Korona virüs ile aynı aileden geliyor… Domuzlardan insana hızlıca bulaşıyor SADS-CoV virüsü alarmı

Bugünün Mühim haberleri konusunda Korona virüs ile aynı aileden geliyor… Domuzlardan insana hızlıca bulaşıyor SADS-CoV virüsü alarmı başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Dünya, yeni tip korona virüs (Covid-19) ile ölüm kalım mücadelesi verirken ABD’li araştırmacılar, hayvanlardan insanlara geçen farklı bir virüsün Neden olacabileceği potansiyel yeni bir salgın için İkaz yaptı. Bilim insanları 2016’dan beri Çin’de domuzları enfekte eden ve hayvanlarda şiddetli ishal ve kusmaya Neden olan bir korona virüs türünün insanlara bulaşabileceğini kanıtladılar

Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayınlanan makale pandemi kriziyle uğraşan dünyada adeta şok etkisi yarattı.

DOMUZLARDAN İNSANLARA HIZLICA YAYILABİLİR

ABD’de North Carolina Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışma, 2016’dan beri Çin’de domuzları enfekte eden ve şiddetli ishal ve kusmaya Neden olan bir corona virüs türünün insanlara yayılabileceği konusunda uyardı.

dro-duptl0qay3n2hrv4sq.jpg

SOLUNUM ORGANLARI, KARACİĞERDE VE BAĞIRSAKTA ANİDEN ÇOĞALABİLİYOR

SADS-CoV adlı verilen virüsün yarasalardan geldiği ve hayvancılık endüstrisi nedeniyle domuzlara yayıldığı düşünülüyor. Ancak Şimal Carolina Üniversitesi’nden araştırmacılar,  SADS-CoV’nin hava yolu ile yeni tip corona virüs pandemisine Neden olan SARS-Cov-2’ye benzer bir şekile insanlarda, solunum organları, karaciğer ve bağırsak hücrelerini enfekte edip kopyalayabildiğini gösterdi.

lkadhkc50eweo-zzxp1xxa.jpg

YENİ TİP KORONA VİRÜSLE AYNI AİLEDEN GELİYOR

SADS-CoV, Covid-19’a Neden olan küresel salgının sorumlusu SARS-CoV-2 ile aynı virüs ailesine mensup, ancak farklı bir tür. Spesifik olarak, SADS-CoV r “alfacorona virüs”, SARS-CoV-2  ise bir “betacorona virüs” olarak adlandırılıyor.

1e6wqkb70emvvgnkwxwdca.jpg

ALFACORONA VİRÜSLERİN TEHLİKESİ GÖZ ARDI EDİLİYOR

Çalışmanın yazarı ve epidemiyolog Ralph Baric, ‘Birçok araştırmacı, Covid-19, SARS ve MERS gibi betacoronavirüslerin yol açtığı hastalıklara odaklanıyor. Ancak alfacorona virüsler gözardı ediliyor. Aslında alfacorona virüsler, türler arasında hızlı bir şekilde atlama potansiyelleri göz önüne alındığında, insan sağlığıyla ilgili daha büyük olmasa da eşit derecede tehdit oluşturuyor” ifadelerini kullanıdı. Araştırmacılar,  ayrıca SADS-CoV’nin insanlarda soğuk algınlığına Neden alfacoronavirüsten, (HCoV-229E ve HCoV-NL63) farklı olduğunu açıkladı.

Profesör Baric ve meslektaşları yaptıkları çalışmada, SADS-CoV’nin domuzlardan atlayıp insan popülasyonlarına bulaşma riskini araştırdı. Bu kapsamda çeşitli sentetik insan hücre türleri virüsle enfekte edildi.  Araştırmacılar, birincil akciğer ve bağırsak hücreleri Dahil olmak üzere insan hücrelerinin SADS-CoV enfeksiyonuna duyarlı olduğunu buldu.

Bununla birlikte, ekip, yeni tip corona virüsün aksine, domuz corona virüsünün akciğerler yerine bağırsak hücrelerinde daha hızlı çoğalabildiğini belirtti.

aeculkighuuy7kmveogujg.jpg

İNSANLAR SAD-COV’A KARŞI ÇAPRAZ BAĞIŞIKLIĞA SAHİP DEĞİL

Öte yandan, Bilim insanları bulgularına dayanarak, SADS-CoV özelinde insanların, hayvan popülasyonlarından kaynaklanan corona virüslere yakalanmasını engelleyebilecek çapraz koruyucu sürü bağışıklığına sahip olmadığını söyledi.

KORONA VİRÜS GİBİ POTANSİYEL BİR SALGIN RİSKİ OLUŞTURUYOR

Çalışmanın Başka yazarı Caitlin Edwards, “SADS-CoV, dünya çapında dağıtımı olan heterojen bir virüs grubu olan HKU2 adı verilen yarasa corona virüslerinden türedi.  Bu virüsün  ortaya çıkıp insan popülasyonlarını enfekte edip edemeyeceğini tahmin etmek imkansız. Ancak, SADS-CoV’nin geniş konakçı yelpazesi ile insan hücrelerinde çoğalma yeteneği birleştiğinde ortaya çıkması potansiyel bir risk oluşturuyor” ifadelerini kullandı.

Çalışmanın Bütün bulguları Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlandı.

kaynak: Zenpara

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Para ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 850 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*