Iktisat gündeminde gözler YEP’te – Zenpara

Ekonomik gündeme ilişkin gözler Yeni Iktisat Programına (YEP) ve 2020'nin merkezi hükümet bütçesine çevrildi. Ekonominin yol haritası niteliğindeki YEP'in gelecek hafta Gömü ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafınca açıklanması umut ediliyor. .

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Hükümeti Sistemin peşinden açıklanan Yeni Iktisat Programında bir Yıl sonrasında, ekonomideki istikrarın sürecine ehemmiyet verilen programda meydana getirilen ve yapısal düzeltim adımlarının atılmış olduğu

Ekonomide önümüzdeki üç Yıl için yol haritası ise, Bakan Albayrak tarafınca açıklanması umut ediliyor. 2020-2022 döneminde enflasyon, istihdam, gelişme, ihracat ve cari işlemler açığı benzer biçimde Esas makro göstergeler YYEP ile belirlenecektir. Genel ekonomik koşulların gereklilikleri doğrultusunda hazırlanan planda makroekonomi, ilke ve hedeflerin yanı sıra Esas ekonomik değişkenleri de içerecektir. Hususi sektör için öngörülebilirliği artıracak program, Nihayet yıllarda toplumsal ve ekonomik gelişimleri daha sağlam bir halde sürdürerek Itimat ve istikrara katkı elde edecektir. Programın amaçları ve öncelikleri, bakanlıkların ve kurumların bütçelerinin hazırlanmasında Esas alınacaktır.

– Bütçe süreci başlamış olacak

Program ve mali plan yayınlandıktan sonrasında, bütçe teklifleri ve yatırım sirküleri, Halk idarelerinin bütçe tekliflerini hazırlama ve yatırım programlarını hazırlama sürecine rehberlik etmek suretiyle Resmi Gazete'de Yeniden duyurulacak.

Plan yayınlandıktan sonrasında, Halk idarelerinin bütçe tekliflerini ve yatırım programını hazırlama sürecini yönlendirmek için bütçe çağrısı ve yatırım sirküleri de Resmi Gazetede duyuru edilecektir.

Merkezi yönetim bütçe kanunu teklifinin 17 Ekim’e kadar Parlamento’ya sunulması umut ediliyor. ] Cumhur Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ikinci bütçesi, 1 Ocak tarihinden itibaren mecliste yapılacak komisyon ve komisyon görüşmelerinden sonrasında uygulanacak. Önümüzdeki Yıl için yatırım programı Ocak ayında da duyuru edilecek

. Program bütçe sistemine geçişte ilk adım, 2020 performans programlarının hazırlanması ile atılacak. Programa dayalı sistem 2021 bütçesi ile tanıtılacak.

– Dışsatım ve enflasyon sayıları izlenecek

Odak YYEP ve bütçe gündemine odaklanacak. Eylül ayı ihracat sayıları 3 Ekim'de Mersin Tecim Bakanı Ruhsar Pekcan tarafınca açıklanacak. Aynı gün gözler enflasyon rakamlarına çevrilecek.

İşsizlik sayıları ve bütçe gerçekleştirme neticeleri 15 Ekim'de açıklanacak.

– Beklenecek Merkez Bankası'nın faiz oranı sonucu

Merkez Bankasının Para Politikası Komitesi (PPK). iki toplantısı var. PPK 24 Ekim'de toplanacak ve faiz kararını açıklayacak. Merkez Bankası Müdürü Murat Uysal, 31 Ekim'de senenin Nihayet Enflasyon Raporunu açıklayacak.

Zenpara – Para, Finans, Iktisat ve Forex Mevzularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve içsel mevzularda yönlendirmez, yalnızca Genel data verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1664 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*