İş Etiği Nedir?

İş Etiği Nedir
İş Etiği Nedir

İş Etiği Nedir : İş etiği, işyerinde uygun etik değerleri sağlama kabiliyetidir. Bir ferdin iş görevini yüksek etik standartlarda yerine getirme şeklini şekillendiren bir tutumdur.

İş Ahlakı Nedir?

İş ahlakı, aktarılabilir yada “yumuşak” bir beceri olarak bilinir. Bir ferdin haiz olduğu ve bütünlük, mesuliyet, yüksek kalite, disiplin, alçakgönüllülük ve ekip emek vermesi benzer biçimde unsurları içeren pozitif yönde etik değerlerle karar vermesine ve görevlerini yerine getirmesine müsaade eden naturel bir tutumdur.

Pozitif yönde bir emek verme etiğine haiz bir kişi, yapmış olduğu her şeyin etik anlamlarını göz önünde bulunduracak ve uygun gördükleri ile kendi değerleri ve ilkelerine gore ne yapmadığı içinde net sınırlar oluşturacaktır. 

Firmalar, bir halde kuruluşla bir halde bağlanan her kişi için kafi değerlendirme ve hedefleri gerçekleştirdiği gözlemlenebilecek bir kurumsal değerler kümesi oluşturmalı ve desteklemelidir.

Her ferdin değişik mevzulara, inançlara ve değişik mevzulara yönelik tutumlarına haiz olması sebebiyle, istenen bir emek verme ortamının sürdürülebilmesi için kurallar şirket yada kurum tarafınca sağlanmalıdır. Bir çok durumda, bir firmanın değerleri, kurucusunun inanç ve ilkelerinin bir yansımasıdır.

İş Etiğine Örnek

Memili Spor Giyim değişik disiplinler için spor ayakkabı üreten bir firmadır. Şirket şu anda ülke genelinde 500’den fazla mağaza tedarik etmekte ve kuvvetli iş etiği ile bilinmektedir. 

Şirket, kültürünün sürecin her aşamasında sunulmasını güvence altına almak için çalışanlarıyla yazışma kurup terfi ettirdikleri 5 temel değere haizdir. Bu değerler: dürüstlük, mesuliyet, dakiklik, şeffaflık ve proaktivite.

Firmanın kurucusu Bay Memili, devlet kadrosunda işyar olarak vazife meydana getiren emekli bir harita ve topografi teknikeri. Hizmet esnasında öğrendiği emek verme prensiplerinin çoğunu şirket kültürüne eklemeyi başardı ve Memili Spor’un bu kadar başarı göstermiş olmasının sebebi bu. Şirket için çalışan her bireyde kuvvetli iş ahlakını tanır ve üretkenlik yada hedef başarısından daha çok kıymet verir.

Zenpara hakkında 1642 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*