Kanal İstanbulda İhale Hazırlığı Başladı! Borsada Prim Yapacak Hisseler Hangileri?

kanal-istanbul-projesinden-olumlu-yonde-etkilenecek-hisse-senetleri-iste-kanal-istanbul-hisseleri
kanal-istanbul-projesinden-olumlu-yonde-etkilenecek-hisse-senetleri-iste-kanal-istanbul-hisseleri

Bugünün Mühim haberleri konusunda Kanal İstanbulda İhale Hazırlığı Başladı! İşte Yatırımı Olan Hisseler Haberi başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Kanal İstanbul’da Yatırımı Olan Hisseler

Kanal İstanbul Projesinde haber akışları ve detaylar. Kanal İstanbul’da Yatırımı Olan Hisseler.

Kanal İstanbul Temeli Ne Vakit Atılacak?

1 Ocak 2020

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum “2021, Kanal İstanbul’un başladığı ve hızlı bir şekilde yapılacağı bir Sene olacaktır. İlk yarısında temelleri atılır diye düşünüyorum” dedi.

Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) Başkanı Turgay Türker ve yönetim kurulu üyelerini kabul eden Kurum, Bakanlık çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Kurum “Yüzde 52’sini yeşil alanlara ve sosyal donatılara ayırdığımız Kanal İstanbul Projemizin ÇED sürecini üniversitelerimizin, vatandaşlarımızın görüşlerini alarak tamamladık. Üç etapta çevre düzeni planlarımızı onayladık.Planlarımızı tamamladık inşallah ocak ayı itibarıyla planlarımızı askıya çıkaracağız.” dedi.

Kanal İstanbul İhale Süreci

2Haziran

Ne korona virüsü, ne resesyon korkusu ne ABD iç isyan olayları… Türkiye şirketleri Kanal İstanbul’a odaklandı. Kanal İstanbulda Yatırımı Olan Hisseler haberinin detaylarına birlikte bakalım.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kanal İstanbul’da ihale sürecini hızlandırmak için düğmeye basarken, kanalın iki yakasında kurulacak şehirler için de Arnavutköy ve Başakşehir belediyeleriyle yapılan görüşmelerde Nihayet aşamaya gelindi.

Temmuz ayı içerisinde de imar planlarının askıya çıkması bekleniyor. Eski bakan Cahit Turhan’dan görevi devraldığı andan itibaren Kanal İstanbul’la ilgili yoğun bir mesai içerisine girdiği öğrenilen Bakan Adil Karaismailoğlu’nun, ihalenin bu yılın ikinci yarısında yapılmak üzere, ilgili birimlerle hazırlık içinde olduğu ifade edildi.

PLANLAR TAMAMLANIYOR

Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’nün, 45 kilometre uzunluğunda 275 metre genişliğindeki kanalın yapım işlerine ait ihale dökümanlarını hazırladığı da öğrenilirken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da 1/100 bin ölçekli imar planını tamamladığı projede bin ve 5 binlik uygulama imar planlarında Nihayet aşamaya geldi. Öte yandan kanalın her iki yakasında kurulacak akıllı şehirler için de Arnavutköy ve Başakşehir belediyeleri ile bazı alanlarda başlayan yer tahsisine ilişkin görüşmelerde Nihayet detaylara gelindi. Yapılacak bu görüşmelerin ardından temmuz ayı içerisinde imar planlarının askıya çıkması beklenirken, itirazların sonuçlanmasıyla kanal inşaatındaki Bütün süreç ve yetki Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına geçecek. Kanal inşaatı öncesi çevre yollarla ilgili süreç başlayacak ve bu hazırlık yaklaşık 1.5 Sene sürecek. Toplam kanal inşaatının süresinin 5 yılı aşması öngörülürken, projenin tamamlanma süresi 7 Sene olarak planlandı.

Kanal İstanbul Projesinin Borsada Hisse Senetlerine Etkisi

Kanal İstanbul Projesi ile Borsa İstanbul’da işlem gören hangi hisse senetleri prim yapar ve olumlu etkilenmesi beklenir, hangi senetler yatırımcı toplar ve değer kazanır?

Kanal İstanbul projesi, söz konusu bölgede arazi yatırımı yapan şirketleri ve bölgeye yakın çimento şirketlerini desteklemesi bekleniyor. Proje ile ilgili bölgede arazi yatırımları olan yani Kanal İstanbulda Yatırımı Olan Hisseler ve GYO ile bölgeye yakın çimento şirketlerinin hisseleri ise şöyle;

 • TSGYO
 • HLGYO
 • KLGYO
 • CIMSA
 • AKCANSA
 • AFYON Çimento
 • EKGYO
 • OYAKC Çimento Grubu: MRDIN – ADANA – UNYEC – BOLUC – ASLAN (Bu grup tek çatı altında birleştirildi.)
 • IHLAS Grubu: IHLAS –  IHLGM – IHYAY – IHGZT 
 • YESİL Grubu: YESIL – YGYO – YYAPI 
 • TEKTU
 • Kanal İstanbul Hisseleri
Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1683 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*