İzmir’de de Zerzele artık bu kadar can alamayacak. Önlem almak için yeterli süremiz olacak

Bugünün Mühim haberleri konusunda İzmir’de de Zerzele artık bu kadar can alamayacak. Önlem almak için yeterli süremiz olacak başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Kocaeli’de, erken İkaz sistemi üzerine doktora yapan elektronik ve haberleşme yüksek mühendisi Süleyman Tunç, İzmir’de faya yakın yerlere erken İkaz sistemi kurmayı planladıklarını belirtti. Tunç, “Zerzele dalgaları İzmir’e varmadan yaklaşık 8-10 saniye Evvel biz uyarıyı almış olacağız. Bununla ilgili doğalgazı kesme, hızlı Şimendifer, metroya mesajı göndereceğiz” dedi.

DHA’nın haberine göre, erken İkaz sistemi üzerine doktora yapan, yer ve yapı mühendisliği firmasının temsilcilisi olan elektronik ve haberleşme yüksek mühendisi Süleyman Tunç ve ekibi, İzmir’de fay noktalarına yakın yerlere erken İkaz sistemi kuracak. 

Mümkün depremde kuracakları erken İkaz sistemi sayesinde bölgenin doğalgazını kesip, hızlı Şimendifer ve metro hatları ile çeşitli kurumlara sistem üzerinden mesaj gönderecek.  

“DEPREMİN YER VE BÜYÜKLÜĞÜ HESAPLANACAK”

İzmir’de faya yakın noktalara erken İkaz sistemi kurmayı planladıklarını söyleyen Süleyman Tunç, “Erken İkaz sistemi bir Zerzele olduktan sonra, Zerzele dalgaları ve yıkıcı dalgalar Kent merkezine varmadan Evvel biz sistemler tarafından bu dalgaları özellikle ilk dalgaları dedekte ediyoruz. Bu dalgalardan depremin büyüklüğünü ve yerini hesaplayarak ilgili yerlere iletiyoruz” diye konuştu.

Tunç “Doğalgaz şirketleri, Şimendifer yollarını ya da hastaneleri İkaz sinyali göndererek erken İkaz yapmış oluyoruz. Bunun için uzun zamandır bu proje üzerinde çalışıyoruz. Bursa bölgesi için bir projemiz var Lakin aynı zamanda yeni bir projeye daha adım atıyoruz. Yeni bir yöntemle İzmir’de erken İkaz projesini başlatacağız. Tahmin ediyorum 1 hafta içerisinde İzmir içerisinde bunun kurulumunu yapacağız” dedi.  

‘ETKİYİ AZALTABİLMEK AMACIYLA YAPILAN ÇALIŞMA’ 

İzmir’de Çeşme ve Selçuk’a erken İkaz sistemi kurmayı planladıklarını ifade eden Tunç, “İzmir’de faya yakın yerlere kurmayı düşünüyoruz. İlk etapta düşündüğümüz noktalardan biri Çeşme, bir tanesi de Selçuk tarafı olacak Lakin henüz hocalarımız bu konuda çalışmalarını bitirmedi. En aktif, en rahat ulaşabileceğimiz alanları seçmek için çaba harcıyoruz. Bu iki noktada bu sistemi kurduğumuz Vakit Mümkün bir depremin dalgaları İzmir’e varmadan yaklaşık 8-10 saniye Evvel biz uyarıyı almış olacağız” dedi.

Süleyman Tunç, “Bununla ilgili doğalgazı kesme, hızlı Şimendifer, metro ya da Başka ilgili kurumlara direkt olarak bu mesajı göndereceğiz. Onlar da bu sinyali aldıkları Vakit otomasyonlarında kullanabilirler. Yapmak istedikleri ne varsa bu sinyali alarak asıl yıkıcı Zerzele dalgaları şehre varmadan kapatma işlemini başlatmış olurlar. Bu sistem sayesinde Zerzele sonrasında oluşabilecek yıkıcı veya yakıcı hasarların önüne geçilebilecek. Yani etkiyi daha azaltabilmek amacıyla yapılmış bir çalışma bu” diye konuştu. 

‘7-8 SANİYELİK BİR SÜRE KAZANMAYI PLANLIYORUZ’

AFAD ile Bursa’da kurdukları sistemden Müspet sonuçlar aldıklarını belirten Tunç, “İstanbul’da kurduğumuz bir istasyon var, aynı zamanda Bursa bölgesine başka bir erken İkaz sistemi kurduk AFAD ile Birlikte, onunla ilgili aldığımız Müspet sonuçlar var. Dolayısıyla 3-4 koldan erken uyarıları test ediyoruz, ülkemiz için en uygun, en doğru ve en hızlı olanı seçmeye çalışıyoruz. Bu tamamen bizim kurduğumuz sensörler ile depremin merkezine olan uzaklığıyla ilişkili bir Durum. Maalesef Türkiye’de ve İstanbul’da genelde faylar Kent merkezine Çok yakın geçiyor” dedi.

Elektronik ve haberleşme yüksek mühendisi Süleyman Tunç “50 kilometre gibi bir uzaklığı var. Bu da bizim 4-5 saniye gibi bir süremizin olduğunu gösteriyor. İzmir’deki bu Nihayet Zerzele İzmir merkezine 70-80 kilometre uzaklıkta olduğu için 7-8 saniyelik bir süre kazanmayı planlıyoruz. Ülkemizde faylar Kent merkezine Çok yakın olduğu için Japonya gibi bin kilometre uzaklıktaki bir faydan Zerzele gelmiyor, Çok daha yakından geliyor. Bu nedenle sürelerimiz Çok daha kısıtlı maalesef” diye konuştu. 

yenicag-uyari-1.jpgyenicag-uyari-2.jpgyenicag-uyari-3.jpgyenicag-uyari-4.jpgyenicag-uyari-5.jpg

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Para ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 2384 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*