Koç Holding değerleme raporu:  Risklere dayanıklı portföy yapısı öne çıkıyor

Dünyanın en büyük 500 şirketi arasında yer alan tek Türk şirketi olan Koç Holding, iç piyasalardaki dalgalanmalara, tüketim ve yatırım talebindeki Menfi görünüme ve ekonomik büyümedeki yavaşlamaya Karşın, 2018 yılında konsolide net karını artırdı. Avrupa'daki büyüme, Holding'in en Mühim ihracat pazarı ve TL'nin Kıymet kaybetmesi, ihracatı artırırken, özellikle otomotiv ve dayanıklı tüketim şirketlerinde ihracat performansı USD bazında% 11 arttı.

Avrupa pazarından tutan Holding'in uluslararası gelirlerinin Anne katkıları Ford Otosan, Tofaş ve Arçelik'tir. Coğrafi çeşitlilik ve yabancı para veya yabancı para cinsinden endeksli gelir yapısı, Koç Holding'i Memleket risklerine karşı dayanıklı kılmaktadır.

Koç Holding ve iştiraklerinin piyasa değerini incelendikten 2009 Temmuz Koç Holding, yaklaşık 8 milyar ABD Doları pazar değerine sahip. Yaklaşık 2 milyar ABD doları Tüpraş, 1,4 milyar ABD doları Ford Otosan, 1,3 milyar ABD Doları Yapı Kredi, 1 milyar ABD Doları Arçelik, 221 milyon ABD Doları Otokar ve Aygaz, 194 milyon ABD Doları pazar değerine sahiptir. ve Türk Traktör'ün piyasa değeri 194 milyon ABD dolarıdır. Halka açık şirketlerin toplam piyasa değeri, şirketin yaklaşık% 80'ini oluşturmaktadır ve halka açık olmayan şirketler eklendiğinde (özellikle OPET'in piyasa değeri), şirketin indirim / prim oranı, yaklaşık 0. Bununla birlikte, halka açık olmayan şirketleri Nispet hesabından çıkardığımızda, Koç Holding 2009'dan 2014'e kadar indirimli bir kurs izlemiştir.

Şirketin bağlı ortaklıklarının büyük bir kısmı halka açıktır ve bu Durum Mühim ölçüde destek sağlar. şeffaflık ve kurumsal yönetim açısından indirim marjı. Sadece halka açık şirketlerle karşılaştırıldığında, şirket 2014'ten beri en yüksek prim eğilimini sürdürmüştür. Holding'in Var piyasa değeri halka açık şirketlere kıyasla makul bir değerdedir.

Portföy Bazlı Koç Holding

Nema oranlarının ekonomideki düşüş eğilimine girdiği dönemler, bankacılık sektörü için pozitif, portföyde Yapı Kredi için pozitif, ancak büyüme tüketim, otomotiv tüketimindeki artış ve kalıcı tüketim. Materyal, üretici bağlı ortaklıklar için olumludur. Öte yandan, Ford, Tofaş ve Arçelik gibi yüksek cirolu şirketler, döviz kurlarındaki artış, ekonomileri kur riskine karşı korumak gibi Menfi Taraf Etki dönemlerinde yüksek oranda ihraç etmektedir. Bu şekilde, şirketin lot duyarlılığı daha düşüktür. Bu nedenle, Nihayet 10 yılda endekse göre Müspet bir performans göstermiştir.

Netice

Holding’in Nihayet 10 yılda BIST100’e karşı göreli getirisinin dolar bazında performansı grafik 5’de gözlenebiliyor. performans, şirketin şirketleri Doğal koruma yapısında barındırmasıdır. Halka açık bazda yaklaşık 1/3 enerji, 1/3 Endüstri ve 1/3 finans iştirakleri, cirosunun% 80'ini oluşturmaktadır. Koç Holding'in geniş bir sektör yelpazesinde büyük şirketleri içermesi portföy yatırımları için iyi bir alternatif sunmaktadır. Geçmiş göreceli performansları incelediğimizde, aynı ortaklık yapısının büyüyen ekonomideki beklentilerimize paralel olmasını bekliyoruz.

Bu bağlı ortaklıkların Devamlı kâr büyümesi ve kar dağıtım politikaları. İştiraklerinin% 80'inin halka açık olması gerçeğiyle ortaya çıkan şeffaflık. Özellikle, Tüpraş'ın Menfi ekonomik koşullarda bir savunma sektörü ve şirketi olması, şirkete Müspet katkıda bulunan bir faktördür. Koç Holding'in Nihayet 10 Sene içindeki korelasyon matris tablosu ile Türkiye stokunun Kuvvetli pozitif büyüme (statik – korelasyon) performansı ile ilişkisi bulunmaktadır. Ayrıca, ihracat ağırlıklı şirketlerin döviz kurunun arttığı dönemlerde Müspet olmaları için Doğal bir koruma olan USD / TL döviz kuru ile hafif bir pozitif ilişki vardır. Döviz kurunun istikrara kavuşmasıyla birlikte, enflasyondaki düşüş eğilimi, Nema oranlarında bir düşüş ve gelecekte Tekrar büyümenin artması beklentisini arttırmıştır. Buna ek olarak, bağlı ortaklığın yapısı kur ve Nema riskine karşı Doğal koruma sağlayacak ve daha yüksek gelir elde etmek için endekse göre nispeten düşük bir oynaklık sağlayacaktır. Özetleyebiliriz. Ayrıca, tek yönlü risk almak istemeyen yatırımcılar için Koç Holding, ikili işlem bazında uzun ve endeksli kısa pozisyonlar için fırsat sağlamaktadır.

Alan Yatırım şirketi raporundan çıkarıldı

Zenpara – Para, Finans, Ekonomi ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1009 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*