İşdünyası Erdoğan’dan istek listesi hazırladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, acil beklentilerin tartışılacağı gibi yapısal reformların yanı sıra başkanlık Ekonomi konvansiyonu kapsamında yarın bir araya Ati.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ekonomi Konseyi, Tayyip Erdoğan Başbakan Recep başkanlığında yarın toplanacak. Konsey, salgın nedeniyle bu Sene ilk kez video konferans ile gerçekleştirilecek. Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ekonomi personeli reel sektörün sorunlarını dinleyecek. TOBB, 365 oda ve sektör konseyleri ile karşılıklı değişimler yoluyla Öneri verecek, bölgesel ve sektörel taleplere ulaşan bir raporda. [19659003] Covidien-19 salgını nedeniyle küresel ekonomiye ihtiyaç duyan ve ekonomideki zorluklar nedeniyle Güç günler yaşayan Türkiye, reel sektör temsilcilerine, yaşlarını ve sıkıntılarını Meclis Başkanı aracılığıyla anlatma fırsatı bulacağını Erdoğan’a anlatacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonominin yönetimindeki değişikliğin hemen ardından “Ekonomi, hukuk ve demokraside bir seferberlik başlatıyoruz” açıklamaları iş dünyasına Umut verdi. Bu kapsamda yapılacak toplantı reel sektörü heyecanlandırdı. Reel sektör temsilcileri toplantı öncesi DÜNYA’ya taleplerini anlattı. İş adamları yapısal reformların kararlılığından duydukları memnuniyeti dile getirirken, yapısal reformları gerçekleştirirken içinde bulunduğumuz dönemin acil sorunlarını ele almak istediler.

Hem sanayicilerin hem de hizmet sektörü temsilcilerinin ortak sorunlarının başında bu Sene Nisan ayında açıklanan mücbir sebepler nedeniyle ertelenen KDV ve tevkifatlar geliyor. Temsilciler, ertelenen yükümlülüklerin yılın Nihayet çeyreğine yayılmasının ve cari dönem yükümlülükleriyle örtüşmesinin yeni bir ödeme krizine yol açacağını iddia ederek, bunların yeniden yapılanma düzenlemesine Dahil edilmemesini açıkladılar Parlamento tarafından bir eksiklik olarak. Temsilciler bu kapsamda yeni bir düzenleme yapmak ve ertelenen yükümlülükleri taksitle dağıtmak ve vadeye yaymak istiyorlar. Dönemin başlangıcına dikkat çeken sektör temsilcileri, kendileri için de makul bir çözüm bulunması gerektiğini belirtiyor.

Temsilciler, uzun süreli işten çıkarma yasaklarının yeniden değerlendirilmesinin önemine de işaret ediyor. Yüksek finansman maliyetleri, finansmana erişim, enerji maliyetleri, istihdam üzerindeki vergi ve prim yükleri gibi konular hem sanayicilerin hem de hizmetler sektörünün ortak sorunları arasında yer almaktadır.

Kendi servisi olanlar için çalışma saatlerini değiştirmeyin

Sanayiciler, COVID-19 kapsamında bazı büyük şehirlerde Endüstri bölgelerinde çalışma saatlerinin 07: 00’ye indirildiğini söylüyor önlemler pratik olarak birçok işletmenin düzenini bozmaktadır. Personelini kendi servisi ile taşıyan işyerlerinde çalışma saatlerinin esnek olması gerektiği savunulmaktadır. Firmaların esnafı Güç durumda bırakarak perakendecilik faaliyetlerini hızlandırdığı belirtiliyor. Kamuoyunun Hususi sektöre karşı rekabetinin ciroda Ağırbaşlı kayıplara Neden olduğu vurgulandı. Ayrıca bu alanda artan indirim market zincirlerinin Mahalli esnafı Menfi etkilediği belirtiliyor. çalışma saatlerini Dış tutun.

● Vergilerini düzenli olarak ödeyenlere Yarar sağlayın

● Birikmiş KDV alacaklarının zamanında ödenmesi gerekir

● Pandemi sonrası hazırlık için Halk desteği sağlanmalı

● Bankada artan maliyet sorunu teminat mektupları çözülmeli

● Enerji maliyetleri düşürülmeli

● Döviz fiyatları tahmin edilebilir olmalıdır

● İthal ürünlerin yerli üreticileri daha Sert ürünlere karşı korunmalıdır

● Halk alımları, takdir yetkisine bırakılmalıdır Mahalli Mahsul kullanım bürokratları

● Türkiye’de üretilmeyen ürünlere uygulanan ek vergiler revize edilmelidir

HİZMET SEKTÖRÜ NE İSTİYOR?

● Halk perakendeciliği Hususi sektörle rekabet etmemeli

● Zincir marketlerin çalışma saatleri yeniden düzenlenmeli

● Bankaların yüksek POS komisyon oranları düşürülmeli

Kaynak: dunya.com İşdünyası Erdoğan’ın hazırladığı İstek listesi ilk olarak Zenpara’da çıktı.

Zenpara – Para, Finans, Ekonomi ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 2513 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*