Kıble Yönü Nasıl Tespit Edilir? Kıble Saati ile Kıble Yönü Nasıl Bulunur? Kıble Nedir?

Dinin dayanağı olan namaz kılarken kıbleye yönelmek zorunludur. Kıble, Mekke'deki Kabe'yi ifade eder. Kabe'yi gören bir yerdeysek ona doğru yöneliriz Lakin Kabe'den Irak biri için bilinmeyen bir yerde kıbleyi tahmin etmek Basit olmayabilir. Kıble, bazı dinlerde ibadet edilirken alınan yönü anlatır. Bazı dini gruplar dışında Müslümanların namaz kıldıkları yer Mekke'de Mescid-i Haram'daki Kabe'dir. Kıble, Müslümanların namaz kılarken yöneldikleri Kabe'nin yönünü anlatır. Peki dua etmek için dönmemiz gereken kıbleyi nasıl bulacağız?

Kıble Saati nedir?

Namaz kılmak için çevirdiğimiz kıble, Kabe'yi ifade eder. Kıble yönünü bulmak için kullanılan kıble saatini belirlemek için 3 üç nokta kullanılır.

1- Kabe'nin olduğu nokta

2- Güneşin dünya üzerinde olduğu nokta

3- Bulunduğunuz nokta

Bu üç noktanın oluşturduğu küresel üçgen. Kıble saati matematiksel hesaplama sonucu belirlenir. Ülkemizde kıble saati 28 Mayıs 12:18 ve 16 Temmuz 12:27 Bütün şehirlerde aynıdır. Kıble saati, bu tarihlerde dünyanın farklı saatlerinde o ülkenin Bütün şehirlerinde senkronize edilir. Bu nedenle 28 Mayıs ve 16 Temmuz tarihleri ​​Dünya Kıble Günü olarak kabul edilmektedir.

Kıble Saati Nasıl Kullanılır? Gölgelerinin güneşin kenarına uzanması, kıble yönünü gösterir. O saatte yüzünü güneşe çeviren kıbleye yönelir. Kıble saati konumdan konuma değiştiği için bulunduğunuz yere göre Devinim etmeniz gerekir. Time Learning web uygulaması için tıklayın

Kıble Yönünü Bulma Yöntemleri

– Açıölçer ve cetvel ile: Bir kağıda yukarıdan aşağıya dikey bir çizgi çizilir. Çizginin ortası işaretlenmiştir. Var konumun kıble açısı, kağıdın orta noktasına göre bir açı ölçer ile işaretlenir. İşaretli nokta ve çizginin ortasındaki nokta birleştirilir. Kağıt üzerine yerleştirilen pusulanın işaretçi (K) ve (G) yönü, kağıda çizilen K-G yönüne paralel olana kadar sola ve sağa döndürülür.

– Minareler: Minare kapıları kıbleyi gösterir.

– Pusula: Pusulanın karanlık manyetik ucu, nerede olursanız olun daima Kuzeyi gösterir. Bu, Başka yönleri tahmin etmeyi kolaylaştırır.

– Karınca Yuvası: Karıncalar & # 39; ağızlar her Vakit Cenup'i gösterir.

– Mezar Taşları: Müslüman mezarlarının başı Batı'yı işaret ediyor.

– Kutup Yıldızı: Kuzeydeki kutup yıldızları

– Yosunlar: Ağaçlarda ve taşlarda oluşan yosunlar Şimal tarafında belirir.

Free Download WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
Download Premium WordPress Themes Free
Download Premium WordPress Themes Free
udemy paid course free download