‘Kıdem tazminatı tırpanlanıyor’ diyen Türk-İş’ten hükümete İkaz: Art çekin!

Mühim Ekonomi haberleri konusunda ‘Kıdem tazminatı tırpanlanıyor’ diyen Türk-İş’ten hükümete İkaz: Art çekin! başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay “25 Islak altı ve 50 Islak üstündekiler için belirli süreli sözleşmelerin 2 yıla kadar koşulsuz olarak yapılması, çalışanların kıdem ve ihbar tazminatını ellerinden alır, emeklilik haklarına Vuruş vurur. Suistimale açık adımlar atılmamalı” dedi.

Meclis’teki Kanun teklifinde, 25 yaşın altındaki ve 50 ve daha yukarı yaşlardaki işçiler için belirli süreli iş sözleşmelerinin kullanılmasının önündeki engellerin kaldırılması öngörülüyor. Teklifin kabul edilmesi, kıdem tazminatının, ihbar tazminatının, iş güvencesinin ve işe iade davası açma hakkının tümüyle ortadan kaldırılması anlamına geliyor.

Söz konusu Kanun teklifine Türk-İş’ten bir İkaz daha geldi.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, 25 Islak altı ve 50 Islak üstündeki çalışanlar için belirli süreli sözleşmelerin iki yıla kadar koşulsuz olarak yapılmasına imkan veren düzenlenmenin TBMM’den Art çekilmesini talep etti.

Atalay, yaptığı açıklamada, hem içeride hem dışarıda Türkiye’nin Güç bir süreçten geçtiğini, vatandaşların birlik ve beraberliğini korunması gereken bu dönemde milyonlarca çalışan aleyhine herhangi bir karar alınmaması gerektiğini söyledi.

12 Eylül darbecileri bile bunu yapmadı!

Meclis’e sunulan “torba Kanun”da çalışanları yakından ilgilendiren birçok maddenin de bulunduğunu belirten Atalay, bu maddeler arasında 25 Islak altı ve 50 Islak üstündekiler için belirli süreli sözleşmelerin iki yıla kadar koşulsuz olarak yapılmasının da olduğunu anımsattı.

KIDEM TAZMİNATI TIRPANLANIYOR

Esnek çalışma uygulamasını yaygınlaştıracak olan söz konusu düzenlemenin çalışma hayatının Bütün dinamiklerini alt üst edeceğine dikkati çeken Atalay, şunları kaydetti:

“Geçen hafta düzenlemeye dair görüş ve eleştirilerimizi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna ilettik. 25 Islak altı ve 50 Islak üstündekiler için belirli süreli sözleşmelerin iki yıla kadar koşulsuz olarak yapılması, çalışanların kıdem ve ihbar tazminatını ellerinden alır, emeklilik haklarına ağır Vuruş vurur. Düzenleme yasalaşırsa söz konusu gün 18 olan emekliliğe sayılan sigorta primi yatırılma yaşı 25’e yükselecek. Bu da gençlerin emeklilik prim gün sayılarının ötelenmesine daha geç emekli olmalarına Neden olacak. 25 Islak altı ve 50 Islak üstünde olup esnek çalışanlar artık kıdem ve ihbar tazminatı alamayacak. Bütün bunların kabul edilebilir hiçbir tarafı yok. Kısa bir süre Evvel fona devredilmek istene kıdem tazminatı hakkı bu yolla tırpanlanmak istenmektedir. Talebimiz, esnek çalışmayı yaygın çalıştırmaya dönüştürecek ve çalışanların hak kaybına Neden olacak bu düzenlemenin ivedilikle Art çekilmesidir.”

BUNU İŞVEREN İSTİYOR

Atalay, esnek çalışma uygulamasını işverenlerin yıllardır talep ettiğine dikkat çekerek, “Avrupa’da 17-18 milyon nüfusa sahip, işsizliğin ve kayıt dışının olmadığı ülkeler Misal gösterilerek esnek çalışma güzellemesi yapılıyor. Türkiye’de kayıt dışı istihdam oranı yüzde 34 seviyesinde. Yani çalışan her üç kişiden biri kayıt dışı. Çalışanların yüzde 87’si örgütsüz. Böyle bir ortamda esnek çalışmayı getirmek kayıt dışını artırır, sendikal örgütlülüğü de Menfi etkiler. Kimse gençlerin geleceğini ellerinden almamalı, onları işverenlerin insafına bırakmamalı. Suistimale açık adımlar atılmamalı.” dedi.

Kıdem tazminatınızı bir günde kaybedebilirsiniz

“İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi”nde, 1 Ocak 2019 ila 17 Nisan 2020 arasında işten çıkarılan ya da kayıt dışı çalışan işçilerin Kanun yürürlüğe girdikten sonraki 30 günde Nihayet çalıştıkları işverenine başvurmaları ve fiilen çalışmaya başlamaları halinde işverene teşvik sağlanacağına işaret eden Atalay, kayıt dışı istihdama göz yumulup, bir de teşvik edilmesinin kabul edilmez olduğunu dile getirdi.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 2384 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*