İkinci el araçta yeni fiyat oyunu

İkinci el araçta yeni fiyat oyunu

Ekonomi bölümünde İkinci el araçta yeni fiyat oyunubaşlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Corona virüs salgını nedeniyle oluşan tedarik sıkıntısı ve döviz kurunun da etkisiyle yükselişe geçen fiyatlar, ikinci el Araç piyasasını da doğrudan etkiliyor.

Araç alacak Çok sayıda Kişi sıfır taraftaki rakamları görüp ikinci ele yönelince ister istemez fiyatlar da uçuşa geçiyor.

120 BİN TL’Yİ GÖZDEN ÇIKARMANIZ GEREK

Öyle ki; sektör temsilcilerine göre neredeyse her gün değişen fiyatlar yüzünden söz konusu gün ikinci el Araç alacak bir vatandaşın ayırması gereken ortalama bütçe en az 120 bin TL bandına çıkmış durumda.

Oysa ki bu Nispet 6-7 ay öncesine kadar 70-80 bin TL aralığındaydı. Bu hesaplamadan da anlaşılacağı üzere fiyatlara gelen zam yüzde 80’e yaklaşmış durumda.

FİYATLARA Suni MÜDAHALE

Ancak ikinci elde fiyatların yükselmesinin tek nedeni şüphesiz sıfır Araç tarafındaki tedarik sıkıntısı ve değişen döviz kurları değil. İkinci ele yönelik ortaya çıkan eğilimi daha büyük kar kapısına döndürmek isteyenler fiyatları da Suni olarak Devamlı yukarı yönlü manipüle ediyor.

OPSİYON YALANI ORTAYA ÇIKTI

Yeni Tan’ın haberine göre, online kanallar üzerinden değerinin Çok üstünde fiyatla girilip alıcıları da ‘Opsiyonlanmıştır’ yalanı ile buna ikna eden kimi satıcıların piyasa fiyatlarını bu şekilde Devamlı yukarı taşıdığı ortaya çıkmış, söz konusu ilanların sayısının da sadece bir ilan sitesinde 5500 Adet olduğu tespit edilmişti.

FİYAT ARTIRIMI İÇİN ÇAĞRIDA BULUNUYORLAR

Duyuru sitelerindeki opsiyon yalanının ardından aynı marka ve modele ait araçlar üzerinden kurulan ve genellikle söz konusu araçlara yönelik bilgi alışverişinin yapıldığı sosyal medya ve Whatsapp gruplarına sızan fırsatçılar, paylaştıkları mesajlarla aracını satışa çıkarmış grup üyelerine fiyat artırmaları yönünde çağrıda bulunuyor.

KASASINA GÖRE 20 BİN TL’YE ÇIKIYOR

Paylaştıkları mesajlarda fiyat artışlarının yapılacağı tarihi de veren fırsatçılar, fiyatlardaki artışların doğru orantılı olması ve alıcıların kafasında söz konusu markaya ait ortalama bir fiyat oluşması için de yapılacak zamları kendileri belirliyor.

Fırsatçıların fiyat yükseltmek için gruplarda paylaştığı mesajda model ve kasasına göre değişen artışların 10 ile 20 bin TL arasında olduğu görülüyor.

VİDEO: İKİNCİ EL OTODA FİYAT ARTIŞI SÜRER Mİ?-ARŞİV

Bugünün Mühim Ekonomi haberleri konusunda İkinci el araçta yeni fiyat oyunu başlıklı yazımızı okudunuz.

Zenpara – Para, Finans, Ekonomi ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1454 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*