İthal ikinci el otomobil pazarı açılıyor haberi

Bugünün Mühim haberleri konusunda İthal ikinci el otomobil pazarı açılıyor haberi başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

İthal ikinci el otomobil pazarı açılıyor

access_time01 Kasım 2020 10:28

İkinci el otomobil pazarındaki yüksek fiyat artışları Ankara’yı harekete geçirdi. İkinci el otomobil ithalatına izin verilmesi de Dahil olmak üzere birçok Önlem değerlendiriliyor.

İkinci el otomobil pazarında yaşanan yüksek fiyat artışlarına hükümet el koymaya hazırlanıyor.

Sabah’tan Ufuk Sandık’ın haberine göre; Belirli bir yaşın altındaki ikinci el otomobil ithalatına izin verilmesi Dahil olmak üzere bir Sıra tedbirin değerlendirildiği söyleniyor.

Pandemi ve kur etkisi olsa da galeriler, bireysel ya da ikinci el ticareti yapan şirketlerin fırsattan istifade Suni olarak fiyatları yükselttiği gerekçesiyle harekete geçildi.

Bu durumun ekonominin sağlıklı işleyişi aleyhine Menfi söylentilere ve algılara Neden olduğu düşünülüyor.

İkinci el otomobil piyasasına odaklanan hükümetin gündeminde, piyasanın sağlıklı işleyişi için alınabilecek Bütün önlemler olduğu söyleniyor.

Kısa bir süre Evvel de Rekabet Kurumu, kurumsal markalar Dahil olmak üzere ikinci el ticareti yapan işletmelere baskınlar düzenlemiş ve fiyat artışlarıyla ilgili inceleme başlatmıştı.

Türkiye’de 2019’un Nihayet çeyreğinden itibaren yaşanan stok sorunu devam ediyor. Mart-nisan aylarında pandemi nedeniyle fabrikalarda üretimin durması Araç tedariki sorununu büyüttü.

Normalleşmeyle birlikte fabrikalarda üretim iki aylık bir sürenin ardından yeniden başladı. Ancak bu da Deva olmadı. Çünkü fabrikalar alınan pandemi önlemleri nedeniyle tam kapasite çalışamıyor.

Siparişleri yetiştirmekte zorlanıyorlar. Sıfır kilometre Araç temininde yaşanan zorluklar talebi ikinci el pazarına kaydırdı. Bu sebeple ikinci el otomobil fiyatlarında Ağırbaşlı artışlar yaşandı. Fiyat artışları da araçları tüketicilerin gözünde yatırım aracına çevirdi.

İkinci el otomobil satışlarında Devinim devam ediyor. Eylülde ikinci el otomobil satışları bir önceki aya göre yüzde 10 arttı. 2019’un aynı dönemine göre artış yüzde 23 oldu.

Yılın ilk 9 ayındaki artış ise 5 milyon 87 bin 463 Adet olarak gerçekleşti. 2019’da ikinci el Araç pazarında 7.6 milyon adetle rekor kırıldı. 2020 sonunda da satışların 8 milyon adetin üzerine çıkarak rekor tazelemesi bekleniyor.


Ceninde parası olan, döviz, altın yerine otomobile yatırım yapmaya başladı. Bu Durum birçok insanı ikinci el ticaretine yöneltti. Ek iş olarak oto Al-sat yapmaya başlayanlar oldu.

Piyasadaki arz talep dengesi özellikle sanal ortamda fiyatların şişmesine Neden oldu. Birçok satıcının otomobillerine piyasada karşılığı olmayan yüksek fiyatlar koyduğu görüldü.

Bu Durum piyasada kartopu etkisi yaparken, fiyatları sunni şekilde yukarı çekti.

Ayrıca piyasaya yeni sunulan modelleri bayilerden toplayan Al-sat’çılar ikinci el otomobil pazarında bu araçları, liste fiyatlarının Çok üstünde yaklaşık 30-100 bin TL arasında kâr marjıyla sattılar.

PAL-V Liberty, yollara çıkmak için hazır! İzinler alındı

 

Vatan dışındaki Türk vatandaşlarının araçları için süre uzatıldı

 

Otomotiv’de Türkiye Avrupa’dan iyi durumda

 

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 2280 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*