İkinci çeyrekte öne çıkacak şirketler

Türkiye'nin ikinci çeyreğinde Nema risk primi düzelme eğilimi gösterdi. Ancak, TL dolara karşı% 4 Kıymet kaybetti. Bu süreçte, Olmamış petrol ticaretinin Müspet etkisinin etkisiyle 2 yıllık tahvil 285 baz puan, 5 yıllık CDS ise 42 baz puan artmıştır. Bunların ışığında, bankaların sektörlerden daha iyi net kar performansına sahip olduklarını hesaplıyoruz. Bankalar için hesapladığımız% 20'lik yıllık net kar artışı, sektörler için% 14 büyüme öngörüsümüzden daha yüksek.

Banka hisseleri

Banka net kârının üç aylık bazda% 19 oranında düşmesini beklerken, yıllık bazda% 20 artış bekliyor. Kredi getiri / mevduat maliyeti ölçeklerinin genişlemesi, yüksek swap maliyetleri ve zayıf mevsimsel tahsilatlar göz önüne alındığında, bankaların çekirdek gelir getirisi, QOQ% 7 oranında dirençli görünmektedir. Büyük miktarda karşılık getirisi bulunmaması net kârı etkiledi. TL spreadlere baktığımızda Halk bankalarının Hususi bankalardan daha iyi performans göstereceğini düşünüyoruz. Fonlama maliyetlerindeki düşüşle birlikte devlet bankalarının TL kredi mevduat makamının çeyrek çeyreğe göre 50 baz puan artarken, Hususi bankalarda 7 baz puan düşüş bekliyoruz. Etkinlik giderlerinin geçen yılki yüksek baz etkisinden dolayı% 18 oranında azalmasını bekliyoruz. Kredi zararı ödeneklerinin, kredi büyümesinin yetersizliği, takipteki az sayıda yeni kredi ve döviz kurundaki sınırlı Kıymet kaybı ile azalmasını bekliyoruz. İzleme listemizdeki bankaların toplam net risk maliyetinin 205 baz puan olmasını bekliyoruz.

Hangi paylar öne çıkacak?

Üç aylık net kar performansında Garanti, Hususi bankalar arasında öne çıkıyor. Garanti'nin bu Sene% 14,4 Kapital kazancı elde etmesini bekliyoruz. Hususi bankalar arasında Yapı Kredi ve Akbank, hem TL kredi mevduat ölçeklerinde hem de marjlarında en iyi performansı beklemektedir. Bütün grubun en yüksek TL kredi mevduat makası gelişiminin Vakıfbank'ta olacağına inanıyoruz. Halkbank, net karda Vakıfbank'tan Çok daha iyi bir performans öngörürken, Vakıfbank, Halk bankaları arasında Kapital ve komisyon iadesinde öne çıkıyor. Beklediğimiz isimler Otokar, Pegasus, Tekfen, Bizim, Arçelik ve Ülker.

Türk Traktör, Kardemir ve Akçansa, FAVÖK bazında en düşük performansı göstermeyi beklediğimiz şirketlerdir.

TEB Yatırım Araştırması

Zenpara – Para, Finans, Ekonomi ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1660 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*