Korona virüsün kol gezdiği şu günlerde Covid-19 yaşınız kaç? İşte en riskli gruplar

Bugünün Mühim haberleri konusunda Korona virüsün kol gezdiği şu günlerde Covid-19 yaşınız kaç? İşte en riskli gruplar başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Bütün dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan korona virüse karşı tedbirler işe yaramazken Bilim insanlarının araştırmaları virüste Islak ve risk faktörlerini ortaya koyuyor. Covid-19 hastaları için en kritik Islak ancak doktorlar risk faktörü olarak sadece yaşa odaklanılmasını kaygı verici buluyor. Gerçek Covid19 yaşını belirleyen farklı faktörler de Var…

İngiltere’de corona virüsten ölen kişilerin yüzde 53’ten fazlası 80 Islak üstü.

Yüzde 92’si 60 Islak üzerinde.

Ancak doktorlar -her ne kadar büyük bir Öğe olsa da- insanların sadece yaşa odaklanmasını kaygı verici buluyor. Uzmanlara göre söz konusu algı; nispeten yaşını almış insanları büyük bir korkuya iterken, gençlerin genelini ise ‘korkacak hiçbir şeyim’ yok düşüncesine sürüklüyor.

Ancak birçok uzman, “Covid yaşını” belirlerken kilo, böbrek fonksiyonları, diyabet gibi farklı faktörlerin de hesaba katılması gerektiğini düşünüyor.

Bu noktada gerçek Covid yaşını anlamak için 4 Öğe öne çıkıyor.

– Islak

Uzun lafın kısası: Islak, Covid ölümlerindeki en Mühim etken. Cambridge Üniversitesi’nden Prof David Spiegelhalter’e göre 35 Islak altındaki bir kişinin trafik kazasında hayatını kaybetme riski Covid-19’dan ölme ihtimalinden daha yüksek. Ancak söz konusu risk her 5-6 Islak artışta yaklaşık olarak ikiye katlanıyor. Yaşı 64-75 arasında olanların hastanede tedavi olma riski 18-29 yaşındakilerden 5 kat daha Çok.

Ancak Covid parantezinde “İhtiyar” olmak tanımıyla ilgili şöyle bir belirsizlik Var. Islak aldıkça bağışıklık sisteminin zayıfladığı bir gerçek, Lakin bir yandan da yıllar geçtikçe kronik hastalıkların da birikme olasılığı yükseliyor. Islak aynı zamanda Kalp, akciğer, şeker hastalığı ile de doğru orantılı. Bu nedenle uzmanlara göre covide bağlı ölümleri, Islak ve yaşa bağlı hastalıklar olarak ayrıştırmak güçleşiyor.

-KİLO

Kilolu veya obez olmak covid-19’u ağır geçirme riskini büyük oranda artırıyor. İngiltere’de 17 bin Covid vakası üzerinde yapılan çalışmada Gövde kitle endeksi 30’un üzerinde olanların ölüm riskinin obez olmayanlara göre yüzde 33 daha Çok olduğu ortaya çıktı. Başka bir araştırmada yoğun bakımda yatan Covid-19 pozitif hastaların yüzde 73’ünün kilolu veya obez olduğu görüldü.

Covid-19 uyarıları: Kalın giyinin, odanızı havalandırın

Kilo o kadar Mühim bir Öğe ki İngiltere’de bazı doktorlar devlet destekli zayıflama ameliyatları yapılmasını desteklemeye başladı. Kendi hastalığının ağır geçmesinin kilo ile ilgili olduğunu düşünen İngiltere Başbakanı Boris Johnson da obeziteye karşı somut önlemler almaya hazırlanıyor.

-ŞEKER HASTALIĞI

23 bin 804 Olay üzerinde yapılan çalışmaya göre İngiltere’de yaşanan Covid ölümlerinin üçte biri şeker hastasıydı. Bunların neredeyse tamamına yakını ise Tip 2 diyabetti. Ancak Tip 2 diyabet hastalarının yüzde 85’i aynı zamanda aşırı kilolu olduğu için söz konusu istatistikleri de ayrıştırmak Güç. Uzmanlar; öksürük, ateş ve Soluk darlığı şikayetleri yaşayan diyabet hastalarının kan şekeri seviyesini yakından takip edip ilgili Sağlık yetkililerini araması gerektiğinin altını çiziyor.

TÜRKİYE’DE KORONA VİRÜS REKORU

Türkiye şeker hastalığının hızla arttığı ülkelerin başında geliyor. 2 diyabet hastasından birine tanı konulmamış durumda. Bundan dolayı 14 Kasım Dünya Diyabet Günü’nde bu hastalığa dikkat çekmek ve farkındalığı arttırmak için etkinlikler düzenleniyor. Türkiye’de 2000 yılında 3 milyon olan diyabetli sayısı 2014 yılında 7 milyonu aştı. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 1980 yılında 108 milyon olan diyabetli sayısı 2014’te 422 milyona yükseldi. Diyabetin küresel nüfusa oranı 1980’lerde yüzde 4,7 iken bu rakam 2014 yılında yüzde 8,5’e çıktı.

-BÖBREK HASTALIKLARI

Imperial College London’da yapılan araştırmaya göre böbrek hastalıkları bir hastanın Covid’den ölme riskini iki kat artırıyor. Riskin sadece diyaliz hastaları için değil Başka böbrek sorunları için de geçerli olduğu bildiriliyor.

KAYNAK: SÖZCÜ

 

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Para ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 2513 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*