Kredi Kartı Güvenlik Kodu Nerede Yazar (CCV)

Zenpara Bankalar kategorisi altında yayınlanan Kredi Kartı Güvenlik Kodu Nerede Yazar (CCV) başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

  Günlük hayatımızda pek Çok Mühim yere sahip olan bankaların kredi kartları, teknolojiye ayak uydurarak daha da kullanışlı hale geliyorlar. Öyle ki, kredi kartından taksitli Akça avans çekme, alışveriş merkezlerinde kullanma, benzin harmalarını veya altın alımlarında taksitlendirme gibi işlemlerin yanı sıra kredi kartlarıyla e-ticaret alışverişlerde taksit yapabiliyoruz. Ayrıca kredi kartı kullanarak puan kazanıyor ve kazanılan puanlarla “bedava alışveriş” yapabiliyoruz. Peki özellikle e-ticaret yani internet alışverişlerinde karşımıza çıkan kredi kartı güvenlik kodu nerede yazar ve nedir bu güvenlik kodu? Siz de bu sorulara Cevap arıyorsanız aşağıda yer alan bilgilerden yararlanabilirsiniz.

Kredi Kartı CCV Kodu Nedir?

Card Validation Value anlamına gelen CCV, kredi kartının güvenilirliğini sağlamaktadır. Bankalara ait kredi kartları her müşteriye Hususi olarak üretilmektedir. Üretilen kredi kartları, dolandırıcılık durumlarına Önlem almak amacıyla yüksek güvenlik çipleri ve bilgileriyle donatılırlar. İnternet alışverişlerinde güvenlik amacıyla kullanımda olan CCV yani güvenlik kodu, kredi kartında bulunması Mecburi bir güvenlik uygulamasıdır. CCV güvenlik kodu genellikle kullandığımız kredi kartının arkasında yer almaktadır. Şerit üzerinde yer alan rakamlardan oluşan güvenlik kodu genellikle 3 haneli olmaktadır. Bazı kredi kartlarında güvenlik kodu kartın ön yüzünde yer alabilir. Özellikle American Express gibi kredi kartlarında güvenlik kodu kartın ön yüzünde yer almaktadır ve bu kod 4 hanelidir. Eğer aşağıdaki bankaların kredi kartlarını kullanıyorsanız, CCV güvenlik kodunun nerede yazdığını aşağıdan öğrenebilirsiniz.

İnternet Alışverişlerinde Bunlara Dikkat Edin:

  • Alışveriş yapacağınız e-ticaret sitesinin güvenilir olduğuna dikkat edin,
  • Alışveriş yapacağınız sitenin isminin tam ve doğru olduğundan emin olun, Mesele hepsiburada.com sitesinden alışveriş yapacaksanız domain’in hepsiburada.com olduğuna mutlaka dikkat edin. Dolandırıcılar Misal olarak hepsi1burada, hepziburada gibi harf cambazlığıyla sizleri ağlarına düşürmeye çalışıyor olabilir.
  • Alışveriş yapacağınız sitede SSL güvenlik sertifikası olduğunu Denetim edin,
  • Bu sitenin Alıcı hizmetleri, iletişim bilgilerini bir yere kaydedin.
  • Kartınızdaki bilgileri kesinlikle site yetkililerine vermeyin.

Kredi Kartı Güvenlik Kodu Ne İşe Yarar?

Kredi kartı kullanan müşterilerin güvenilirliğini sağlamak amacıyla bankalar arasında yapılan çalışma sonrasında CCV yani kredi kartlarının güvenlik kodları üretilmiştir. Her kredi kartı için farklı olan bu güvenlik kodu, genellikle 3 hanelidir ve kredi kartının Art tarafında yazmaktadır. Güvenlik amacıyla bu kodun kredi kartı sahibinden başka kişinin bilmemesi önerilmektedir. 2001 yılında yürürlüğe giren CCV kodları, yeni çıkan Bütün kredi kartlarına eklenmiş ve kullanılmaya devam edilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: KREDİ KARTINDAN NAKİT AVANS ÇEKME FAİZİ

Kredi Kartı Güvenlik Kodu Silinmiş

Kartınızın Art yüzünde yer alan kredi kartı CCV güvenlik kodunuz herhangi bir nedenle silinmiş ise mutlaka bankanıza müracaat ederek yeni bir kredi kartı isteyiniz. Kredi kartınızın yenilenmesini isteyerek güvenlik seviyenizi en üst düzeye çıkarabilir ve bir kaç gün içerisinde yeni CCV’si yazılmış kredi kartınızı alarak kullanmaya devam edebilirsiniz.

Kredi Kartında Bulunan Başka Güvenlik Önlemleri

Bankalar, dolandırıcılığa karşı kredi kartlarını üst düzey güvenlik teknolojileriyle donatmaya devam ediyor. Kredi kartlarında çipli güvenlik sisteminin yanı sıra güvenlik şeridi, kredi kartı sahibinin adı soyadı ve kart numarası gibi bilgiler de yer alıyor. Ayrıca kredi kartlarında Saklı güvenlik önlemleri de yer almaktadır. Başka yandan kredi kartlarının belli bir kullanım tarihi de bulunmaktadır. Kartınızın Nihayet kullanım tarihi geçtiyse siz de bankanızla iletişime geçerek kredi kartınızın yenisinin gelmesini isteyebilirsiniz. Kredi kartlarında bu güvenlik önlemlerinin yanı sıra, internet alışverişlerinde sms ile doğrulama gibi güvenlikler de bazı bankalarda bulunmaktadır.

Kredi kartlarının CCV kodları, kredi kartı numarasının aksine kabartmalı şekilde yazılmaz. Bunun nedeni ise, kredi kartının daha gerçek sahibine geçmeden dolandırıcıların eline geçme ihtimali ve bu kişilerin zarf üzerinden rakamları tahmin edebileceğinden dolayıdır. Visa, Mastercard, Diners Club gibi kredi kartlarının arkasında, imza bölümünün üst bölümünde 3 basamaklı CCV koduna ulaşarak alışverişinizi siz de tamamlayabilirsiniz. Güvenlik kodu olmadan internet üzerinden alışverişinizi tamamlayamazsınız.

CCV güvenlik kodunu bulmak için;

  1. Kredi kartınızın Art yüzünü çevirin.
  2. Kartınızın Art yüzünde yer alan imza şeridinde bulunan rakamların Nihayet 3 rakamı güvenlik kodu (CCV) olarak kabul edilir.
  3. Bu kodu kullanarak internet alışverişinizi güvenli bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Tarım Bankası Kart Güvenlik Numarası Nerede Yazar?

Tarım Bankası’nın bir Çok Kişi tarafından kullanılan kredi kartı BankKart’da güvenlik kodu, kartın Art yüzünde imza şeridi üzerinde yer almaktadır ve 3 hanelidir. Tarım Bankası BankKart ismiyle hem kredi kartı hem banka kartı işlevi görmektedir. Bundan dolayı kartın ön yüzünde banka kartı bilgileri yer alıyorken, Art yüzünde ise kredi kartının bilgileri ve CCV1, CCV2 gibi bilgiler yer alır. Aşağıda bir resimle Tarım Bankası CCV güvenlik kodunun nerede olduğunu da belirttik.

Tarım Bankası kredi kartı CCV

Akbank Kredi Kartı Güvenlik Kodu Öğrenme

Akbank Axess özellikli kredi kartlarında da pek Çok güvenlik önlemleri yer alıyor. CCV, CID, CVC gibi güvenlik önlemleri bunların başlıcaları. Siz de internet alışverişinizde Akbank Axess’i kullanacaksanız öncelikle güvenlik kodunun ve kartın Başka bilgilerini bilmeniz gerekiyor. İnternet alışverişinde kartın sahibinin ismi, soyismi, doğum yılı, telefon numarası (bankada kayıtlı numara), kart numarası ve CCV kodu istenebilmektedir. Axess kredi kartlarının güvenlik kodları kartın Art yüzünde 3 haneli olarak kartta bulunmaktadır. Kredi kartınızın güvenlik kodunu sizden başkası bilemez, dolayısıyla Akbank Alıcı hizmetlerini arayarak güvenlik kodunu öğrenebilirim diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz demektir.

kredi kartı ccv nerede yazar?

Kredi Kartında Güvenlik Kodu Nerede?

İnternetten yaptığınız alışverişlerinizi tamamlamak istiyorsanız öncelikle bankada kayıtlı cep telefonunuzun açık ve yanınızda olması gerekmektedir. İNG, Garanti Bankası, TEB, Yapı Kredi, Odeabank, Denizbank gibi bankaların kredi kartlarından yapılan alışverişlerde çift taraflı doğrulama yapılmaktadır. Alışverişin tamamlanması için sms ile alışveriş Onay kodu gönderilmekte ve alışverişi tamamlamak istiyorsanız bu kodu e-ticaret sitesine girmeniz gerekmektedir. Eğer sizin kullanımınız dışında bir Durum varsa hemen bankanızın Alıcı hizmetlerini arayarak direk bağlanma numaraları sayesinde hemen kartınızı kullanıma kapattırmalısınız. Eğer bankanıza bu durumu bildirmezseniz kötğ niyetli kişiler kartınızın bilgilerini ele geçirerek alışveriş yapabilir. Kredi kartı güvenlik kodu nerede yazar diye merak edenlere Hususi olarak bu sayfamızı araştırarak hazırladık. Siz de merak ettiklerinizi aşağıda bulunan yorum bölümümüze yazabilir, bizlerden destek alabilirsiniz.

Merak edilenler:

Banka kartında hesap numarası nerede yazar?

İban no kaç haneli?

Kredi Kartı Güvenlik Kodu Nerede Yazar (CCV) / Zenpara Bankalar Kategorisi altında yayınlanmıştır. Bu kategoride Türkiye Cumhuriyetinde Etkinlik gösteren Hususi ve Halk bankalarına ait güncel faiz oranlar, kredi ürünleri ve daha birçok içeriği bulabilirsiniz.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Para, Ekonomi, Finans ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 933 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*