Koç Holding’den 9 ayda 125,7 milyar TL ciro haberi

Bugünün Mühim haberleri konusunda Koç Holding’den 9 ayda 125,7 milyar TL ciro haberi başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Koç Holding açıklamasına göre, şirket 2020 yılının 9 ayında konsolide bazda toplam 125,7 milyar TL gelir elde ederken, 6,1 milyar TL kombine yatırım gerçekleştirdi.

Koç Holding’in 9 aylık finansal sonuçlarını değerlendiren Koç Holding Üst Yöneticisi (CEO) Levent Çakıroğlu, koronavirüs salgınının Bütün dünyada zorlukları ve belirsizliği daha da artırırken, çevik yönetim anlayışının önemini ortaya koyduğunu belirtti.

Koç Topluluğu olarak bu zorlu dönemde de disiplinli yönetim anlayışı, sağlam bilançosu, dengeli portföy yapısı, dijital yetkinlikleri, çevik yönetimi, çalışma arkadaşlarının üstün gayreti, kuvvetli bayi teşkilatı ve etkin tedarik zinciri sayesinde Kuvvetli konumlarını sürdürdüklerini aktarana Çakıroğlu, küresel ekonomiyi ve Kıymet zincirlerini derinden etkileyen koronavirüs salgınının Menfi ekonomik etkilerini ihtiyatlı politikaları sayesinde azaltabildiklerini bildirdi.

Çakıroğlu, Vatan içinde tüketici talebinin devam etmesi, Vatan dışında ise ihracat pazarlarında başlayan hareketliliğin koronavirüs salgını kaynaklı ekonomik yavaşlamanın etkilerini nispeten azalttığını kaydetti.

Ancak üçüncü çeyreğin sonu itibarıyla özellikle Avrupa ülkelerinde koronavirüs salgınına yönelik kısıtlamaların yeniden gündeme gelmesinin ihracat pazarlarındaki belirsizliklerin artabileceğinin sinyalini verdiğini vurgulayan Çakıroğlu, “Koç Topluluğu olarak bu dönemde ülkemizin ekonomisine katkı sağlamak için üzerimize düşen sorumluluğun bilinciyle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yılın 9 ayında yaptığımız 6,1 milyar TL kombine yatırımla, Nihayet 5 senelik toplam yatırımlarımız 40 milyar TL’ye ulaştı.” ifadelerini kullandı.

Çakıroğlu, Koç Topluluğu Şirketleri’nin, Türkiye’nin toplam ihracatının yaklaşık yüzde 9’unu gerçekleştirdiğine dikkati çekti. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin hazırladığı ‘Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçısı Listesi’nde bu Sene de şirketleri ile en üst sıralarda yer aldıklarını bildiren Çakıroğlu, listede Ford Otosan’ın ihracat şampiyonu, Tüpraş’ın 3’üncü, Tofaş’ın 7’nci ve Arçelik’in 9’uncu olduğunu kaydetti.

“Başka yandan Avrupa Komisyonu’nun 2019 yılında açıkladığı ‘Yeşil Mutabakat’ın en iyi şekilde hayata geçirilebilmesi için Hususi sektörün rolünü tanımlamak üzere Dünya Ekonomik Forumu tarafından küresel 30 şirketin CEO’sunun bir araya geldiği CEO Eylem Grubu’nda, ülkemizi temsil etmek bizim için Çok önemliydi.” ifadelerini kullanan Levent Çakıroğlu, “Açıklanan ortak bildiri doğrultusunda, küresel yeşil toparlanma için gerekli yol haritasının oluşturulmasına Koç Topluluğu olarak somut bir katkı sunacağımızı taahhüt ettik ve sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarımızı hızlandırdık. Ayrıca Avrupa Birliği ile ticari ilişkileri Gümrük Birliği’ne dayanan Türkiye’nin ilgili finansal teşvik mekanizmalarından faydalanması ve Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerdeki sürdürülebilirlik kriterleri açısından başarılı şirketlerin süreçlere dâhil olması için önerdiğimiz yaklaşımın yayınlanan bildiride yer almasından memnuniyet duyduk.” değerlendirmesinde bulundu.

“Ford Otosan, ticari Araç pazarındaki geleneksel liderliğini devam ettirdi”

Çakıroğlu, yılın ikinci çeyreğinden itibaren faizlerdeki aşağı yönlü seyrin ertelenen tüketici talebiyle birleşerek, özellikle otomotiv sektöründe yılın üçüncü çeyreğine Müspet yansıdığını belirtti.

Ford Otosan’ın Vatan içi ticari Araç pazarındaki geleneksel liderliğini yüzde 37,3’e ulaşan pazar payıyla devam ettirdiğini aktaran Çakıroğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Avrupa ticari Araç pazarının e-ticaretin etkisiyle hızla toparlandığı bu dönemde, Ford sektörün üzerinde gösterdiği performans ile pazar payını üçüncü çeyrekte yüzde 15,1’e çıkardı ve Ford markası 2015’ten bu yana süren Avrupa ticari Araç pazarı liderliğini korudu. Bu dönemde Avrupa’da satılan Transit Ailesi araçların yüzde 85’i Ford Otosan tarafından üretildi. Fiat markası, Türkiye otomotiv pazarında 2020 yılının ilk 9 ayını Lider olarak tamamlarken, Tofaş’ın Mahsul geliştirme sürecine de liderlik ederek, üretimini gerçekleştirdiği Fiat Egea, Bütün model seçenekleriyle Türkiye’nin en Çok tercih edilen otomobili oldu. Tofaş 2019 Mayıs ayında aldığı kararla Fiat Egea’yı 225 milyon dolarlık yatırımla kapsamlı bir şekilde yenilerken, model yelpazesine ‘Egea Cross’u ekledi.

Yenilenen Egea Model ailesinin, 2021 yılı başında satışa sunulması planlanıyor. Başka yandan pandemiye Karşın ihracattaki atılımına hız kesmeden devam eden Otokar, gerçekleştirdiği toplam yaklaşık 135 milyon dolar tutarındaki iki yeni ihracat anlaşmasıyla Türkiye’nin savunma alanındaki gücünü Vatan dışına taşımayı sürdürdü. Sektörünün Lider üreticisi TürkTraktör ise ilk 9 ayda ürettiği traktör sayısını geçen seneye göre yüzde 38 arttırarak Tarım sektörüne Bütün gücüyle destek vermeye devam etti.”

Dayanıklı tüketim sektöründe ertelenen tüketici talebi ve değişen tüketici tercihleri iç pazara Müspet yansırken, dış ticaretteki toparlanmanın da beklenenin üzerinde gerçekleştiğine dikkati çeken Çakıroğlu, “Arçelik, ikinci çeyrekte ötelenen talebin Kuvvetli dönüşü sonucunda, yüksek bir ciro büyümesinin yanı sıra, Kuvvetli operasyonel ve finansal yönetim ile birlikte her alanda başarılı sonuçlar elde etti. Her ne kadar koronavirüs salgını dış ticaretteki gelişmeler konusunda belirsizlik yaratsa da Arçelik’in bu dönemdeki Kuvvetli performansı, finansal sonuçlarına Müspet yönde yansıdı. Arçelik tüketicilerin pandemi döneminde artan hijyen ihtiyacına da esnek ve çevik üretim anlayışı ve Kuvvetli Ar-Ge yapısı ile tasarladığı Ultra Hijyen Serisi ile Cevap verdi. Arçelik ayrıca sürdürülebilirlik yolculuğunda Mühim bir adım daha atarak küresel üretim merkezlerinde 2019-2020 yılı için karbon-nötr oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

Çakıroğlu, bankacılık sektörüne ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. Yapı Kredi’nin, Türkiye’nin üçüncü büyük Hususi bankası olarak, “Hizmette Sınır Yoktur” anlayışıyla Memleket ekonomisine Kıymet katmayı sürdürdüğünü belirten Çakıroğlu, şunları kaydetti:

“Yapı Kredi, 2020 yılının ilk dokuz ayında nakdi ve gayri nakdi kredilerini yıllık bazda yüzde 24 artırarak, Türkiye ekonomisine 384,4 milyar TL kaynak sağladı. Nakdi kredi hacmini yıllık yüzde 27 artışla 283 milyar TL’ye çıkaran Yapı Kredi’nin Hususi bankalar arasındaki toplam kredi pazar payı yüzde 16,5 oldu. Ayrıca bankamız, dış ticaretin finansmanı ve Genel kurumsal amaçlarla kullanılmak üzere geçtiğimiz günlerde 20 ülkeden 38 finansal kurumun katılımıyla 367 gün vadeli yaklaşık toplam 805 milyon dolar tutarında ikinci yarının en yüksek katılımlı sendikasyon kredisi anlaşmasına başarılı bir şekilde imza attı. Enerji sektörüne baktığımızda ise koronavirüs salgını küresel çapta akaryakıt ürünleri talebini etkilemeye devam ederken, enerji sektörünün ülkemizdeki lokomotifi Tüpraş, ülkemizin enerji ihtiyacını başarıyla karşılamayı sürdürdü. Tüpraş, normalleşme sürecine paralel Vatan içinde artan talebi karşılamaya yönelik üretim artışı gerçekleştirirken, küresel olarak havacılık yakıtları başta olmak üzere arz talep dengesizliğinin sürdüğü bu dönemde, yüksek stokların da etkisiyle zayıf seyreden Mahsul marjları sebebiyle bu yılın ilk dokuz ayında net Zarar kaydetti.”


Zenpara Para ve Finans konusunda en büyük yardımcınız.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1455 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*