Kobaltta üretim arttı, lityumda azaldı haberiBugünün Önemli haberleri mevzusunda Kobaltta üretim arttı, lityumda azaldı haberi başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Enerji dönüşümünde gereksinim duyulan ekipmanın imalatında ve batarya teknolojilerinde kullanılan kobalt ve Nadir elementlerin üretimi geçen senenin sonunda arttı, lityum, Naturel grafit benzer biçimde minerallerin üretimi ise azaldı.

Londra merkezli petrol ve Naturel gaz şirketi bp’nin 2021 Dünya Enerji İstatistik Görünümü Raporu’ndan yapmış olduğu derlemeye bakılırsa, lityum, kobalt ve grafit benzer biçimde madenler, sıfır karbonlu enerji sistemlerinin oluşturulmasında lüzumlu olan ekipman üretiminde büyük rol oynayacak.

Paris Anlaşması çerçevesinde küresel ısı artışını 1,5 ila 2 dereceyle sınırlandırma hedefini karşılayan senaryolara bakılırsa, yeşil dönüşümün Önemli bileşenlerinden biri de elektrik sistemlerindeki dönüşüm olacak.

Dönüşümde gereksinim duyulan teknolojilerin geliştirilmesi ve üretilmesinde madenlerin önemi artacak. Temiz enerji teknolojilerinin toplam dünya maden talebi içindeki payının İstikbal 20 yılda Nadir toprak elementleri için yüzde 40’ın üstüne, kobalt için yüzde 60-70’e ve lityum için yüzde 90 seviyelerine kadar çıkması umut ediliyor.

Ek olarak, elektrikli Vasıta ve batarya depolama teknolojilerinde kullanılan lityumun 2040 yılına kadar paslanmaz çelik üretiminde de kullanılacağı tahmin ediliyor.

Kobalt, pil ve batarya üretiminde, elektrikli otomobillerde, nükleer santrallerde, ağır sanayinde, roketlerin üretiminde kullanılıyor. Bu maden ek olarak cam ve metal birleştirmelerinde, jet motoru gaz türbinleri üretiminde ve veri gizleme teknolojilerinde de değerlendiriliyor.

Ülkelerin emisyonları azaltma çabaları arttıkça, enerji sistemlerinin dayanıklı ve güvenli kalmasını sağlamaya yönelik çabalarda da artış gözlenecek.

Rapora bakılırsa, küresel anlamda enerji dönüşümünde gereksinim duyulan ekipmanın imalatında ve batarya teknolojilerinde kullanılan kobalt ve Nadir toprak elementlerinin üretimi geçen senenin sonunda arttı, lityum, Naturel grafit benzer biçimde minerallerin üretimi ise azaldı.

Dünyadaki rezervler ve üretim miktarları

Enerji dönüşümü için ekipman üretiminde, batarya teknolojilerinde, elektrolizle kaplama işlemlerinde kullanılan kobalt, biriki bakımından dünyada en Oldukca Orta Afrika ülkelerinden Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde bulunuyor. Demokratik Kongo Cumhuriyeti, 3 milyon 600 bin tonla dünya kobalt rezervinin yüzde 52’sine haiz. Bu ülkeyi 1 milyon 400 bin ton rezervle Avustralya, 500 bin tonla Küba ve 270 bin ton rezervle Zambiya izliyor.

Geçen Yıl dünyada toplam 127 bin 500 ton kobalt üretimi yapılmış oldu. En Oldukca kobalt üretimini 85 bin 900 tonla Demokratik Kongo Cumhuriyeti gerçekleştirmiş oldu. Bu ülkeyi 6 bin 300 tonla Rusya, 5 bin 700 tonla Avustralya izledi.

Kobalt, ağır Sanayi üretimi ve yeni teknolojilerin gelişiminde öne çıkan ABD, Çin ve AB içinde kaynakların kontrolü için son yıllarda hızlanan bir çekişmenin de merkezinde bulunuyor.

Bilhassa batarya teknolojileri mevzusunda büyük yatırımlar gerçekleştiren bu ülkeler, geleceğin enerji devrimi olarak nitelenen bu alanda kaynak sıkıntısı yaşamak istemiyor.

Öte taraftan, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin Ruanda, Uganda ve Burundi sınırındaki Doğu bölgeleri 20 senedir altın ve kobalt benzer biçimde yer altı kaynaklarının ve Zengin rezervlerin kontrolünü sağlamaya çalışan silahlı grupların Atak ve çatışmalarına sahne oluyor.

Nadir toprak elementlerinin azca oranda kullanımı, ürünün standardını Önemli seviyede yükseltiyor.

Dünya genelinde bu elementlerin biriki bakımından en Oldukca bulunmuş olduğu Diyar yüzde 35,4 payla Çin. Çin’i yüzde 16,9 payla Brezilya ve yüzde 16,6 payla Rusya takip ediyor.

Geçen senenin sonunda toplam 267 bin 700 ton Nadir toprak madeni üretimi gerçekleştirildi. Üretimde en büyük hisse 140 bin tonla Çin’in oldu. Bu ülkeyi 41 bin 400 tonla Avustralya, 38 bin tonla ABD izledi.

Lityum ve Naturel grafit üretiminde düşüş

Rapora bakılırsa, geçen senenin sonunda küresel lityum üretimi yüzde 4,6 azalışla 86 bin 300 ton oldu. En yüksek üretim 40 bin tonla Avustralya’da gerçekleşti. İkinci sırada 20 bin 600 tonla Şili, üçüncü sırada 14 bin tonla Çin yer aldı.

Şili yüzde 48,5 ile dünyanın en yüksek lityum rezervine haiz ülkesi. Bu ülkeyi yüzde 24,8 ile Avustralya, yüzde 10 ile Arjantin izliyor.

Naturel grafit rezervinde Türkiye yüzde 25,8 payla Önder konumda bulunuyor. Biriki bakımından Türkiye’yi yüzde 20,9 payla Çin, yüzde 20 payla Brezilya izliyor.

Üretimde geçen Yıl 650 bin tonla Çin Önder konumda bulunurken, ikinci sırada 95 bin tonla Brezilya, üçüncü sırada 34 bin tonla Hindistan bulunuyor.

Naturel grafit rezervinde Önder konumda bulunan Türkiye ise geçen Yıl 10 bin ton üretim gerçekleştirmiş oldu.

Bor üretiminden Lityum da üreteceğiz

 


Zenpara Para ve Finans mevzusunda en büyük yardımcınız.

Sayfada yer edinen bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz mevzusu içerik bazı alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif yada ayrıcalık talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden yada yazışma sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Hisse senetleri Mevzularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve tinsel mevzularda yönlendirmez, yalnızca Genel informasyon verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 2513 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*