Kıdem tazminatında yeni rakam belli oldu

Mühim Ekonomi haberleri konusunda Kıdem tazminatında yeni rakam belli oldu başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Ocak tarihinde açıklanan 2021 yılı enflasyon rakamı emekliler ve memurların maaş zamlarını belirlerken işçiler için de kıdem tazminatı tavanını yükseltti. Maliye Bakanlığı da yayınladığı tebliğ ile yeni rakamı duyurdu.

Ocak tarihinde açıklanan 2021 yılı enflasyon rakamı emekliler ve memurların maaş zamlarını belirlerken işçiler için de kıdem tazminatı tavanını yükseltti.

Memur maaş kat sayısının artması ile birlikte kıdem tazminatı tavanı da yükseldi. Bu Sene işten ayrılanlara ödenecek rakam 7 bin 117 TL’den 7 bin 638 liraya çıktı. 10 Sene çalışan bir işçinin kazancı 5 bin lirayı geçti.

Yeni Asır’dan Faruk Erdem’in ilgili yazısının devamı şöyle:

Yıllık 14.60 ve 6 aylık 8.36 olan enflasyon sonrasında memur maaş katsayısındaki artış yüzde 7.33 oldu. 2021 yılının ilk 6 ayında uygulanacak bu Nispet birçok rakamı da arttırmış oldu. Bunlardan birisi de kıdem tazminatı tavanı.

YENİ RAKAM BELLİ OLDU

Buna göre 2020 yılında 7.117,17 TL olan kıdem tazminatı tavanı 2021 yılının ilk 6 ayı için 7 bin 638 lira 86 kuruşa yükselmiş oldu. 30 Hazirana kadar işçiler için tazminatta bu rakam Esas alınacak.

Böylece brüt maaşı tavanı aşanların çalıştıkları her Sene için kazancı 521,69 lira oldu. Aynı işverene bağlı işyerlerinde 10 Sene çalışan bir kişinin alabileceği maksimum kıdem tazminatı tutarı 71 bin 171 liradan 76 bin 388 liraya yükseldi. Bu tutar 30 Haziran’a kadar geçerli olacak. Çalışılan her Sene için ödenecek tutar bu tavanı aşamıyor.

EN AZ 1 YIL GEREKİYOR

Kıdem tazminatı almak için bazı şartlar bulunuyor: Nihayet iş yerinde kesintisiz en az 1 Sene çalışmış olmak gerekiyor. İstisnalar Dış işyerinden çalışanın kendi isteği ve kusuru dışında ayrılmış olması şartı var.

Kıdem tazminatı alabilmek için istifa etmemek gerekiyor. Ancak bazı durumlarda kendi isteği ile ayrılanlar da kıdem tazminatı alabiliyor.

Askere gidecek olan erkek çalışanlar Nihayet 1 yıldır aynı işyerinde olmak şartıyla tazminat alabiliyor. Yeni evlenen kadın çalışanlar evliliğin üzerinden 1 Sene geçmeden ayrılarak tazminat alabiliyor.

Emekliliği gelen çalışanlar emeklilik için ayrılarak tazminat alabiliyor. 9 Eylül 1999 öncesi sigortalı olanlar 15 Sene 3600 günü doldurmuş olduklarına dair Ova alarak tazminatlarıyla ayrılabiliyor.

9 Eylül 1999 ve sonrasında sigortalı olanlar 25 Sene 4500 gün, ya da 7 bin günü tamamlayarak tazminatlarıyla ayrılabiliyor. İş kanunu 24. Maddesi gereğince haklı fesih ile iş akdini sona erdirenler de tazminatlarını alarak ayrılabiliyor.

HESAPLARKEN DİKKAT

Kıdem tazminatı Nihayet brüt maaş üzerinden hesaplanarak ödeme yapılıyor. Her Sene için bir brüt maaş olmak üzere çalışılan süre kadar hesaplama yapılıp ödeniyor. Kıdem tazminatından damga vergisinden başka kesinti yapılamazken, taksit ya da ödeme erteleme de olmuyor.

Kıdem tazminatına Esas teşkil eden brüt ücreti artırmak mümkün. Bunun için Sene içinde düzenli olarak yapılan ödemeler de (ikramiye, makam tazminatı, Aş parası gibi) brüt ücrete ekleniyor. Böylece tazminat giydirilmiş brüt ücret üzerinden hesaplanıyor.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1668 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*