İthalat Nedir?

ithalat nedir anlamı
ithalat nedir anlamı

İthalat Nedir :  İthalat, ürünlerin işleneceği, kullanılacağı, satılacağı veya ihraç edileceği başka bir ülkede yabancı mal veya hizmetlerin getirilmesini temsil eder.

İthalat Ne Demektir?

İthalat tanımı nedir?  İthalat, ihracat ile birlikte, bir ülkenin ticaret dengesinde, ithalatın değeri düştükçe, bir ekonomideki ticaret dengesi ne kadar olumlu olursa, kilit bir unsurdur  . İthalat seviyesi yüksek olan ülkeler ticaret açığıyla karşı karşıyadır ve ithal edilen mallar için ödeme yapmak için rezervlerini arttırmaları gerekmektedir.

Ayrıca, çoğunlukla az gelişmiş veya gelişmekte olan ekonomilerde petrol ve endüstriyel malzemeler gibi temel ürünlerin ithalatına dayanan ülkeler var. Genel olarak, ülkeler üretemeyecekleri mal veya hizmetleri aynı düşük maliyetle veya diğer ülkelerin ürettikleri verimlilikle ithal etme eğilimindedir.

Bir örneğe bakalım.

Örnek

Mal ithal eden ülkeler, ithalat vergisi uygulayan tarifeler ve harçlar gibi ticari koruma önlemleri kullanıyorlar. Vergi, derhal ithal edilen malların fiyatını yükselterek yerli tüketiciler için daha pahalı hale getirmekte ve sonuçta yerel olarak üretilen ürünlere kıyasla daha az rekabetçi olmaktadır.

ABD’li çiftçileri Avrupa’dan gelen tarımsal ithalattan korumak için 1930’da uygulamaya konan Smoot-Hawley Tarifesi, ithalat tarifesinin harika bir örneği. Tarife, Amerikalı çiftçileri artan Avrupa malı ithalatından korumak isteyen ithalat vergilerini artırdı. Bununla birlikte, tarife uluslararası ekonomik iklime baskı yapan, diğer ülkelerin misilleme yapmasına neden olan ve dolayısıyla küresel ticareti kısıtlayan ve Büyük Buhran’a neden olan sebeplerden biri olarak görülmektedir.

Yerli sanayileri korumanın bir başka yolu, hükümetin yerel olarak üretilen mal ve hizmetlerin fiyatını düşürmek için vergi kredileriyle yerel sanayilere sübvanse etmesidir. Bu önlem, yurtdışına ihraç edildiğinde yurt içinde üretilen ürünleri daha ucuz hale getiriyor. Örneğin, 1933 tarihli Tarımsal Uyum Yasası (AAA) ABD hükümetinin mahsul veya hayvancılık üretimini azaltmak için yerel çiftçileri sübvanse etmek için yerel tarım endüstrileri için vergi uygulamasına izin verdi. Kanun, mahsul ve hayvancılık fazlasını azaltmak istiyordu.

İthalatı Tanımla:  İthalat, yabancı bir ülkede ortaya çıkan ve yurt içinde satış veya ticaret amacıyla gönderilen bir mal anlamına gelir.

Ayrıca Bakınız : İhracat Nedir?

Zenpara hakkında 1673 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*