Maddi Olmayan Duran Varlıklar

Maddi Olmayan Duran Varlıklar Nedir?
Maddi Olmayan Duran Varlıklar Nedir?

Maddi Olmayan Duran Varlıklar Nedir?

Tarif: Maddi olmayan duran varlıklar, tipik olarak fizyolojik bir varlığa haiz olmayan ve gelecekteki kıymeti ya da yararları bilinmeyen oranda olan uzun vadeli kaynaklardır. Başka bir deyişle, maddi olmayan duran varlıklar tipik olarak entelektüel varlıklardır ve şirket birkaç muhasebe periyodu süresince yarar sağlar.

Maddi Olmayan Duran Varlık Nedir?

Maddi olmayan duran varlıkların ana örnekleri  patentler , ticari markalar, telif hakları,  franchise sözleşmeleri , iyi niyet ve öteki ticari sözleşmelerdir.

Maddi olmayan duran varlıkların değerlemesi zor olduğu ve gelecekteki öngörülemeyen yararları olduğundan, çoğu zaman ilk satın alındıklarında maliyetten kaydedilirler. Bu varlıkların bir çok, şerefiye hariç kaydedilen kıymet süre içinde düzeltilmemiştir. Orijinal maliyet,  gelecekteki yararları ne olursa olsun , tüm  bilançoların kıymeti yansıtmasıdır.

Örnek

Mesela bir ticari marka atın   . Ticari marka, bir şirkete yalnızca bir markayı, simgeyi yada logoyu hususi olarak kullanma olanağı elde eden fikri mülkiyetindedir. Ticari markalar milyonlarca dolar değerindedir, sadece bir çok durumda bilançoda bu miktar için nadiren etken kullanılır. Niçin olmasın?

Ihmal etmeyin, maddi olmayan duran varlıklar piyasa kıymeti değil maliyetleriyle kaydedilir. Her ne kadar Nike swoosh logosu milyarlarca dolar değerinde olsa da, firmanın yaratması için 50 dolardan azca paraya mal oldu. Bununla beraber, bazı patentler ve ticari markalar, yaratılması, kurulması ve korunması için mühim oranda paraya mal olur. Tipik olarak, maddi olmayan duran varlıkları elde etmek için yasal ücretler maliyetlerine dahil edilir.

Maddi olmayan duran varlıklar çoğu zaman uzun vadeli varlıklar kategorisinde yada bilançodaki öteki varlıklar bölümünde raporlanmaktadır. Kullanım ömrü süresince itfa edilir   yada yararlı olduğu tahmin edilir. Mesela, patentlerin 20 senelik yasal ömrü vardır. Bundan sonrasında, patent süresi doluyor ve düşünce kamuya açık hale geliyor. Bundan dolayı, patentler çoğu zaman 20 yıl yada daha azca yararlı ömre haizdir.

Şerefiye  , tüm maddi olmayan duran varlıkların istisnasıdır şu sebeple itfa edilmemektedir. Bunun yerine, senelik bazda kıymet düşüklüğü testi yapılır ve buna gore ayarlanır.


Zenpara.com / Ekonomi, finans ve birçok maddi konudaki bilgi kaynağınız.

Zenpara hakkında 1068 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*