Kamu Harcamaları Nedir?

Kamu Harcamaları ve Kamusal Harcama Nedir
Kamu Harcamaları ve Kamusal Harcama Nedir

Kamu Harcamaları veya Kamusal Harcama : Kamu harcamaları, herhangi bir kurum veya kuruluş aracılığıyla devlet tarafından harcanan paradır. Aynı zamanda kamu harcaması olarak da bilinir ve genellikle her türlü devlet harcamasını ifade eder.

Kamu Harcamaları Ne Demektir?

Hükümetlerin çok çeşitli faaliyetler yürütebilmek için mal ve hizmetler için harcama yapması gerekir. Bu hususta merkezi ve yerel yönetimlerin yanı sıra devlete ait şirketler de yer almaktadır. Bu paranın çoğu vergilendirme yoluyla elde edilir. Kamu harcamaları ekonomi üzerinde büyük bir etkiye sahip olma eğilimindedir. Hükümetler mal ve hizmet satın aldıkça birçok şirket kar eder, insanı işe alır ve malzeme ve girdi tüketir.

Gerçekten de, daha yüksek kamu harcamaları, en azından kısa vadede, ekonomik büyümeyi tetiklemektedir. Buna karşılık, düşük harcama, ekonomik büyümeyi azaltır. Diğer harcama türleri ise işsizlik ödeneği ve emekli aylığı gibi insanlara yapılan transfer ödemeleridir. Ekonomistler sık ​​sık kamu harcamalarının hükümetin en saf rolüne uyan faaliyetler ve işlevlerle sınırlı kalmasını önermektedir. Bunlar sözde piyasa başarısızlıklarını düzeltmeye ve kamu malları sağlamaya çalışan eylemlerdir.

Bu, serbest piyasanın kendi başına yapamayacağı şeyleri yapmak anlamına gelir. Diğer herhangi bir harcama türü, kaynakların Devlet tarafından değil özel sektör tarafından daha verimli tahsis edildiği varsayımı altında verimsiz olacaktır. Bununla birlikte, kamu harcamalarıyla ilgili birçok karar teknik analiz yerine politik motivasyonlara dayanmaktadır. Bazı hükümetler, savunucuları kazanmak amacıyla seçimlerden birkaç ay önce sosyal programlara harcamalarını artırıyor.

Kamu Harcamalarına Örnek

Türkiye’de Kızılcakaya adlı küçük bir kasaba şu anda sakinlerine daha iyi kamu hizmeti sunmayı hedefliyor. Kasabanın belediye başkanı, özel şirketlere verilecek gaz, elektrik ve su dağıtım imtiyazlarını içeren bir plan tasarladı.

Bu proje aynı zamanda, mevcut şehir altyapısını iyileştirmek için gerekli olan, sokak lambaları ve otobüs durakları gibi belirli yapıları inşa etmek için yatırım yapılması gereken önemli miktarda parayı da içermektedir. Bu projeyi finanse etmek için gereken fonlar federal hükümetten, özel şirketlerden ve vergi gelirlerinden gelecek.


Kamu harcamaları veya kamusal harcamalar ülkelerin ekonomi politikalarına ve finansal durumlarına göre farklılık gösterebilir.

Az gelişmiş ve mali durumu vasat sayılabilecek ülkelerde kamusal harcama kısıtlamalarına gidilirken gelişmiş ve ekonomik açıdan güçlü ülkelerde kamusal harcama oranları ve kamusal gider maliyetleri artış göstermektedir.


Kamu harcamaları nedir başlıklı bu yazı Zen Para Araştırma Grubu tarafından oluşturulmuştur.

Zenpara hakkında 2384 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*