İhracat Nedir?

ihracat nedir ne anlama gelir
ihracat nedir ne anlama gelir

Tanım:  İhracat, ürünlerin işleneceği, kullanılacağı, satılacağı veya yeniden ihraç edileceği bir yabancı ülkeye yerli mal veya hizmetlerin sevkıyatıdır.

İhracat Ne Demektir?

İhracatın tanımı nedir?  İhracat, ithalatla birlikte, bir ülkenin ticaret dengesinde kilit bir unsurdur çünkü ihraç edilen malların satışı bir ülkenin brüt üretimini artırmaktadır. Birçok ülke ihracatı istihdamı, harcanabilir geliri ve tüketici harcamalarını arttırmanın bir yolu olarak teşvik etmektedir. Ayrıca, bir ülke ne kadar fazla ürün ihraç   ederse, yabancı ülkelerin kullanmak istediği mal ve hizmetlerin üretiminde uzmanlık kazandıkça rekabet avantajı da o kadar fazla olur.

Artan yönde, ihracat bir ülkenin döviz rezervlerini artırarak, merkez bankasının iç para birimini savunmasına ve değerini dışa çekmesine olanak sağlayarak yabancı ülkelere yapılan ihracatın maliyetini düşürmesine olanak tanıyor. Öte yandan, ihracatçı ülkeler, endüstrilerini korumak ve onlara rekabet avantajı sağlamak için tarifeler, kotalar ve sübvansiyonlar gibi ticari korumacılık önlemlerini kullanmaktadır. Bu bağlamda, devlet politikası ve döviz kurları bir ülkenin ihracatını etkileyen çok önemli faktörlerdir.

Bir örneğe bakalım.

Örnek

Uluslararası çapta büyümeyi hedefleyen işletmeler döviz kurlarındaki dalgalanmalara dikkat etmelidir. Kur riski, özellikle bir firma çoğunlukla yabancı ortaklarla iş yapıyorsa, genişleme stratejisinin başarısız olmasının sebeplerinden biridir.

Örneğin, A şirketi bir ABD otomobil üreticisi ve Meksika’ya otomobil parçaları ihraç ediyor. Dolar Meksika Pesasına karşı güçlüyse, otomobil parçalarını Meksika’ya ihraç etmek daha az dolar alıyor. Diğer taraftan, dolar Meksika Pesolarına karşı zayıfsa, Meksika ihracatçılarının gücünü güçlendirir. Para riski ile başa çıkmak için, ABD otomobil üreticisi, Meksikalı ortaklarla yapılan tüm anlaşmaların ABD doları cinsinden yapılması konusunda ısrar etmelidir. Olumsuz, bu, Meksika ihracatçılarını ABD ihracatçısı ile ortaklık kurmaya zorlayarak yerel para birimlerinde iş yapmayı tercih edebilir.

Özet Tanım

İhracatı Tanımlayın:  İhracat, menşe ülkesinden satılacak veya işlem yapılacak başka bir ülkeye gönderilen bir mal anlamına gelir.

Ayrıca Bakınız : İthalat Nedir?

Zenpara hakkında 934 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*