Kara Salı Nedir?

Kara Salı Nedir Anlamı Black Tuesday Nedir Zenpara
Kara Salı Nedir Anlamı Black Tuesday Nedir Zenpara

Kara Salı Nedir : Kara Salı, Wall Street’in düşmüş olduğu günü temsil eder ve Dow Jones Industrial Average’ın çökmesine ve 1929’dan 1932’ye kadar Büyük Bunalım’a yol açmasına niçin olur.

Black Tuesday ne anlama geliyor?

Salı gününün kara tanımı nedir?  Perşembe, 24 Ekim (Kara Perşembe olarak bilinir) ile 28 Ekim Pazartesi, New York Menkul Kıymetler Borsası yüksek işlem hacmi ve satış siparişleriyle düşüş eğilimindeydi. 

29 Ekim 1929 Salı günü, NYSE çöktü ve komisyoncular daha çok düşüş ve maddi sıkıntıdan kaçınmanın en iyi çözüm bulunduğunu düşündüler. Pek oldukça tarihçiye bakılırsa, Kara Salı Büyük Bunalım’ın başlangıcıydı, bundan dolayı ABD’nin yükseliş piyasasına ani bir son verdi,   hem de ABD ekonomisine de tüketici itimatını verdi.

Bir örneğe bakalım.

Örnek

24 Ekim ve 29 Ekim içinde ABD hisse senetlerinin  değerinde 26 milyar dolardan fazla para kaybetmiş olduğu tahmin ediliyor  . Tarihçilere bakılırsa, yatırımcılar ve tüccarlar tüm paralarını kaybettikleri için sinir bozucu pencerelerden atlıyorlardı ve kazadan birkaç gün ilkin yükselen ABD pazarında hisse satın almak için borç alanların durumu daha da kötüydü.

Açıkçası, Kara Salı ABD ekonomisinde mühim bir dönüm noktasıdır, bundan dolayı risklerini önlemeye ve borsaya katılmaya çalışan birçok yatırımcı, borçlarını ödeyebilmek için tüm varlıklarını sattıkları için finansal olarak tahrip edilmiştir. Onlara hiçbir şekilde geri ödeme yapamadılar. Netice olarak, birçok ABD bankası çöktü, işletmeler kapanmış oldu ve ABD’nin harcanabilir geliri keskin bir halde azaldı.

1929 ve 1932 içinde ABD Birleşik Devletleri’ndeki endüstri üretimi% 46, toptan satış tutarları% 32, dış tecim% 70, işsizlik% 607 oranında azaldı. Benzer şekilde, Büyük Bunalım süreci öteki ekonomileri de etkiledi. İngiltere ve Almanya’da işsizlik sırasıyla% 129 ve% 232 artarken, endüstri üretimi sırasıyla% 23 ve% 41 azaldı.

Özet Tarif

Kara Salı tanımlayın:  Kara Salı, ABD tarihindeki en büyük borsa kazasının yaşandığı gün anlamına gelir.

Zenpara hakkında 1454 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*