Kahvaltı Dükkanı Açmak – İş Fikri / İş Fikirleri

Kahvaltı Dükkanı Açmak İş Fikri
Kahvaltı Dükkanı Açmak İş Fikri

Kahvaltı, günün en Mühim öğünüdür. Uzmanlar, sabah kahvaltı yapmanın, Bütün günün zinde geçirilmesi için Mühim olduğunu, bu nedenle Bütün öğünler atlansa bile, kahvaltı yapılması gerektiğini özellikle belirtmektedir.

Türk Aş kültüründe kahvaltının ayrı bir önemi vardır. Hatta Van kahvaltısı ve köy kahvaltılarının, ülkemize gelen turistlerce de tercih ettiği bilinir. Özellikle organik ürünlerin bulunduğu sağlıklı kahvaltılar büyük rağbet görmektedir.

Kahvaltı alışkanlığı kişiye ve yaşa göre değişmektedir. Orta yaştakiler daha sağlıklı kahvaltıyı tercih ederken, gençler farklı tatlara yönelmektedir. Bu yüzden gelen müşteriye göre bir analiz yapmak ve kahvaltı alışkanlıklarının belirlenmesi gerekir. Yada, çoklu seçim yapılarak her kesime hitap edilebilir.

Kahvaltı Mekanları

Kahvaltı dükkânı; içinde kahvaltı yapılabilecek ya da paket servis olarak da kahvaltınızı almanıza imkân veren işletmelerdir. Bir de sadece kahvaltı servislerinin yapıldığı, genelde Doğa ve deniz manzaralı kahvaltı restoranları bulunmaktadır.

Aileleri ile güzel Vakit geçirmek, hafta sonunu değerlendirmek ve hele ki Doğa içinde, temiz hava eşliğinde kahvaltı yapmak isteyenlerin uğrak noktaları, köy kahvaltılarının bulunduğu yerlerdir.

Kahvaltı Dükkanı Açmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Böyle bir işi kuracağınız mekân seçimi, bu işin en Lakin en Mühim noktasıdır. Kent merkezine yakın bir

kır alanı da olabilir, Kıyı kenarında bir işletme de olabilir, plazaların olduğu bölgede bir işletmede

olabilir. Dikkat edilmesi gereken insanların ulaşımlarının Basit olduğu ve ihtiyacı olan her şeyin tesis içinde bulunmasını sağlamaktır. (Hela, kır bölgesi ise çocuklar için oyun alanı ve otopark gibi)

İşletmenin büyüklüğü, lokasyonu, amortisman giderleri gibi vb. Anne kalemler işyeri kurulumun giderlerini Çok Ağırbaşlı etkileyecektir.

Kahvaltı Dükkanı Açmanın Esas Maliyetleri

  • İşyeri kurulum işleri için (vergi levhası- belediye süreçleri) 5.000TL yaklaşık tutardır
  • Ortalama 150 m2 bir işyerine: 4.000 TL kira ödenir. (Şehre göre değişiklik arz eder)
  • İşyeri dizaynı için: 20.000 TL para harcanmaktadır
  • Mutfak ekipmanları için: 15.000 TL civarında masraf yapılır
  • Stok ürünleri için: 5.000 TL civarında Mahsul alınır. Günlük ve taze ürünler olması oldukça önemlidir.

Elbette sadece bunlarla da kalmayıp, ilk 3 ay için Ağırbaşlı bir reklam çalışması yapılması gerekir.

Kahvaltıcı Açmaya Karar Vermek

Kahvaltı dükkânı açmadan Evvel, hangi bölgede kahvaltıcı açacaksanız bir araştırma yapın. Herhangi bir kahvaltı dükkanına Alıcı gibi gidin. Alıcı kitlesini, personelin Alıcı yaklaşımını, müşterinin personele olan tavırlarını yakından inceleyin.

Yapılan hataları aklınızda tutun ve bir kenara not alın. Bu notlar ileride Çok işinize yarayacaktır. Ayrıca o bölgedeki devren satılık ya da kiralık olan bir kahvaltı dükkânı varsa, pek Çok maliyetinizi azaltmak açısından, bu işletmenleri değerlendirebilirsiniz. Bunun için lokasyonu yakından inceleyin ve size uygun ise işletme sahibi ile görüşün.  Eğer Kişi elden Acele çıkartmak istiyorsa size büyük avantajlar sağlayacaktır.

Müşteriyi Tanımak

İşletmenizi kuracağınız Vakit dikkat etmeniz gereken, hem göze Olmamış da mideye hitap etmenizdir. Ayrıca Alıcı kitlenizi iyi tanımanız da gerekir. Daha Çok hangi Islak gurubu işletmenize gelip kahvaltı hizmetinizden yararlanıyor? Bunu iyi saptamanız gerekir. Yani müşteriyi tanımak odak noktanız olmalıdır.

Gerekli İzinleri Almak

Kahvaltıcı açmak istediğinizde, her işletme gibi gerekli izinleri almanız gerekmektedir. Vergi numarası, işletme Mesuliyet sigortası ve işletme ruhsatı almanız gereklidir. Her belediyenin ruhsat prosedürü farklı olduğundan, işletmenin açılacağı yerin belediyesine giderek, ne yapmanız gerektiğini ve hangi belgelerin istendiğini bilmeniz gerekecektir.

Ayrıca imar, Güvenlik ve itfaiyeden alacağınız raporları da temin edip, belediyeye teslim etmeniz gerekecektir. Çünkü müşterinin her türlü güvenliğinden de Sorumlu olduğunuzu unutmamanız gerekir. Ayrıca otantik el yapımı ürünler de satmak istiyorsanız, bunun için ayrıca satış ruhsatı da almanız gerekecektir.

Servis Personeli ve Aşçı Seçimi

İşletmenizde çalışmak için elemanlara ihtiyacınız olacaktır. Bunun için servis işinden anlayan kişilerin yanınızda çalışması daha iyi olacaktır. Mümkünse, Turizm Otelcilik mezunu kişileri bulup servis hizmetlerini vermelerini sağlayın. Siparişlerin yanlış alınmamasına, sıcak ürünlerin soğuk servis edilmemesine ve yarım hizmet yapılmasına dikkat edilmelidir.

Servis elemanları giyimine, hareketlerine dikkat etmeli, sabırlı olmalı ve müşteriye karşı daima saygılı ve güler yüzlü davranmalıdır. Böylece müşterilerinizin sizi Devamlı olarak tercih etmesini sağlayabilirsiniz.

Aşçı, en Mühim personellerden biridir. Evinizde Aş işinden anlayan, işinin ehli birini de aşçı olarak çalıştırabilirsiniz. Çoğu aile işletmelerinde mutfağın tek sorumlusu evin annesidir. Bu yüzden anneniz sizin aşçınız olabilir Doğal ki ücretini vermek kaydıyla.

İşletmenizi, belli bir saatten sonra normal bir restoran olarak sürdürecekseniz, izinlerin buna bağlı olması gerekir ve genelde et yemeklerinden anlayan bir Aş ustası da bulundurmanız gerekecektir.

Bu arada yiyecek işi yapan her işletmenin, yiyeceklerin günlük ve taze ürünler olmasına dikkat edilmesi gerekir. Günü geçmiş ürünlerin asla müşterinin yemeğinde kullanılmaması ve bu yiyeceklerin imha edilmesi gerekir.

Sosyal Sorumluluğa Sahip Çıkmak

Günümüzde sosyal Mesuliyet projelerine destek veren işletmeler, daha Çok ilgi çekmekte ve müşterilerin ilgi odağı olmaktadır. Doğallığın esiri olan insanların, özellikle tabiatla iç içe bulunulan ve çevresinde hayvanların olduğu işletmelere yöneldiği bilinir.

Artan yemekleri sokak hayvanlarına vermek, barınaklardaki hayvanlara göndermek gibi sorumlulukları da yerine getirdiğinizde, sizin için harika bir pazarlama ve tanıtım stratejisi oluşacaktır.

Kahvaltı dükkânı olarak elinizden geldiğince bu projelerde yer alın ve çalışanlarınızın da almasını sağlayın.

Kahvaltı Ürünleri Kendi Şehirlerinden Ismarlamak

Hemen her bölgenin kendine özgü bir kahvaltılık ürünü vardır. Mesele; Van’ın peyniri, Rize’nin kavurması, Kayseri’nin pastırması gibi. Eğer imkanınız var ise sunacağınız kahvaltı çeşitlerinde direk Doğal ürünleri kendi topraklarından alıp servis etmenizin Çok Ağırbaşlı faydası olacaktır.

Kahvaltı Salonunda Ek Gelir Nasıl Sağlanır?

Kahvaltı sektöründe ek gelir sağlayacak iş modeli, elbette kahvaltı sonrasında işletmeyi restoran modeline çevirmek olacaktır. Eğer işletmeniz ve konumunuz uygunsa, Mesele kırsal bir alanda bu işi yaptığınızı düşünün. Saat 15.00’dan sonra, et-mangal yerine dönüştürülebilir.

Veya büyük gruplar Konuk edilerek, Bütün gün boyunca aktivite hizmetleri verilebilir. Ek gelir sağlamak amacıyla, kendi ürettiğiniz el emeği reçel, organik sebze ve meyveler, kurutulmuş sebze ve meyveler ve işletmenizi hatırlatacak kupa, havlu, bal ve marmelat gibi ürünlerin satışını yapabilirsiniz.

Genellikle 2 tip kahvaltı hizmeti vardır:

  • Serpme köy kahvaltısı
  • Açık büfe kahvaltısı

Serpme köy kahvaltısında bulunanlar

Kaşar peynir, Ak peynir, tulum peyniri, köy peyniri, Kara zeytin, yeşil zeytin, reçel (3 Tür), bal, acuka, domates, biber, salatalık, süzme yoğurt, tahin pekmez, omlet, sigara böreği, haşlanmış patates ve yumurta, köy ekmeği, demlik çay, menemen vb.

Yaklaşık 15 – 20 Tür bulunur.

Açık büfe kahvaltıda bulunanlar

Ak peynir, acılı ezme, kaşar peyniri, çeçil peyniri, italyan salatası, sigara böreği, örgü peyniri, patates salatası, patates kızartması, burgu peyniri, tavuk salatası, kroket tulum peyniri, pembe sultan, soğan halkası, otlu peynir, Ak lahana, haşlanmış yumurta, köy peyniri, yoğurtlu makarna, menemen, Dil peyniri, mantarlı sosis, su böreği, dana jambon, yumurta salatası, poğaça, tavuk jambon, amerikan salatası, simit, salam, zeytin salatası, Kara zeytin, acılı zeytin, ezme çizik zeytin, sivri biber domates salatalık, dolma biberli zeytin, kuru patlıcan, dolma, kaymak, kuru biber dolma, çömlek yoğurt, yeşil mercimek salatası, süzme bal, kereviz salatası, petekli bal, pancar salatası, kakao helva, haydari, fıstıklı helva, yoğurtlu buğday, tahinli helva, ketçaplı sosis, tahin pekmezi, yoğurtlu biber kızartması, üzüm pekmezi, şakşuka, kuru incir, havuç tarator, kuru kayısı, domates soslu kabak, kuru üzüm, semiz otu, fındık ezmesi, yoğurtlu patlıcan, zeytin ezmesi, kabak tarator, çokokrem, piyaz, portakal – böğürtlen – kayısı – vişne – incir – ahududu – çilek reçeli, dere otu, roka, ezme, meyve çeşitleri, tatlı çeşitleri vb.

Yaklaşık 40 – 100 Tür bulunur.


Zenpara Yeni Kuşak İş Fikirleri Yazar

Kahvaltı Dükkanı Açmak – İş Fikri Yeni Kuşak Kazançlı İş Fikirleri

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Para ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.


Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 2451 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*