Lokmacı Açarak Para Kazanmak Mümkün mü?

Lokmacı Açmak Lokma Dükkanı Bayilik Para Kazanmak
Lokmacı Açmak Lokma Dükkanı Bayilik Para Kazanmak

“Lokma dükkanı açmak” çok popüler olmaya başladı. Yeni nesil lokma markaları arasında rekabet son hız devam etmekte. Yeni lokma şubeleri ile Anadolu’da bir hayli marka hızla dağılmaya başladı.

Altı ayda doruk yapmış lokma markaları

LOKMA dökmek geleneklerimizde bulunan eski bir adettir fakat İzmir bu konuda öne çıkar. İzmir’de ve etrafında sokaklarda koca kazanlarla lokma döken beyaz önlüklü ustalara rastlamak sıradan bir görüntüdür. îşte, lokma tatlısını seven ama her yerde bulamayıp özleyenler için bir furya baş gösterdi: Yeni nesil lokmacılar. Başta İstanbul’da olmak üzere birçok şehirde peşi sıra lokmacı dükkanları açılıyor. Taksim, Beşiktaş, Kadıköy gibi en hareketli merkezlerde kendini göstermeye başlayan yeni nesil lokmacıların önünde daimi kuyruk var. Sayıları her geçen gün artan lokmacı dükkanları satış rekorları kırarken, bayilik için öneri yağmuruna tutuluyorlar. İstanbul dışında Ankara, Eskişehir, Bodrum, İzmit, Sakarya, Gaziantep ve Antalya gibi değişik yerlerde de şubeler açan yeni nesil lokmacılar, büyük şehirlerin yanı sıra yurtdışına açılmak için de gün sayıyor.

Lokmacı Dükkanı Açmak Kazandıran Sektör Oldu

Lokmacı Açmak Lokma Dükkanı Bayilik Para Kazanmak
Lokmacı Açmak Lokma Dükkanı Bayilik Para Kazanmak

Yeni nesil lokmalara şerbet dökülmüyor, hamurlarının içine çikolata, krema veya değişik dolgular yapılıp çeşitli soslar ve süslemelerle küçük porsiyonlar halinde rengarenk kutularda servis ediliyor. Çikolatalı, karamelli, tahinli, dondurmalı, böğürtlenli, bisküvili gibi favoriler var. Görüntüleri çok cezbcdici, kutuları da çok şirin. Klasik lokmadan çok uzak olan bu tatlı yeni bir ürün kolu olmuş vaziyette, hem de ortaya çıkan yüzlerce yeni markayla yeni bir sektör haline geldiği söyleniyor. Sektörün aylık cirosunun 60 milyon TL olduğu düşünülüyor.

Sosyal medyada reklam atağı yapan lokmacılar, fenomenlerin de tavsiyeleri ile her geçen gün daha çok müşteri çekiyor. Bilhassa gençlerin ilgi ettiği lokmaların porsiyon ücreti vasati 15 TL. Fiyatı oldukça düşük olan lokmanın kazancının yüksek olması cezbediyor.

Yeni nesil lokmacı furyasının ilk markası olarak Yeşilköy’de açılan The Loqma’nın sahipleri Hacer Hoşhanlı ve Hakan Arslan, “Yeni nesil lokma projemizle bir ilki gerçekleştirdik”iddiasını ifade ediyor. Hoşhanlı üniversiteyi bitirdikten sonra takriben iki sene Amerika’da yaşayıp orada marka idaresi ve gelişimi üzerine çalışmış, Bilhassa NewYork’ta Simit Sarayı’nı gördükçe Türkiye’den bir marka çıkarma hayali kurmuş. Türkiye’ye döndükten sonra bir firmada Amerika bölge sorumlusu olarak kariyerine devam eden Hoşhanlı, burada Hakan Arslan’la tanışmış. Arslan ise 11 yıl insan kaynakları yöneticisi olarak çalışmış. Gönül ilişkisiyle başlayan birliktelikleri bugün iş ortaklığına dönmüş; yakında dünya evine girecekler. İki genç teşebbüsçü “Neden tecrübelerimizi birleştirip bir marka oluşturmuyoruz”düşüncesiyle yola çıkmışlar.

“Kökü bizim geçmişimize dayansın lakin vizyonu geleceğe açık olsun” diyerek gelenekerimizde bulunan eski lokma tatlısında karar kılmışlar ve The Loqma isimiyle 2017’de Yeşilköy’de dükkan açmışlar. Markalarını yaratırken yurtdışına açılma vizyonu koyan ortaklar, bu yüzden İngilizce olarak “The Loqma” ismini seçmiş. Arslan, “Bir nevi tatlının fast food’unu oluşturduk. Hem gelenekerimizde bulunan eskii modernize ettik hem de kişinin kendi damak tadıyla bir kombinasyon oluşturabilmesine olanak verdik” diyor.

The Loqma’nın en büyük özelliği lokmalarının içine yağ çekmeyen bir yöntemden yapılması. Hoşhanlı, “Önceleri lokmayı bildiğimiz tarifle yapınca içine ilave ettiğimiz kremaların veya çikolata soslarının rahatsız edici ve ağır olduğunu gördük. Bunun için yağ çekmeyen bir lokma harcı geliştirdik” diyor.

The Loqma’nın Marka İletişim Direktörlüğünü ve sosyal medya faaliyetlerini yürüten Yavuz Selim Yavuzer de, çok talep almalarına rağmen zincir bir marka haline gelmek için aceleci olmadıklarını, önce-liklerinin iyi bir sosyal medya PR’ı olduğunu anlatıyor. Yeni lokasyonlar için çok seçici davrandıklarını belirten Yavuzer, “bayilik” için Kadıköy, Beşiktaş, Karaköy gibi merkezi konumlar için çalışma yaptıklarını kaydederek, beynelmilel olarak kendilerini tanıtmanın asıl hedefleri olduğunun vurguluyor.


LOKMATA
Postmodern bir tatlı

Beşiktaş Akaretler’de ilk dükkanım geçtiğimiz yıl Mayıs ayında açan Lokmata markasının iki ortağı var, Atahan Yersel ve Mücahid Kaan Damgacı. İki genç ortağın şirketinin isimi ise Postmodern Tatlar Gıda Tic. San. Ltd.. Yersel, geçimini tatlı yaparak sağlayan bir aileden geliyor, kendisi de küçük yaşlardan itibaren hep tatlı imalatının ve tatlı satan işletmelerin içinde bulunmuş. Damgacı ise Denizli’de esnaf bir ailenin içinde büyümüş ve İstanbul’da İngilizce işletme okuduktan sonra büyük bir şirketin satış bölümünde çalışmaktan mesut olmayınca baba mesleği esnaflığa dönmeye karar vermiş. İkili tanışmalarından kısa bir müddet sonra bu işe beraber girme kararı almış. Lokma tatlısını çok ağır hale getiren şerbeti çıkartıp yerine Belçika çikolatası, değişik dolgular ve süslemeler ilave edip postmodern bir tatlı haline getirdiklerini anlatan Damgacı, Beşiktaş’taki ilk dükkanlarının açılmasından bu yana büyük bir alaka gördüklerini ve geçtiğimiz Ekim ayında da Kadıköy Rexx sineması karşısında ikinci şubelerini açtıklarını aktarıyor.

Yeni şubelerini Çengelköy’de açmak için gün saydıklarını söyleyen Damgacı, “Dükkanlarımızı sektörde iyi bilinen bir mimarlık büronuna yaptırıyor ve her şeyiyle bizzat ilgileniyoruz” diyor. Damgacı, “bayilik” vermeye niyetlerinin olmadığını söylüyor. Damgacı Hollanda Amsterdam’da Lokmata açma tasarıları olduğunu bildiriyor.


LOKMAMMA
Dondurmanın lokmayla buluşması

Yeni nesil lokma markaları arasında Antalya’nın merkezi bir yerinde boy göstermiş Lokmamma da bulunuyor. Markanın sahibi Soner Yıldız, bu fikrin kendisine Yunanistan’a giden yeğeninden geldiğini söylüyor. Yunanistan’da dolgulu lokmayı gören yeğeniyle bunu Türkiye’ye getirmeye karar verdiklerini kaydeden Yıldız, “O dönem kimi engellerle karşılaştık ve dükkanı hemen açamadık. Yoksa bu işe ilk giren biz olabilirdik. Tam da o dönemde yeni nesil lokma markaları açılmaya başladı. Geçen yıl Temmuz ayında açılan dükkanımızla biz de bu işe giren üçüncü marka olduk” diyor.

Lokmamma’da diğer markalardan farklı olarak şiş lokma ve meyveli lokma gibi çeşitlerin olduğunu söyleyen Yıldız, bu arada büyük bir dondurma imalathanelerinin olduğunu, dondurmayla lokmayı buluşturduklarını dile getiriyor. Lokmamma’da yeni nesil lokmanın yanı sıra dondurma, boza, salep, kahve ve çay da satılıyor. Bu furyanın bir süre daha devam edeceği tahmininde bulunan Yıldız, Lokmamma’yı yurt geneline yaymayı amaçladıklarını izah ediyor. Yıldız, “Bu trend bir süre daha gidip insanlar alıştıktan sonra ilgi ağır ağır azalacaktır. İşte o vakit lokmanın yanında farklı ürünler sunmayan firmalar yok olabilir”diyor.

Bayilik için çok talep geldiğini belirten Yıldız, Mersin ve İstanbul’a bayilik verdiklerini, yeni dükkanların açılmak için gün saydığını bildiriyor ve peş peşe gelen lokmacı markalarının 40’ı aştığını, ipin ucunun bir ölçüde kaçtığını söylüyor. Bu aya özel bayilik kampanyası yaptık, 50 bin TL‘ye bir hayli malzemeyle beraber markamızı veriyoruz. Bayilerimize reçete veriyoruz, malzemeleri de biz tedarik ediyoruz, dondurmalarımızı Antalya’da imal edip özel araçlarla bayilerimize naklediyoruz” diyor.


LOKMACHO
Hedefi dünya markası olmak

Lokmacho markası geçen sene Eylül ayında Bağdat Caddesi’nde ilk şubesini açan yeni nesil lokmacılardan biri. Çok hızlı büyüyen firmanın Bakırköy, Kadıköy Bahariye Caddesi, Acıbadem, Watergarden, Taksim, İzmit Dolphin ALIŞVERİŞ MERKEZİ karşısı, İzmir Alsancak, Sakarya, Beylikdüzü, Gaziantep Şahinbey olmak üzere 11 şubesi mevcut. Markanın sahibi ismini öne çıkarmak istemediğini iletiyor. Şube sayısını gelecek Mart ayma kadar 15’e çıkarmayı amaçladıklarını anlatan teşebbüsçü, Moskova’da bulunan Avia Park isimli alışveriş merkezinde ilk yurtdışı şubelerini açacaklarının bilgisini veriyor. Ayrı olarak Almanya’da bir firmaya ‘master franchise’ yetkisi verdiklerini anlatarak orada da iki şube açacaklarını kaydediyor. Lokmacho’nun hedefinde İngiltere, Amerika ve Amsterdam da var. Teşebbüsçü Amerika’da okuduğunu markayı oluştururken konseptlerini donut ile gelenekerimizde bulunan eski lokmanın birleşimi olarak tasarıladığım aktarıyor.“Karlılık oranımız çok yüksek ve doğru yerlerde doğru reklamlar yaptık” diyen teşebbüsçü, kaliteli malzemeler kullandıklarını, gerçek Belçika çikolatasıyla çalıştıklarını vurgulayarak şunları söylüyor:

“Şu ana kadar yurtiçinden 300’ün üzerinde, yurtdışından ise 40 ülkeden “bayilik” talebi aldık. Sosyal medya tanıtımı için profesyonel bir firmayla çalışıyoruz.”

LOKMALAND
Gençler için cazip bir iş

Abdullah Karacan, Lokmaland’in lokantaları olan bir aile şirketinden doğduğunu söyleyerek sözlerine başlıyor. 20 senedir ailesiyle beraber gıda sektöründe işletmecilik yaptıklarını ifade eden Karacan, lokmanın yeni bir furya olacağını tespit edip ilk girenlerden olmak için 2018 15 Aralık’ta bir dükkan açtıklarını anlatıyor. Açıldıktan sonra iki hafta içinde dört bayilik verdiklerini bildiren Karacan, yeni şubelerin Avcılar Pelikan ALIŞVERİŞ MERKEZİ yanı, Beylikdüzü Beykent kavşak, Kadıköy Söğütlüçeşme ve Eskişehir Kanatlı ALIŞVERİŞ MERKEZİ yanında olacağını kaydediyor. Yeni nesil lokmacılıkta kar marjının çok yüksek olduğunu, 18-25 yaş arası genç kadınların ilgi ettiğini, lokmanın çikolatayla buluşma lezzetinin çok tuttuğunu dile getiriyor. Karacan, “Şu günlerde zorda olan sektörler kan kaybı yaşamayan gıdaya yönelme eğiliminde. Gıda sektörü de kolay değil fakat yeni nesil lokmacılık bunun içinde en kolayı. Bizim dükkanlarımızda makinelerle lokmalar üretiliyor, bir üniversite talebesini kısa bir eğitimden geçirip satışa koyabiliyoruz” diyor.

Ayaküstü atıştırmalık olarak belirlenen bir konsept sunduklarını, dükkanlarını hızlı yemek üzerine dizayn ettiklerini belirten Karacan, bu yeni nesil lokma sektörünün Türkiye’de furya haline dönüşmesinin kaynağının Yunanistan’daki Lukumades markası olduğunu müdafaa ediyor. Karacan’ın sektörün geleceğine ait görüşü ise şöyle:

“Bu sektör kalıcı olacaksa bayileşme yaygınlaşmalı. Biz ne kadar dağılırsak o kadar kalıcı oluruz fikrindeyiz. İstanbul’da Avrupa ve Asya yakalarında 10’ar şube açma hayalimiz var. Ankara, İzmir, Antalya, Eskişehir, Trabzon gibi isim yapmış şehirlerde de olmak isteriz. Kendi memleketim Malatya’veyahut gidip araştırma yaptık ve “bayilik” isteyenlere verme kararı aldık.”

LOKMADES
Daha hızlı dağılabiliriz

Lokmades, yeni nesil lokma makinelerini Türkiye’de ilk üreten şirket olan The Kitchen Project’in kendi markası. The Kitchen Project’in sahibi Timuçin Aydın, ilk şubeyi Ankara’da geçen sene nihayetinde Aralık ayında Bahçelievler 7. Cadde’de açtıklarını anlatıyor. Sonra Beşiktaş, Bursa Balat, Kemer Countıy Club ve Kocaeli’de şube açtıklarım belirten Aydın, sırada Nişantaşı, İzmir ve Antalya’nın olduğunu bildiriyor. Aydın, şöyle konuşuyor:“Kendi markamızı piyasaya sürmek için bekledik. Muvaffakiyet hızlı gclince Lokmades’le giriş yaptık. Biz kendi markamızdan önce yeni bir sektör yaratmak istediğimiz için böyle bir taktik izledik. Şu an Lokmades’ler için yaptığımız yeni anlaşmalarla 13 şubeye erişmiş vaziyetteyiz. Halihazırda altı-yedi talep daha var. Hedefim 50 şubeye kadar erişmek. Makineyi ben sattığım için şubeleşmek çok kolay oluyor. Bayilik isteyenlerden85 bin TLalıyoruz. Anahtar teslim mutfak veriyoruz. Dükkanın masa sandalye ve dekorasyonunu kendileri yapıyor. Başka bir deyişle bir bayinin açılışının fiyatı 150 bine kadar çıkabiliyor. Bu, bir iş kurmak için aslında düşük bir fiyat. 30-35 metrekarelik bir dükkan yeterli oluyor.”

Lokmades’in Kuveyt ve Katar’da da “bayilik” verdiğini ifade eden Aydın, başka ülkeler için müzakereler yaptığını da sözlerine ilave ediyor.

Lokma markaları

 • The LoQma
 • Lokmala
 • Lokmata
 • Lokma’m
 • Lokmamma
 • BOO
 • Lokmacho
 • Lokmalık
 • Lokmades
 • Churrovslokma
 • Lokmaland
 • Lokmagül
 • Misslocma
 • Lokmania
 • Lokmax
 • Lokmazone
 • Lokma City
 • Lokmalife
 • BLOOM
 • Lokmakaşık
 • Lokmajör
 • Lokmado
 • Game of Lokma

Geleneksel Eski lokmacı ne diyor?

İzmir’in Geleneksel Eski lezzetlerinden olan ve geçen sene coğrafi işaret tesciliyle savunma altına alınan İzmir lokması, geçmişte yalnızca hayır işi için dökülürken şimdi açılış veya doğum gibi özel günlerin de vazgeçilmezi. Lokmaya olan ilginin gittikçe artması üzerine aşçılık ve pastacılık eğitimi alarak sektöre girenlerin sayısının İzmir’de 700’ü bulduğu düşünülüyor. Bornova Meslek Eğitim Merkezi bünyesinde hem aşçılık hem pastacılık eğitimi veren ve 29 yıldır lokmacılık yapan Saray Lokma’nın sahibi Metin Köroğlu, yeni nesil lokmacılar ile ilgili şunları söylüyor:

“Lokma dökme ananesi bizim yöremize hastır. Başka şehirlerde de bizdeki gibi lokma dökme işine girip başarılı olamayanların sayısı çoktur. Buradan gidip yapanlar bu işin devamını getiremiyor ne yazık ki. İzmir etrafı dışında bu yeni ürünler sevilebilir fakat İzmir’de tutmaz. Boyozun içine krema doldurduğumuzu düşünün yiyebilir miyiz? Biz yiyemeyiz, belli bir damak tadımız oluşmuş artık. O vakit ona başka bir isim koyulmalı, o başka bir üründür bizim için. Bizim de ara ara lokmaya fark tatlar ilave etmişliğimiz oldu, sözgelişi susamlı ve haşhaşlı tecrübe ettik fakat beğendiremedik. Gerçek lokma, ‘İzmir Lokma’ dediğimiz delikli halka lokmadır. Lokma denilince ilk akla gelen budur. Daha sonra ‘Saray Lokma’ gelir; yuvarlak tek atımlıktır. Bu saray lokma son senelerin en çok seçenek edilenidir. İzmir’de bir çuval undan lokma döktürmenin maliyeti ortalama 800 TL‘dir. Bundan bin kişilik lokma çıkar.”

Timuçin AYDIN / The Kitchen Project
Her şey lokma makinelerinin imalatı ile başladı

Sahibi olduğum Bursa merkezli The Kitchen Project, Türkiye’deki yeni nesil lokma makinesini üreten ilk şirket. 33 yaşımdaytm, garsonluktan gelmeyim, daha sonra bir makine firmasına girdim, burada imalatı öğrendikten sonra ayrılıp kendi şirketimi kurdum. Bir makine nasıl yapılır, fason imalata nasıl geçilir iyice kaptım, akabinde aşçılarla çalışmaya başladım. Bu tatlıyla öncelikle 2014’te Yunanistan’da tanıştım. Önceden de İspanyolların Churros tatlısının seri imalatı için bir pompa yapmıştım; bu pompayı lokmaya entegre ettim. Aşçı Duygu Kasatura bize ürün danışmanlığı yaptı. Çikolatalı lokmanın tasarımında onun katkısı ehemmiyetlidir. Geçen sene Nisan ayında CNR’da tertip eden bir fuarda Lokmata’nın sahipleri ile tanıştım. Bizim ürettiğimiz lokma makinesini ilk onlar aldı. Ondan sonra da kimseye makine vermedik, beş-altı ay bu siyaseti güttük. Baktık ürün sevildi, akabinde ülkemizin değişik yerlerine yeni nesil lokmayı tanıtıp, makinesini satmaya başladık. Antalya, Bodrum ve Ankara’ya ilk makineleri gönderdik. Sonra İstanbul’da Lokmacho markasına makine vermeye başladık. Hemen peşinden kendi markam olan Lokmades’i kurdum. Sonra yeni yeni markalar da makine alıp işe girmeye başladı.

Hepsinin açılışında etkin rol aldık. Her lokmacının açılışına Duygu Kasatura ile birlikte gidiyoruz. Markalar makineyi alıp kaparolarını gönderdikten sonra ürün listesi yolluyorum. Tüm ekipmanların, çikolataların, vs. tüm malzemelerin listelerini veriyorum. Neyi nereden alacaklarını da söylüyorum.

Yeni nesil lokma markalarının şubeleriyle birlikte sayısı 60’a erişmiş vaziyette. Bunlardan birinin aylık cirosu aylık 100 bin TL’yi buluyor. Aylık 60 milyon TL’lik potansiyeli olan bir sektörden söz ediyoruz. Bizimle bu işi kurmanın maliyeti düşük; zira biz onlara ehemmiyetli tüyolar veriyoruz.

Örneğin nasıl ve hangi çikolatayı kullanırlarsa daha düşük maliyeti olur diye anlatıyoruz. Benimle çalışan markaların tabak başına maliyeti ortalama 4.5 TL. Yeni nesil lokmacılık sektörünün önü açık, daha da büyüyecektir.

Dükkan Açmak İçin İhtiyaç duyulan Belgeler

Vergi Dairesinden İstenen Belgeler

 • Bağlı Bulunduğunuz Vergi Dairesi’ne giderek BİLDİRİM FORMU doldurulacak.
 • Kira Kontratı götürülecek
 • İşe başlayan kişinin İmza Sürküsü alınacak (noterde alabilirsiniz)
 • İkametgah
 • İşe Başlama Formu doldurulacak
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi götürülecek

Bu belgeler ile Vergi Dairesi’nde işlemlerinin bitirecek ve hemen peşinden şayet rastgele bir mesele yoksa vergi levhasını alacaksınız.

Belediyeden İstenen Belgeler

Belediyelerde 4 farklı sınıf işyeri bulunmaktadır. Bu işyerlerinde istenen belgeler farklıdır. Bunlara ayrı ayrı yer vereceğiz. Hangi sınıfa dahil olduğunuzu yeniden belediyeden öğrenebilirsiniz.

Sıhhi Kurum

 1. 1 adet resim,
 2. Ustalık vesikası fotokopisi (İhtiyaç duyulan olan işkollarında) (Ticaret Odası kaydı olanlardan istenmez),
 3. Tüzel kişiler için imza sirküleri fotokopisi,
 4. Tapu fotokopisi,
 5. Yapı kullanma destur vesikası fotokopisi,
 6. Kira kontratı,
 7. Oda kayıt vesikası,
 8. Ticaret veya esnaf ve sanatkar sicil tasdiknamesi,
 9. Tapuda mesken olarak görülen yerler için kat maliklerinin oybirliği arzuhali,
 10. İtfaiye Raporu (İtfaiye raporu gerektiren işyeri için) (Tire İtfaiye: 500 10 18),
 11. Her 200 m2 için 1 adet yangın söndürme aleti faturası fotokopisi,
 12. Hijyen Eğitimi Vesikası (Hijyen Eğitimi Yönetmeliği kapsamına giren işyeri çalışanlarına ait),
 13. Plastik dosya.

Umuma Açık İstirahat ve Eğlence Yerleri

A- Evraklar :

 1. Devir ise devir arzuhali,
 2. 2 adet resim,
 3. İçkili restoran ise ustalık vesikası fotokopisi ve gerekiyorsa çalışan sözleşmesi,
 4. Tüzel kişiler için imza sirküleri fotokopisi,
 5. 2 adet tapu fotokopisi,
 6. 2 adet yapı kullanma destur vesikası fotokopisi
 7. Kira ise kira kontratı,
 8. Oda kayıt vesikası,
 9. Ticaret veya esnaf ve sanatkar sicil tasdiknamesi,
 10. Tapuda işyeri olarak görülen yerler için kat maliklerinin oyçokluğu arzuhali,
 11. Tapuda mesken olarak görülen yerler için kat maliklerinin oybirliği arzuhali,
 12. İtfaiye Raporu (Tire İtfaiye: 500 10 18),
 13. Hijyen Eğitimi Vesikası (Hijyen Eğitimi Yönetmeliği kapsamına giren işyerleri çalışanlarına ait),
 14. Çalışacak kişilerin kimlik bilgisi ile adli sicil ve bulaşıcı hastalığı olmadığına konusunda beyanname,
 15. Plastik dosya.

B- Özel Şartlar :

 1. Kapıdan kapıya okula 100 mt. mesafeden az olmama,
 2. Kahvehane ise 40 m2’de az olmama,
 3. En az 25 kitaptan oluşan bir kitap ve gazete köşesi oluşturulması,
 4. İnternet salonu ise Filtre Programı yapılması.

C- Sorumlu Müdür İçin Şart olan Evraklar :

 1. Sorumlu Müdür Beyannamesi,
 2. Sorumlu Müdür Kontrat Tarihi,
 3. Hijyen Eğitimi Dokümanı,
 4. 1 Adet Fotoğraf,
 5. Plastik Dosya.

2. Sınıf Gayri Sıhhi Kurum

A – Evraklar :

 1. Devir ise devir arzuhali,
 2. 1 adet fotoğraf,
 3. İmza sirküleri fotokopisi,
 4. İmar Müdürlüğü onaylı durum tasarısı,
 5. Tesisin bulunduğu yeri gösterir tasarı veya belgeler,
 6. İş akım şeması ve izah raporu,
 7. Motor gücüne göre sınıflandırılan işyeri ise Motor Beyanı,
 8. Kapasite Raporu (İhtiyaç duyulan olan işkollarında),
 9. İş Sıhhati ve Güvenliği Beyannamesi,
 10. İş Güvenliği Sözleşmesi,
 11. Tapu fotokopisi,
 12. Yapı kullanma izin dokümanı fotokopisi,
 13. Kira ise kira kontratı,
 14. Oda kayıt dokümanı,
 15. Ticaret veya esnaf ve sanatkar sicil tasdiknamesi,
 16. Tapuda mesken olarak görülen yerler için kat maliklerinin oybirliği arzuhali,
 17. İtfaiye Raporu (Tire İtfaiye: 500 10 18),
 18. Faaliyete göre Mesul Müdür sözleşmesi ve diploma fotokopisi,
 19. Hijyen Eğitimi Dokümanı (Hijyen Eğitimi Yönetmeliği kapsamına giren işletmen ve çalışanlarına ait),
 20. Geçiş yolu üzerinde ise geçiş yolu izin dokümanı,
 21. İşletme Dokümanı (50 kişi ve üzeri çalışanı olan işyerleri için),
 22. Etraf İzni (Gürültüye kapı aralayabilecek işletmeler için),
 23. Etraf İzni (Deşarj için, imalattan oluşan atık suyu var ise),
 24. Etraf İzni (Emisyon için, imalattan meydana gelen hava kirliliğine sebebiyet veriyor ise),
 25. Doktor ve sıhhat personeli sözleşmesi (50 ve daha fazla çalışanı olan işyerleri için),
 26. Şehir ağ suyu bulunmayan yerlerde içme ve kullanma suyu temin projesi ve izah raporu ile suyun kimyevi ve bakteriyolojik tahlil raporu,
 27. Kanalizasyon bulunmayan yerlerde foseptik ayrıntı projesi,
 28. Plastik dosya.

B – Özel Şartlar :

 1. Ekmek ve çeşitleri fırınları için büyüklüğü 400 m2’de az olmama,
 2. Özel yapı kullanma destur vesikası olma,
 3. Ayrık nizam olma,
 4. Yüksekliği en az 3,5 metre olma,
 5. Günlük imalatı 1000 kilogram’dan fazla olma,
 6. Gıda imalatı yapan işyerleri için ekli listedeki koşulların yerine getirilmesi.

3. Sınıf Gayri Sıhhi Kurum

A – Evraklar :

 1. Devir ise devir arzuhali,
 2. 1 adet fotoğraf,
 3. İmza sirküleri fotokopisi,
 4. Kuruluş içi yerleşim planı,
 5. İş akım şeması ve açıklama raporu,
 6. Motor gücüne göre sınıflandırılan işyeri ise Motor Beyanı,
 7. Kapasite Raporu (İhtiyaç duyulan olan işkollarında),
 8. Tapu fotokopisi,
 9. Yapı kullanma izin dokümanı fotokopisi,
 10. Kira kontratı,
 11. Oda kayıt dokümanı,
 12. Ticaret veya esnaf ve sanatkar sicil tasdiknamesi,
 13. Tapuda mesken olarak görülen yerler için kat maliklerinin oybirliği arzuhali,
 14. İtfaiye Raporu (Tire İtfaiye:500 10 18),
 15. İş Sağlığı ve Güvenliği Beyannamesi,
 16. İş Güvenliği Sözleşmesi,
 17. Hijyen Eğitimi Dokümanı (Hijyen Eğitimi Yönetmeliği kapsamına giren işyerleri çalışanlarına ait),
 18. Faaliyete göre Mesul Müdür sözleşmesi ve diploma veya ustalık dokümanı fotokopisi,
 19. Geçiş yolu üzerinde ise geçiş yolu izin dokümanı,
 20. Etraf İzni (Gürültüye kapı aralayabilecek işletmeler için),
 21. Etraf İzni (Deşarj için, imalattan oluşan atık suyu var ise),
 22. Etraf İzni (Emisyon için, imalattan kaynaklanan hava kirliliğine sebebiyet veriyor ise),
 23. Plastik dosya.

B- Özel Şartlar :

 1. Ekmek ve çeşitleri fırınları için büyüklüğü 250 m2’de az olmama,
 2. Özel yapı kullanma izin dokümanı olma,
 3. Ayrık nizam olma,
 4. Günlük imalatı 1000 kg’dan az olma,
 5. Gıda imalatı yapan işyerleri için ekli listedeki koşulların yerine getirilmesi.

Esnaf ve Sanatkarlar Odasından İstenen Belgeler

 • İşyeri İkametgah İlmühaberi
 • Vergi yoklama fişi veya bilgisayar görüntüleme
 • Kimlik fotokopisi
 • 4 Fotoğraf
 • Alanında Ustalık vesikası

Meslek Odasından İstenen Belgeler

 • Vergi dairesine kayıt vesikası
 • İşyeri İkametgah ilmühaberi
 • 2 resim
 • Kimlik fotokopisi
 • Sicile kayıt vesikası
 • Alanında ustalık vesikası

Lokmacı ve lokma dükkanı açmak üzerine oluşturulan bu içerik birtakım alıntılar içermektedir.

Ayrıca Bakınız : VakıfBank Borç Kapatma Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?


Ayrıca Bakınız : Hangi Para Birimi Daha Değerli


Ayrıca Bakınız : Yatırım Yapmadan İnternetten Para Kazanmanın 10 Yolu


Ayrıca Bakınız : Franchising Nedir? Ne Anlama Geliyor?


Ayrıca Bakınız : Google Reklamlarından Para Kazanmak Hayal mi?


Ayrıca Bakınız : Sanal Kredi Kartı Nedir, Nasıl Kullanılır?


Ayrıca Bakınız : Para Kazandıran Hobiler


Zenpara , sunmuş olduğu tüm emsalsiz yazı, yazı ve içerikler finans ve iktisat alanında bilgilendirme ve güvenilir kaynak oluşturma amacıyla kıymetli kullanıcılarına sunulmaktadır.

Sual, görüş, tavsiye ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir yada info@www.zenpara.com adresi üstünden iletişime geçebilirsiniz.

logo zenpara
Zenpara.com / Iktisat ve Finans
Zenpara hakkında 866 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*