İşçi Sendikası Nedir?

işçi sendikası nedir zenpara
işçi sendikası nedir zenpara

Tanım: İşçi sendikası, asıl amacı işverenlerin önünde karşılıklı çıkarları olan konularla uğraşan işçi örgütüdür. Temel olarak ücretler, avantajlar ve çalışma koşulları. İşçi sendikaları, işçi haklarını geliştirmek amacıyla işverenlerle müzakerelere aktif katılımda bulunuyor.

İşçi Sendikası Nedir?

İşçi sendikalarının, çalışanların, özellikle de daha az vasıflı işçilerin, bir işverenin tek başına bir işverenle pazarlık edemeyecek kadar zayıf olduğu varsayıldığından toplu eylem yoluyla fayda elde etmelerine veya korumalarına yardımcı olduğu varsayılmaktadır. 

Sendikaların çoğu sektöre özgüdür ve bu nedenle şirket veya yer ne olursa olsun, o sektördeki tüm çalışanları temsil eder. Üyeler, sendikanın idari giderlerini desteklemek için ücret öderler ve temsilcileri tüm çalışanlar adına hareket eder.

İşveren ve sendika arasındaki anlaşmalar genellikle iki tarafça imzalanan ve yalnızca belirli bir süre için geçerli olan, örneğin iki yıl geçerli bir belgeye yazılır. Bu süreden sonra yeni bir pazarlık süreci başlatılır ve bu nedenle yeni bir belge imzalanır.

Örnek

Doğu Avrupa’da bulunan küçük bir ülkede moda endüstrisi hızla ortaya çıkıyor. Beş büyük firma ve birkaç pazar için giysi üreten birkaç orta ve küçük firma vardır. 500’den fazla üyeye sahip bir sendika, yeni toplu iş sözleşmeleri yaparken işçilere aittir. Bu yıl, sendika temsilcileri, çoğu işçinin çocukları olan kadınlar olduğunu belirledi.

Bu anneler genellikle mesai saatleri içerisinde uygun fiyatlı gündüz bakım hizmetleri bulmaya çalışırken büyük zorluklarla karşılaştı. Bu durum, bu kadın çalışanlara stres ve hatta üretkenliği etkileyen eksikliklere neden oldu. Sendika, bir sonraki toplu sözleşmede yeni bir fayda sağlamaya karar verdi. Annelere günlük bakım ödemeleri konusunda yardımcı olan ek bir aylık yardım talep edecektir. İşveren tarafından kabul edilirse, bu ilave avantaj imzalanacak bir sonraki sözleşmeye dahil edilecektir.


Ayrıca Bakınız : Beyaz yakalı işçi nedir?

Ayrıca Bakınız : Emek Zaman Kaydı Nedir?

Zenpara hakkında 1673 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*