İcra Kurulu Nedir?

icra kurulu nedir sözlük tdk anlamı
icra kurulu nedir sözlük tdk anlamı

İcra Kurulu Tanımı Nedir : Yürütme kurulu, kuruluşun muntazam işleyişi ile ilgili mevzularda kolektif olarak kararlar veren bir grup kilit yöneticidir. 

Genel olarak, Yönetim Kurulunun altındaki hiyerarşik yapıdaki en üst düzey otorite için geçerlidir.

İcra Kurulu Nedir?

Bir yürütme komitesi, değişik departmanları en yüksek karar seviyelerine entegre etmek için bir mekanizma şeklinde kullanılır. Her yönetici yada yönetici kendi bölümünden mesuldür, sadece çözülmesi ihtiyaç duyulan uyumlu bir vizyon gerektiren mevzular vardır. Komite bu sorunları değerlendirmek, çözümleme etmek ve kurumsal hedefleri desteklemeyi amaçlayan kararlar almak için çalışır.

Kuruluşun performansıyla ilgili fikirleri tartışmak, değiş tokuş etmek ve kabul etmek için tüm üyeler tertipli aralıklarla toplanmalıdır, sadece bu karşılaşmaların etkinliğini çoğaltmak için toplantılar içinde paylaşılan bilgiler olabilir. Yürütme komitesi, ortak hedeflerin uygulanmasını sağlamak için tüm organizasyonel alanlar içinde düşünce ve stratejilerin uyumlu hale getirilmiş olduğu bir yer olmalıdır.

Toplantılardan en iyi şekilde yararlanmak için net ve öncesinden tanımlanmış bir gündem olması önerilir. Katılan insanoğlu karar vermelidir; zira çıktılar alınacak özlü adımlar atılmalıdır. Sorunlu meseleleri mümkün olan en kısa sürede düzeltmek ve denetlemek için önceki toplantıların izlenmesi her görüşmede bu gündemin bir parçası olmalıdır. Genel anlamda toplantının verimli bir halde yapılmasından görevli olan bir Başkan ve Yazman vardır.

İcra Kuruluna Örnek

Orta ölçekli bir imalat şirketindeki Genel Müdür, yöneticileri arasındaki anlaşmazlıkları çözmekte zorlanıyor. Üretim Müdürü maliyetleri düşürmenin mümkün olmadığını söylüyor, Satış Müdürleri üretimdeki gecikmelerden yakınma ediyor ve Finans Müdürü düşük kar marjları mevzusunda uyarıyor.

Her biri yakınma eder sadece genel performansı iyileştirmek için hususi bir çözüm yoktur. Müdür, üst düzey yöneticileri tarafınca oluşturulan bir Yürütme Komitesi yapmaya karar verdi. Toplantılar operasyonel mevzuları tartışmak için haftalık olarak yapılır ve ayda bir kez potansiyel iyileştirme alanlarını belirlemek için temel performans göstergelerini beraber çözümleme ederler.

Zenpara hakkında 1698 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*