İçişleri Bakanlığı’ndan Tayyare ve otobüs seferleriyle ilgili yeni genelge

Bugünün Mühim haberleri konusunda İçişleri Bakanlığı’ndan Tayyare ve otobüs seferleriyle ilgili yeni genelge başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

İçişleri Bakanlığı 81 İl valiliğine korona virüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında Tayyare ve otobüs seferleri ile ilgili yeni bir genelge daha gönderdi

İçişleri Bakanlığı, korona virüs salgınına karşı alınan tedbirlerle ilgili yeni bir genelge daha yayınladı. Yeni genelgeyle birlikte, havayolu ulaşımında yarın sabah saat 8.00’den itibaren “Seyahat İzin Belgesi” olmayan vatandaşlar seyahat edemeyecek.

Söz konusu genelgede Bütün dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgınının en Esas özelliği, fiziksel temas, hava yolu gibi yollarla Çok hızlı bulaşması ve enfekte insan sayısının Çok hızlı artması olduğu vurgulandı.

Alınan kararlar şu şekilde sıralandı:

Havayolu ile düzenlenecek uçuşlarda da yolcular, 29.03.2020 tarihinde saat 06:00’dan itibaren Seyahat İzin Belgesi olmadan seyahat edemeyecek. Bu nedenle Türk Hava Yolları başta olmak üzere Bütün hava yolu firmaları seyahat izin belgesi olmayan vatandaşlara bilet satışı yapmayacak ve Tayyare ile seyahat etmelerine kesinlikle izin vermeyecek.

Bütün vatandaşların bulundukları şehirde kalmaları Esas olacak. Ancak 28.03.2020 Vakit ve 6009 sayılı Genelgemiz de belirtilen;
a) “Tedavi ihtiyaçları nedeniyle Doktor kararıyla sevk edilen,
b) Birinci derece yakınları vefat eden veya ağır hastalığı olanlar,
c) Özellikle Nihayet on beş gün içerisinde gelmiş olduğu yerde, kalacak yeri bulunmayan vatandaşlar, “Seyahat İzin Kurullarından” seyahat izin belgesi alarak hava yolu ile seyahat edebilecek.

Ayrıca hava yolu ulaşımı ile sınırlı olmak üzere Esas insani ihtiyaçların üretim ve tedarik süreçleri içerisinde yer aldığını ilgili İş odalarından belgelendirenler, seyahat izin kurullarına başvurmaları ve bu talebin ilgili kurulca uygun görülmesi halinde şehirlerarası seyahat edebilecek. Hizmetinin/görevinin devamına ihtiyaç duyulan üst düzey Halk görevlileri ile Halk hizmeti yürütenlerin görevleri çerçevesinde seyahat etmelerinde kısıtlama olmayacak.

Tayyare seferlerine devam edilen havaalanlarında, havaalanı mülki idare amirlerinin başkanlığında, Türk Hava Yolları, Güvenlik müdürlüğü ve havaalanı işletmesinin temsilcilerinden oluşan “Seyahat İzin Kurulları” oluşturulacak. Oluşturulan kurullar 28.03.2020 tarihi (söz konusu gün) saat 20.00’den itibaren belirtilen şartları uyan vatandaşlarımıza “Seyahat İzin Belgesi” düzenlenmesine başlayacak.

“Seyahat İzin Kurullarına” başkanlık etmek üzere görevlendirilecek valilik/Kaymakamlık temsilcisinin muhakkak, Bakanlığımız E-İçişleri sisteminde elektronik imza atmaya yetkisi olan (token cihazı sahibi),tercihen il/ilçe birim müdürleri arasından (112 müdürleri Dış) görevlendirilmesi sağlanacak.

Seyahat İzin Belgesi Talepleri;

Otobüs ve hava yolu seyahatleri için düzenlenecek.
Kapsam Dahilindeki Vatandaşların İzin Talepleri;
a) Otogar ve havaalanlarında bu amaçla oluşturulan Müracaat Masaları,
b) Bakanlığımız tarafından bu işlemler için tahsis edilecek olan Alo 199 Çağrı
Merkezi,
c) İçişleri Bakanlığı E-Müracaat” sistemi, üzerinden alınacak.

Seyahat izin belgesi talepleri, Seyahat İzin Kurullarınca gecikmeksizin değerlendirilerek yukarıda belirtilen esaslar çerçevesinde karara bağlanacak.

Karara bağlanan seyahat izin belgesi talepleri; bireysel başvurularda elden verilecek, telefon ve elektronik başvuruların sonuçları vatandaşlara mail, mesaj veya telefonla bildirilecek.

Seyahat İzin Kurullarınca, hava yolu ile seyahatine izin verilen vatandaşların listesi uçuşun gerçekleştirildiği il valiliğine gönderilecek.

Düzenlenen seyahat izin belgelerinin, Türk Hava Yolları ile elektronik ortamda paylaşılması için İçişleri Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından ivedi olarak gerekli sistem kurulacak. 199 Çağrı Merkezi ve “İçişleri Bakanlığı E-Müracaat sistemi faaliyete geçene kadar Ati olan seyahat izin belgesi taleplerinin Müracaat Masalarından karşılanması için Vali ve kaymakamlar tarafından gerekli tedbirler (seyahat izin kurullarının sayısını, personelinin arttırılması vb.) gecikmeksizin alınacak.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce, 199 Çağrı numarası üzerinden, taleplerin hızlı bir şekilde alınması ve karşılanması için yeteri kadar Çağrı alıcının görevlendirilmesi sağlanacak.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Para ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1068 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*