İş Etiği Nedir?

İş Etiği Nedir
İş Etiği Nedir

İş Etiği Nedir : İş etiği, işyerinde uygun ahlaki değerleri sağlama yeteneğidir. Bir bireyin iş görevini yüksek ahlaki standartlarda yerine getirme şeklini şekillendiren bir tutumdur.

İş Ahlakı Nedir?

İş ahlakı, aktarılabilir veya “yumuşak” bir beceri olarak bilinir. Bir bireyin sahip olduğu ve bütünlük, sorumluluk, yüksek kalite, disiplin, alçakgönüllülük ve ekip çalışması gibi unsurları içeren olumlu ahlaki değerlerle karar vermesine ve görevlerini yerine getirmesine izin veren doğal bir tutumdur.

Olumlu bir çalışma etiğine sahip bir birey, yaptığı her şeyin ahlaki anlamlarını göz önünde bulunduracak ve uygun gördükleri ile kendi değerleri ve ilkelerine göre ne yapmadığı arasında net sınırlar oluşturacaktır. 

Şirketler, bir şekilde kuruluşla bir şekilde bağlanan her birey için yeterli değerlendirme ve hedefleri gerçekleştirdiği gözlemlenebilecek bir kurumsal değerler kümesi oluşturmalı ve desteklemelidir.

Her bireyin farklı konulara, inançlara ve farklı konulara yönelik tutumlarına sahip olması nedeniyle, istenen bir çalışma ortamının sürdürülebilmesi için kurallar şirket veya kurum tarafından sağlanmalıdır. Çoğu durumda, bir şirketin değerleri, kurucusunun inanç ve ilkelerinin bir yansımasıdır.

İş Etiğine Örnek

Memili Spor Giyim farklı disiplinler için spor ayakkabı üreten bir firmadır. Şirket şu anda ülke genelinde 500’den fazla mağaza tedarik etmekte ve güçlü iş etiği ile tanınmaktadır. 

Şirket, kültürünün sürecin her aşamasında sunulmasını garanti altına almak için çalışanlarıyla iletişim kurup terfi ettirdikleri 5 temel değere sahiptir. Bu değerler: dürüstlük, sorumluluk, dakiklik, şeffaflık ve proaktivite.

Şirketin kurucusu Bay Memili, devlet kadrosunda memur olarak görev yapan emekli bir harita ve topografi teknikeri. Hizmet sırasında öğrendiği çalışma prensiplerinin çoğunu şirket kültürüne eklemeyi başardı ve Memili Spor’un bu kadar başarılı olmasının nedeni bu. Şirket için çalışan her bireyde güçlü iş ahlakını tanır ve üretkenlik veya hedef başarısından daha fazla değer verir.

Zenpara hakkında 397 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*