Küresel Besin fiyatları yükseliyor ve ekonomistler endişeli

Dünyanın en büyük gelişmekte olan pazarlarında Besin fiyatları hızla artıyor ve aylarca süren baskıların ardından potansiyel bir enflasyon tehdidi oluşturuyor. Asya'nın en büyük iki gelişmekte olan ekonomisi, tüketici diyetinin merkezi olan Çin'deki domuz eti ve Hindistan'daki soğan gibi fiyat dalgalanmalarıyla karşı karşıya. Türkiye ve Nijerya arz maliyetlerini artırırken, Birleşmiş Milletler veri, ekim ayında iki yıldan Çok bir süredir küresel Besin fiyatlarında en hızlı şekilde arttığını gösteriyor.

bu, Besin fiyatlarındaki yönlü hareketin üzerinde Fukara tüketiciler için acı verici olsa da, küresel bir yavaşlamanın ortasında, merkez bankaları, ekonomik büyümeyi artırmaya odaklanan küresel parasal yavaşlamayı sınırlama seviyesine henüz ulaşmadı.

Türkiye Dış, Bloomberg tüketici fiyat endeksine göre, en düşük ortalama enflasyon seviyesi, gelişmekte olan piyasalarda hala Bütün zamanların en düşük seviyesi.

Singapur’daki DBS Bank Ltd.’nin Genel müdürü ve Taimur Baig’li iktisatçılar, "bir avuç üründe, merkez bankalarının yoğun ve spesifik faktörlerin etkisiyle Besin enflasyonu üzerinde harekete geçmesini beklemiyoruz, parasal ve mali gevşetme politikalarının 2020'de devam etmesi bekleniyor. ”

Fiyat Şoku

Ancak, Besin tarafındaki fiyat şoku tehdidi Nihayet derece gerçektir. Nomura Holdings Inc. ekonomistleri Nihayet zamanlarda yükselen piyasaların en büyük risk altında olduğunu belirtti. Besin harcamaları toplam harcamaların daha büyük bir paya sahip olduğu için Besin enflasyonunu tetikleyen faktörler Hava şokları, yüksek petrol fiyatları ve doların keskin bir şekilde Kıymet kaybetmesidir.

Esas nokta, artışların tüketicileri besleyip beslemeyeceğidir. uzun vadeli enflasyon beklentileri ve Esas enflasyonu besleyin.

Çin

Domuz eti fiyatları, 2012 yılı Ocak ayından bu yana, büyük miktarlarda hayvan toplandıktan sonra en yüksek seviye olan tüketici enflasyonunu% 3,8'e çıkardı. “ateş” hastalığına karşı koruyun. Domuz eti fiyatları Nihayet zamanlarda normale dönmeye başlasa da, ekonomistler Çin'deki Besin enflasyonunun 2020 Ocak ayında% 5-6'ya ulaşacağını kabul ediyorlar.

Bu seviyedeki enflasyon, merkez bankasının para politikasını gevşetme ve devam eden ticaret savaşına paralel olarak zayıf iç talep için Ekonomi.

Hindistan

Soğan fiyatlarındaki ani artışın Nihayet yıllarda sosyal huzursuzluğa yol açtığı Hindistan'da, sebze fiyatlarındaki yıllık% 26'lık bir artış, Ekim ayında Rezerv Bankası'na kıyasla enflasyonu artırdı 15 ayda ilk kez% 4 eşik. Bu, 2013'ten bu yana en düşük ekonomik büyüme performansını gösteren Hindistan ekonomisini desteklemeye çalışan merkez bankasının adımlarını engelleyebilir.

Türkiye

Besin enflasyonu ilk çeyrekte% 30 civarında seyretti. 2019’un çoğu için% 15’in üzerinde kaldı. Türkiye'de yüksek Besin fiyatları ve tedarik zinciri sorunları büyük ölçüde Doğal sulamaya bağlı; ancak Ağustos 2018’deki döviz krizinin de etkileri var. Hükümet, ürünleri doğrudan çiftçilerden almaya ve şehirlerde satmaya çalıştı, ancak pek bir Ayrım yaratmadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, fiyat artışlarını hain ve terörist olarak kınadı. Tahıl üreten illerdeki Nihayet kuraklıklar, Ati Sene Mümkün arz kısıtlamaları konusunda endişelere yol açsa da, merkez bankası Besin enflasyonunun 2020 sonuna kadar% 11 olmasını bekliyor.

Afrika

Bazı Cenup bölgelerinde bölgesel bir kuraklık sınırlı Besin üretimi Afrika ülkeleri. Mısır ürünlerinin maliyetinin artması nedeniyle Besin fiyatlarındaki artış Zambiya enflasyonunu üç yılın en yüksek seviyesine çıkardı ve arzın azalmasıyla Zimbabwe'deki aylık Besin enflasyonu yaklaşık% 50'ye ulaştı. Nijerya'da, Cumhurbaşkanı Buhari'nin yaygın Besin kaçakçılığının bir kısmına karşı bir sınır emri çıkarmasının ardından Ağustos ayından bu yana ithal pirinç fiyatı% 7,3 arttı.

Zenpara – Para, Finans, Ekonomi ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1068 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*