Korona virüs aşısı için Avrupa Birliği, Moderna’dan 160 milyon doz aşı alacak

Bugünün Mühim haberleri konusunda Korona virüs aşısı için Avrupa Birliği, Moderna’dan 160 milyon doz aşı alacak başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupalıların en Umut verici aşılara erişimini sağlamak istediklerini söyledi.

Brüksel’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen  Moderna ile 160 milyon doz korona virüs aşısı için sözleşme imzalanacağını açıkladı.

160 MİLYON DOZ ALINACAK

Von der Leyen, “Koronavirüs aşı portföyümüzü güçlendirmek için yarın yeni bir aşı sözleşmesi onaylayacağımızı açıklamaktan memnuniyet duyuyorum. Bu sözleşme, Moderna tarafından üretilen aşıdan 160 milyon doz satın almamızı sağlayacak.” diye konuştu.

Salgının sona ermesinde aşıların önemine dikkati çeken Von der Leyen, güvenli ve etkili olduğunun kanıtlanması halinde AB üyesi bütün ülkelerin aşıyı aynı koşullarda temin edebileceğini söyledi.

“AVRUPALILARIN AŞILARA ERİŞİMİ İÇİN…”

Von der Leyen, bir aşı üreticisi ile daha sözleşme görüşmeleri yaptıklarını belirterek, “Avrupalıların geliştirme aşamasında olan en Umut verici aşılara erişimini sağlamak için dünyadaki en kapsamlı koronavirüs aşı portföylerinden birini kuruyoruz.” dedi.

FARKLI FİRMALARLA BRÜKSEL’İN AŞI ANLAŞMALARI

AB daha Evvel de AstraZeneca ile 400 milyon, Sanofi-GSK ile 300 milyon ve Johnson and Johnson şirketiyle 400 milyon, Pfizer ve BioNTech ile 300 milyon, CureVac ile 405 milyon doz aşı almak için anlaşmıştı.

Moderna ile yapılan 160 milyon dozluk anlaşmanın ardından AB’nin bugüne kadarki sözleşmelerle 1 milyar 965 milyon dozluk aşı alım imkanı doğmuş oldu. Öte yandan, AB aşıların fiyatlarına ilişkin bilgileri ticari gerekçelerle paylaşmıyor.

KAYNAK: ANADOLU AJANSI

 

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Para ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1656 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*