Konteyner Taşımacılığı – İş Fikri / İş Fikirleri

Konteyner Taşımacılığı - Yeni İş Fikirleri
Konteyner Taşımacılığı - Yeni İş Fikirleri

Konteyner taşımacılığından bahsetmeden Evvel konteynerin tanımına bir bakalım. Konteyner, denizyolu, havayolu, karayolu ve demiryolu ile taşıma işi yapılabilen, taşıma esnasında doldur, boşalt derdi olmadan taşınabilen, bir yük taşıma aracıdır.

Konteyner taşımacılığı, dünya genelinde yüzde 80 kullanım oranına sahipken, devletimizde konteyner taşımacılığı yüzde 90’lık bir orana haizdir. Konteyner taşımacılığı en Oldukca deniz yolunda kullanılmaktadır. Deniz yolu taşımacılığı dünyanın en eski taşıma sistemlerinden biridir. Yüzyıllar süresince denizlerde ülkeler içinde mal taşımacılığı yapılmış ve limanlarda gelişmeler yaşanmıştır.

Gelişen teknoloji, konteyner taşımacılığında da ilerleme kaydedilmesine Niçin olmuş, limandan limana olan taşımacılık hizmetleri kapıdan kapıya verilmeye başlanmıştır.

Konteyner Taşımacılığının Avantajları

Tüm ulaşım hizmetlerinin avantajları ve dezavantajları vardır sadece konteyner taşımacılığının Başka taşıma sistemlerine oranla avantajları Oldukca fazladır. En büyük pozitif yanları, Başka taşıma sistemlerine gore daha emniyetli ve güvenli olmasıdır.

Daha azca maliyetlidir zira tak seferde Oldukca Oldukca yük taşınabilir.

Güvenilir, ekonomik ve hızlıdır. Bu özellikler konteyner taşımacılığına olan ilgiyi artırmaktadır. Konteyner taşımacılığının bir pozitif yanları da birbirine karayolu ile bağlı olmayan ülkeler içinde ticarete İmkan sağlamasıdır.  Küresel tecim açısından oldukça önemlidir. Çin’den ya da Japonya’dan bir Mahsul getirtileceği Zaman malları getirtmenin en ekonomik yolu, konteyner taşımacılığıdır.

İlk Konteyner Taşımacılığı

1956 senesinde Malcolm McLean, ilk konteyner gemisinin patentini almış ve konteyner taşımacılığı adım atmıştır. 1961 senesinde da Internasyonal Standardizasyon Örgütü, tecim ve taşımacılıkta kullanılacak konteynerler için standart boyutlar getirmiştir. Gemide taşınan konteynerdeki mallar bir gemiyle taşınmış hemen sonra Şimendifer ya da tırlarla yola devam edilmiştir.

Konteyner Boyutları Nedir?

Konteynerler, internasyonal standartlara gore üretilmektedir. Bu standarda gore;

20 feet – 6.06 Mt.

40 feet – 12.18 Mt.

45 feet – 14.6 Mt.

53 feet – 16.15 Mt.

Boyutlarında konteynerler kullanılmaktadır.

Konteyner tipleri ise; düz raflı, modüler, standart kuru kargo, yarı yükseklikte, tank (sıvı yapılı) tipleri bulunmaktadır. Standart nakliye konteynerleri kullanılarak, trenler, gemiler ve römorklar, verimli bir halde yüklenip boşaltılabilir. Mallar, her durakta konteynerler aracılığı ile daha ekonomik yüklenip boşaltılır.

Bir malın konteyner ile nakliyesi yapılacağı Zaman, malın özelliklerine gore konteyner seçimi yapılır. Bu Önemli bir detaydır ve uyulması gerekir. Acil bozulan meyve ve sebze şeklinde mallar, soğutucu özellikli konteynerlerle, eğer bitkisel yağ ve kimyasallar şeklinde sıvı bir Mahsul gönderilecekse, tank şu demek oluyor ki sıvı yapılı konteynerler kullanılmalıdır.

Ürünlerle doğru orantıda seçilen konteynerler yardımıyla taşıma esnasında herhangi bir aksama yaşanmayacaktır.

Üstü açık konteynerler kütük taşımacılığında, makineler ve tek boyutlu ürünlerin taşımacılığında kullanılır.

Düz raflı konteynerler ise; endüstriyel ekipmanlar, makineler ve araçları taşımak için idealdir. Açık ağızlı konteynerler, soğan ve patates taşımak için idealdir.

Yük Konteynerleri Hangi Şekillerde Göç eder?

Yük konteynerleri taşıma biçimleri şunlardır:

Kargo Gemileri: durağan(durgun) tarifelerde belirlenen rotalarda gezi eden gemiler tarafınca taşınmaktadır.

Hava Kargo Uçakları: uçaklar oldukça hızlıdır sadece belli bir limite kadar taşıma yapabilmektedir ve Başka yollara gore daha pahalıdır.

Yük Taşımacılığı: ürünler, bir konteyner ile direkt bir kargo gemisinden, bir traktör römorkuna yüklenebilir ve bunun için fizyolojik olarak dokunulmak zorunda kalınmaz.

Demiryolu Taşımacılığı: Bilhassa liman kentlerinin demiryolu bağlantısı da var ise, Memleket içinde yük taşımacılığı yapmak için en etkili yollardan biridir.

NAVLUN NEDİR?

Navlun, bedeli resmi bir sözleşmeye ya da tarifeye gore gerçekleşme eden, Irmak ve deniz yolunda taşınan mallar için verilen hizmet için vapur şirketine ödenen bedeldir. Bu karşılık alıcıya ya da satıcıya ilişkin olabilir. Varış limanında da ödenebilen navlun, peşin olarak da ödenebilir.

Navlun Sözleşmesinde;

 • Taşıyıcı tarafınca meydana getirilen bir taşıma taahhüdü,
 • Malın gemiyle taşınmasına elverişli olduğu,
 • Taşıma işinin denizde yapılması,
 • Taşıma işinin vapur özelliği taşıyan araçlarla yapılması,
 • Taşıma işinin ücretli olması hususları yer verilmiştir.

Vapur ile taşınan mallar direkt üreticiye yüklenip mühürlenir ve alıcının deposuna ulaşana kadar bu şekilde kalır. Üreticiler, nakliye şirketleriyle beraber çalışır. Nakliye şirketi, üreticiye ulaşır ve Mahsul standart bir konteynere yüklenir. Kapalı bir konteyneri yalnız gümrük görevlileri muayene amaçlı açabilir.

Konteyner Taşımacılığında Fiyatlandırma

Konteyner taşımacılığında dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bir husus, nakliye firmasının ürünleri başarıya ulaşmış bir halde nakleden bir şirket olmalıdır. Bu mevzuda itibarlı firmalarla çalışılması daha yararlı olacaktır.

Konteyner taşımacılığı belirttiğimiz suretiyle en Oldukca deniz yolunda kullanılır ve Başka taşımalara gore daha azca maliyetlidir. Sadece, limanların birbirine uzaklığı, konteyner taşıma tutarları şeklinde ücretlendirmeler, fiyatlara Tesir eder.

Lojistik Sektöründe İş Oluşturmak

Lojistik ve taşımacılık sektörü hakkında elimizden geldiğince detaylı detayları size aktarmaya çalıştık. Bu sektörde iş kurabilmek için en Önemli kriterlerden birkaçını sizinle paylaşmak istiyoruz;

 • Ilk olarak bu işi yapabilmek için eğer mümkünse Türkiye’de limanı bulunan şehirlerden birinde işyeri bulmanız gerekiyor. Normal olarak limanı olmayan şehirlerde de iş kurulabilir sadece, daha Oldukca Alıcı potansiyeline haiz olacağınızdan güvenilir olabilirsiniz,
 • Üniversitelerin lojistik bölümlerinden mezun minimum 2 Şahıs ile çalışmanız gerekmektedir,
 • Ekibinizde minimum 1 Tane yabancı Dil bilen yetkili bir kişinin olması önemlidir,
 • Eğer aracı bir şirket olacaksanız, büyük taşımacılık şirketleri ile Oldukca iyi anlaşmalar (fiyat anlamında) yapmanız gereklidir,
 • Yalnız Türkiye’de değil, yurtdışından hizmet vereceğiniz ülkelerde de bu işi meydana getiren firmalar ile bağlantıda olmanız gerekir,
 • Normal olarak reklam ve pazarlama bu işin bel kemiğidir.

Özetle

Derhal her gün gündelik hayatta hepimizin kullandığı ürünlerin birçoğu yurtdışı menşeili ürünlerdir. Bu ürünlerde tıpkı konteyner taşımacılığı meydana getiren firmalar ve bu şirketlerden taşıma işlemini isteyen ticari firmalar vesilesiyle ülkemize gelmektedir. Ne kadar büyük ve devamlılığı olan bir iş modeli bulunduğunu elimizden geldiğince anlatmaya çalıştık.

Bizim size naçizane önerimiz, Eğer bu alanda yeni bir iş oluşturmayı düşünüyorsanız ilk etapta işin acemiliğini atmak için detaylı araştırmalar yapın. Kapsamlı bir fizibilite emek harcaması yapın. Peşinden küçükte olsa bir portföyü sağladıktan sonrasında, iş kurma adımlarına devam edin.


Zenpara Yeni Dönem İş Fikirleri Yazar

Konteyner Taşımacılığı – İş Fikri Yeni Dönem Kazançlı İş Fikirleri


Söz mevzusu içerik bazı alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif yada ayrıcalık talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden yada yazışma sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Para ve Forex Mevzularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve tinsel mevzularda yönlendirmez, yalnızca Genel informasyon verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1642 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*