Hususi yetkili savcı Mueller: Trump temize çıkmadı haberi

ABD’de 2016 yılında düzenlenen başkanlık seçimlerine Rusya’nın Trump lehine müdahale ettiği iddialarını soruşturmak üzere görevlendirilen Hususi yetkili savcı Robert Mueller, hazırladığı soruşturma raporu ile ilgili Çarşamba günü ABD Kongresi’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi’nde ifade verdi.

Milletvekillerinin ABD Başkanı Donald Trump’ın soruşturmaya müdahale ettiği suçlamasından aklanıp aklanmadığı yönündeki sorusuna da Cevap veren Mueller, hazırladığı raporun Trump’ı aklamadığını söyledi. Mueller, Trump’ın yargıya müdahaleden suçlu bulup bulmadığı sorusunu ise açık bıraktı.

Yasalara göre görevdeki bir Reis hakkında dava açılamayacağını vurgulayan Mueller, Reis hakkında görevinin sona ermesinin ardından dava açılabilir mi şeklinde bir soruyu ise “Doğru” diyerek yanıtladı. Mueller, Trump’ın, ekibi tarafından sorgulanmaktan kaçındığını ve sorulara sadece yazılı Cevap verdiğini de sözlerine ekledi.

Soruşturma iki Sene sürdü

Robert Mueller, Hususi yetkili savcı olarak iki Sene boyunca Rusya’nın 2016 seçimlerine Mümkün müdahalesini ve Trump’ın ekibinin Rus hükümet temsilcileriyle seçim kampanyası sırasında temasta olup olmadığını soruşturmuştu. Mueller, iki Sene süren çalışmaları sonucunda geçen Mart ayında bir soruşturma raporu hazırlamış ve bu raporun bazı bölümleri kamuoyuyla paylaşılmıştı.

Raporda Trump’ın çeşitli şekillerde soruşturmayı etkilemeye çalıştığı belirtilmiş, ancak Reis’ın çevresindeki kişilerin direktifleri yerine getirmekten kaçınması nedeniyle bu çabaların sonuçsuz kaldığı vurgulanmıştı. Raporda ayrıca Trump cephesi ile Rus yetkililerin bağlantıda olduğuna ilişkin Çok sayıda vakanın tespit edildiği, ancak soruşturma ekibinin bu vakaları hukuki olarak kanıtlayacak yeterli Delil bulamadığı da vurgulanmıştı.

Trump ise raporun kendisini hakkındaki suçlamalardan akladığını savunuyor. (DW)

Zenpara – Para, Finans, Ekonomi ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1642 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*