olmanızdır. Faiz de böyledir. Faiz oranını yükselterek oranı düşürebilir, ancak borç maliyetlerini de artırmış olursunuz. Dolayısıyla faiz oranlarındaki artış geçici olarak Vakit kazandırır ve sorunları kökten çözmez. Merkez Bankası doğru olanı yaptı ve faiz oranını yükseltti. Bundan sonra Görev politikacılara aittir. Çünkü ekonomik, sosyal ve politik çerçevede gerçek yapısal reformlara girmedikçe faiz artırımımız sona ermeyecektir.

Alıntı, tamamını okumak için bağlantıyı tıklayın

FOS açıkladı: TCMB Kararı, Döviz Kuru ve Enflasyon

TCMB faiz oranlarını yükseltti

Uzmanlar cevapladı: TCMB PPK söz konusu gün neye karar verecek?