Köy ve Mahalle Muhtarı 2021 Ocak Ayı Maaşı Ne Kadar Olacak? Muhtarların Görevleri Nelerdir?

Belli bir gösterge rakamının aylık memur katsayısı ile çarpılmasıyla köy muhtarları ile il ve ilçe mahalle muhtarlarına ödenen aylık maaş belirlenir. Muhtarlık harçlıklarının ne kadar olacağı ve nasıl ödeneceği 2108 sayılı Muhtar Ödeneği ve Sosyal Güvenlik Kanunu'nda düzenlenmiştir.

Muhtarların gelirleri geçmiş yıllarda Çok iyiydi, özellikle ikametgah ve nüfus cüzdanı örnekleri verdiler. Ancak bu iki belgenin sistem ve devlet kurumları üzerinden alınmasının ardından gelirleri Mühim ölçüde azaldı.

Sözlükteki "seçilmiş" terimi, "mahalle veya köyün işlerini yönetmek için atanmış / seçilmiş yönetici" anlamına gelir. 5 yıllık Görev süresi ile muhtar, köy ve mahallelerde tüzel kişiliği temsil eder. Mahalle veya köylerin yol, su, elektrik, altyapı ve güvenlik sorunlarını Mahalli idarecilerle paylaşmak, Kanun ve değişiklikleri duyurmak gibi görevleri olan muhtarlar, İçişleri Bakanlığına, illerde valilere, ilçelerde kaymakamlara karşı sorumludur.

Muhtarlar, köylerde işbirliği gerektiren işlerde de öncü rol oynarlar. Seçimlerde (Genel seçimler, referandum seçimleri) sandık kurullarında Görev yaparlar. Köylerinde askerlik çağında gelenlerin listelerini ve seçimde Oy kullanacak seçmen listelerini asmakla yükümlüdürler. Devletin engellilere verdiği maaşlar konusunda yardıma muhtaçların belirlenmesinde ve bu kişilere yardım sağlanmasında muhtarlar büyük rol oynamaktadır. Salgın belirtisi olması durumunda Sağlık kuruluşlarına bildirilmesi de muhtarların Mühim görevlerinden biridir.

Muhtarlık için eğitim şartı aranmıyor. Ancak muhtar bağlı bulundukları ilçe tarafından seçildikten sonra hizmet içi eğitim almıştır. Asgari muhtar olma yaşı 25'tir. 25 yaşını tamamlarsa T.C. Her vatandaşın muhtar olma hakkı vardır. Muhtar adayı olmanın iki yasal kriteri daha var. İçlerinden biri seçimlerden en az 6 ay Evvel aday olduğu mahallede ikamet etmiş olmalı. Ayrıca muhtar adayı utanç verici suçların hiçbirini işlememiş olmalıdır.

2020'nin ikinci 6 aylık enflasyon verilerine göre maaşlarında artış görecek olan memurlar ve emekli memurlar yeni maaşlarının ne kadar olacağını merak ediyor. Bu Sene, Ocak 2021'de memur ve emeklilere yüzde artış sağlanacak.

Tahkim kurulu kararı kapsamında belirlenen yüzde 3'lük zam oranı, enflasyonun bu yılın ikinci yarısında yüzde 4'ü geçmesi halinde artacak.

Muhtarların maaşı, özlük hakları ve ek ödeme gelirleri ile ilgili yapılan düzenlemeler yetersizdir. Maaşları bugünkünden Çok daha düşük olan muhtar maaşları, Nihayet iki yılda göreli olarak arttı.

Açıklanan 4 aylık enflasyon rakamları, enflasyon farkının emeklilere uygulanacağı yönündedir. Buna göre 2020'nin ikinci yarısında enflasyon yüzde 4,49 olacak. Memur ve emeklilerin Ocak ayı artışı yüzde 0,49'luk enflasyon farkıyla yüzde 3,49'a yükselecek gibi görünüyor.

4 aylık enflasyona göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin artış oranı yüzde 4,62 olurken, memur ve emeklilerin yüzde 3'lük artışına ek olarak yüzde 0,62'lik bir Ayrım vardı. Tam oranlar için geriye sadece 2 veri kaldı. 3 Ocak'ta açıklanacak Nihayet rakam ile 15 milyonu aşan memur ve emeklinin zam oranı kesinleşecek.

Kasım ve Aralık aylarında ortaya çıkacak enflasyon yüzde 4'ü aşarsa memurlar bu miktarı aşan bir enflasyon artışı alacak. Enflasyon Ekim 2020'de yüzde 2,13 artarken yıllık yüzde 11,89 oldu.

Muhtarlığın görevleri:

Mahalle muhtarları mahallede ikamet edenler için gerekli belgeleri düzenlemelidir.
Sokaktaki, sokaktaki ve mahalledeki Bütün işaretleri Denetim etmekten sorumludur. Belediye, hasarlı tabelaları belediyeye bildirmelidir.
Sandık, askerlik çağındaki vatandaşların kimlik kartlarını ve seçim listelerini askıya almakla yükümlüdür.
Seçim kurulları kapsamında Sağlık ocakları ve Sağlık ocağı kurulları için ücret belirleme komisyonlarına katılmak zorunludur. başkanın sorumluluğundadır.

2020, Rotorcraft MAAŞLARINI artırdı [19659013]
2019 yılında 911 bin TL maaş alan Alan muhtarı 2 bin 500 TL ile 2020 yılına kadar ortalama 2 bin maaş alıyordu. Bu noktada maaş katsayılarındaki artıştan yararlanılarak 50 bin 278 köy muhtarına ödenen maaş artışı yapıldı.

Buna göre

14.750 gösterge rakamı aylık memur katsayısı ile çarpılarak köy ve mahalle muhtarlarına aylık bulunacak harçlık verilmiş, ancak bu rakam Temmuz ayından itibaren artmıştır. 14 bin 750 gösterge ile 0,154461 katsayısı çarpılarak muhtarlara ödenecek yeni maaş brüt 2 bin 278 TL, net 2 bin 261 TL olarak hesaplanıyor. görülebilir.

İstanbul ve Ankara'da Görev yapan muhtarlar aylık 2.254 maaş. Emekli muhtar maaşı 2.000 TL civarında.

Köy ve mahalle muhtarlarından emekli maaşı (emeklilik sandığı, SSK, Bağkur) alanların emekli aylıkları kesilmez.

Zenpara – Para, Finans, Ekonomi ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1454 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*