IMF Başkanının korkutan kriz açıklaması

Mühim Ekonomi haberleri konusunda IMF Başkanının korkutan kriz açıklaması başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, ekonomik ve finansal istikrar için sağlanan desteklerin bir süre daha kritik bir öneme sahip olacağını belirterek, “Fişi Çok erken çekerseniz, kendi kendinize Ağırbaşlı Zarar verme riski alırsınız” dedi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Georgieva, IMF-Dünya Bankası Yıllık Toplantıları kapsamında basın toplantısı düzenledi.

Bir milyonu aşkın kişinin canını alan ve ekonomileri tersine çeviren yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kriziyle hala mücadele edildiğini belirten Georgieva, Nihayet birkaç aydaki tablonun daha az vahim olduğunu ancak Büyük Bunalım’dan bu yana en kötü küresel resesyonun öngörülmeye devam edildiğini söyledi.

Georgieva, küresel ekonominin bu Sene yüzde 4,4 daralmasının beklendiğini anımsatarak, “Kriz, İstikbal beş Sene içinde, üretim kayıplarında tahmini 28 trilyon dolara mal olabilir.” ifadesini kullandı.

‘FİŞİ Çok ERKEN ÇEKERSENİZ, RİSK ALIRSINIZ’

Görünüme ilişkin tahminlerine yönelik büyük bir belirsizlik olduğunu vurgulayan Georgieva, “2021’de kısmi ve düzensiz bir toparlanma öngörüyoruz, büyümenin yüzde 5,2 olması bekleniyor.” diye konuştu.

Georgieva, Bütün ülkelerin Güç, düzensiz, belirsiz ve aksaklıklara açık bir “uzun tırmanış” ile karşı karşıya olduğunu yineleyerek, krizi aşmaya yönelik Politika önlemlerine değindi.

Yaşamları ve geçim kaynaklarını korumak için gerekli önlemlere devam edilmesi gerektiğini vurgulayan Georgieva, şunları kaydetti:

“Kalıcı bir ekonomik toparlanma ancak pandemiyi her yerde yenersek mümkündür. Hayati Sağlık önlemlerini artırmak şarttır. Ev halklarına ve şirketlere mali ve parasal destekte olduğu gibi, kredi garantileri ve ücret sübvansiyonları gibi Ömür hatları, ekonomik ve finansal istikrarı sağlamak için muhtemelen bir süre daha kritik olacak. Fişi Çok erken çekerseniz, kendi kendinize Ağırbaşlı Zarar verme riski alırsınız.”

Halk YATIRIMLARI VURGUSU

Georgieva, daha dayanıklı ve kapsayıcı bir ekonominin inşa edilmesi gerektiğine işaret ederek, “Yeni araştırmamız, özellikle yeşil projeler ve dijital altyapıya yapılan Halk yatırımlarının oyunun kurallarını değiştirebileceğini gösteriyor. Verimliliği ve gelirleri artırırken milyonlarca yeni iş yaratma potansiyeli taşıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Küresel Halk borcunun GSYH’ye oranın 2021’de yüzde 100 gibi rekor bir yüksekliğe ulaşmasının beklendiğine dikkati çeken Georgieva, bu konuyu orta vadede çözmenin kritik bir öneme sahip olduğunu dile getirdi.

Georgieva, birçok düşük gelirli Memleket için acil Eylem gerektiğinin altını çizerek, bu ülkelerin daha Çok hibeye, imtiyazlı krediye ve borç ertelemesine ihtiyacı olduğunu ifade etti.

Özellikle aşının geliştirilmesi ve dağıtımında her zamankinden daha Çok uluslararası iş birliğine ihtiyaç olduğunu vurgulayan Georgieva, “Tıbbi çözümlerdeki daha hızlı ilerleme toparlanmayı hızlandırabilir, 2025 yılına kadar küresel gelire yaklaşık 9 trilyon dolar katabilir. Bu da daha Fakir ve daha Varlıklı ülkeler arasındaki gelir farkını daraltmaya Muavin olabilir.” dedi. 

IMF’nin krizin başlangıcından bu yana 280 milyar doları aşkın borç taahhüdünde bulunduğunu kaydeden Georgieva, Aza ülkeleri desteklemek için 1 trilyon dolarlık kredi verme kapasitelerinde hala Mühim kaynakları olduğunu aktardı. 

Georgieva, 81 ülkeye finansman sağladıklarını belirterek, en Fakir Aza ülkeler için borç servisinde uzatmaya gittiklerini, imtiyazlı, sıfır faizli kredileri desteklemek için ilave 21 milyar dolar ayırdıklarını anlattı. 

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1455 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*