Kasım ayı ihracat rakamları açıklandı

Mühim Ekonomi haberleri konusunda Kasım ayı ihracat rakamları açıklandı başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Dışsatım kasımda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,95 azalarak 16 milyar 88 milyon dolar, ithalat yüzde 16,07 artarak 21 milyar 158 milyon dolar oldu.

Kasım ayı ihracat rakamları açıklandı. Dışsatım kasımda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,95 azalarak 16 milyar 88 milyon dolar, ithalat yüzde 16,07 artarak 21 milyar 158 milyon dolar oldu. Kasım ayında öncü dış ticaret açığı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 155,4 artışla 5,07 milyar dolar oldu.

Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre, Kasım’da dış ticaret hacmi de yüzde 8,05 artarak 37 milyar 246 milyon dolar olarak gerçekleşirken, ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 76,0; altın Dış karşılama oranı ise yüzde 86,3 oldu.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan rakamlara ilişkin değerlendirmesinde şu ifadeleri kullandı:

“Küresel ekonomideki daralmaya Karşın gerek büyüme gerekse de ihracatımızdaki Müspet gidişat, toparlanmanın başarıyla devam ettiğini gösterirken, Türkiye ekonomisine yönelik Müspet beklentileri güçlendirmektedir. Dünya genelinde pandemideki artış seyri, en Mühim ticaret ortağımız olan AB ekonomisindeki küçülme ve takvim etkisi nedeniyle Kasım ayı ihracatımızdaki sınırlı daralmaya Karşın Sene sonunda YEP hedeflerimize ulaşacağımıza inanıyoruz.”

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1642 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*