Koronayı 2 saatte yere seriyor. Türkiye’de üretildi dünya şaşkına döndü. İngilizler de test edip onayladı

Bugünün Mühim haberleri konusunda Koronayı 2 saatte yere seriyor. Türkiye’de üretildi dünya şaşkına döndü. İngilizler de test edip onayladı başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Gaziantep’te, bir kumaş üretim tesisinde korona virüsü 2 saat içinde yüzde 99,99 oranında yok eden ve maske yapımında kullanılan ‘antiviral nonwoven kumaş’ üretildi. Tesisin sahibi Hasan Gürkan Bayram, spunbond nonwoven kumaşa antivirel özelliğini kazandırdıkları yeni Mahsul üzerinde virüsün yaşayamadığının İngiltere ve Brezilya’daki laboratuvarlarda da onaylandığını ifade etti. 

DHA’nın haberine göre, Gaziantep Organize Endüstri Bölgesi’nde Etkinlik gösteren bir kumaş üretim tesisi, korona virüs salgınının başlamasının ardından 6 ay Evvel; kimyager, Endüstri, tekstil ve biyomedikal mühendislerinden oluşan bir ekip kurarak virüse karşı etkili kumaş üretmek için çalışma başlattı. 

Mustafa Dağlı’nın başkanlık ettiği 9 kişilik ekip, 6 ay boyunca Var kumaşı virüse karşı antiviral özellik kazandırdı. Formülünü açıklamadıkları kimyasal özellik ile bütünleştirilen kumaşın korona virüs ve Başka virüslere karşı yok edici özelliğe sahip olmasının ardından tesis, yapılan çalışmaları Türkiye’de Yeditepe Üniversitesi’nin yanı sıra Vatan dışı akreditesi için de Brezilya ve İngiltere’deki iki kumaş test merkezine gönderdi. 

Burada yapılan testlerde de çalışma ile kumaşın virüsü 2 saat içerisinde yüzde 99,99 oranında yok ettiği onaylandı.

“VİRÜSLERİN ÖLDÜĞÜNÜ TESCİL ETTİRDİK”

6 ay süren çalışmaya katılan ekibe başkanlık eden Mustafa Dağlı, korona virüsü yok etmek ve bulaş riskini en az seviyede tutmak için yeni bir inovasyona imza attıklarını ifade etti.

Dağlı “Pandemi sürecinin başlaması ile birlikte ekibimizde yer alan Bilim insanları ile birlikte birçok toplantılar ve çalışmalar yürüttük. Bu çalışmaların ardından geliştirdiğimiz buluş, yenilikçi teknolojilerin ve moleküler alanda yapılan büyük atılımların bir sonucudur. Bu kumaşı geliştirdikten sonra dünyada geçerliliği olan İngiltere ve Brezilya’da yer alan iki ayrı test yaptırdık. Testler sonucunda temas ettikten sonra en Çok 2 saat içerisinde kumaş yüzeyindeki virüslerin yüzde 99.99 oranında yok olduğu tescil edildi” dedi.

“BİLİM İNSANLARIYLA 6 AYLIK ÇALIŞMA YAPTIK”

Tesisin sahibi Hasan Gürkan Bayram ise 6 ay süren çalışmayla kumaşlarına kimyasal karışımlı antiviral özellik kazandırarak virüsü yok etmeyi başardıklarını belirterek, “Bütün dünyada yürütülmekte olan korona virüs ile mücadele sürecinde, Etkinlik gösterdiğimiz alanlardan nonvowen kumaş sektöründeki bilimsel çalışmalarımıza ağırlık verdik. Çünkü bu Sorun, herkese elinden gelenin fazlasını yapma sorumluluğu yüklüyor” dedi.

Bayram “Bu süreçte sadece kumaş üretim kapasitemizi artırmakla kalmayıp koronavirüs ile yürütülen mücadeleye katkı sunmak istedik. Bilim insanlarından oluşan ekibimizin özverili çalışmaları sayesinde 6 ayın sonunda spunbond nonwoven kumaşa antiviral özelliğini kazandırarak yüzeyine temas eden virüsleri yüzde 99.99 oranında yok etmeyi başardık” şeklinde konuştu.

Hasan Gürkan Bayram, geliştirdikleri yeni özellik ile virüslerin yüzeyinde yaşayamadığı kumaşlar ile maske ve medikal tekstil ürünlerinin seri üretimine de önümüzdeki günlerde başlayacaklarını ifade etti. 

Hasan Gürkan Bayram “Pandemi sürecinde herkesin ihtiyacı haline gelen maskenin yanı sıra, Sağlık sektöründe sık kullanılan cerrahi önlük, tulum ve hasta örtüsü gibi medikal tekstil ürünlerimizde yeni teknolojiyi kullanarak; Sağlık çalışanlarımızı ve insanlarımızı virüsten korumayı ve bulaş riskini azaltmayı amaçlıyoruz. Normal maskeler virüsten koruyor Ama dikkat edilmediği Vakit başka şekillerde bulaşabiliyor. Bu maske virüsü öldürdüğü için daha rahat bir kullanım sağlayacaktır” dedi.

Bayram, seri üretime başlamalarının ardından maske ve Başka ürünleri Vatan içinin yanı sıra Vatan dışına da ihraç edeceklerini sözlerine ekledi.

2-20201203095232.jpg
3-20201203095232.jpg
4-742.jpg
5-438.jpg
6-271.jpg

İskeçe Müftüsü Ahmet Mete'ye yapılan çirkin saldırının arkasındaki gerçeklerİskeçe Müftüsü Ahmet Mete’ye yapılan çirkin saldırının arkasındaki gerçekler

Esas Karamollaoğlu Cumhurbaşkanlığı sisteminden erken seçime soruları yanıtladıEsas Karamollaoğlu Cumhurbaşkanlığı sisteminden erken seçime soruları yanıtladı

AKP'nin ve MHP'nin ruhunu bilen Selçuk Özdağ gündemi yorumladıAKP’nin ve MHP’nin ruhunu bilen Selçuk Özdağ gündemi yorumladı

Meme kanserinde erken teşhisin önemi nedir?Meme kanserinde erken teşhisin önemi nedir?

Bebeklerde İshal hastalığının nedenleri nelerdir?Bebeklerde İshal hastalığının nedenleri nelerdir?

Apandisit'de bilinmeyenler?Apandisit’de bilinmeyenler?

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Para ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1642 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*