Holding Şirketi Nedir?

Holding Şirketi Nedir : Bir holding şirketi, diğer şirketlere veya varlıklara sahip olma ve onları kontrol etme amacı veya görevi ile oluşturulan bir işletmedir. Bir holding şirketi genellikle imalat, hizmet veya ticari faaliyetlerde bulunmak yerine ana şirket olarak var olan bir şirketi ifade eder.

Holding Şirketi Ne Demek?

Holding şirketleri bugünün ekonomisinde çok yaygındır. Bu tür şirketlerin sahip olmaları ve yönetmeleri gereken çeşitli varlıklar olduğunda avantajları olabilir. Holding şirketi, en azından önemli ölçüde diğer şirketler veya iştiraklerin hisselerine sahiptir ve sahipleri yalnızca holding şirketinin hisselerine sahiptir.

Birçok konuda özellikle ekonomi alanında holding şirketlerinin büyük bir önemi vardır.

Ana ortaklığın göreceli gücü çeşitli faydalar sağlarken, risk dahil olan çeşitli işlerden dolayı çeşitlendirilmiştir. İşin tamamı her bir firmadan daha büyük olduğundan, holding şirketi üçüncü şahıslarla pazarlık yaparken veya borç para alırken daha yüksek faydalar elde edebilir.

İştirakler üzerindeki kontrol ve şirket politikalarının veya stratejilerinin uygulanması, şirketleri ayrı ayrı yönetmeye kıyasla bir holding şirketinden denetlerken daha kolay olmalıdır.

Holding Şirketlerine Örnek

Jeremy Hills, büyük bir üretici firmayı devralan ve daha sonra diğer dört firmayı kuran başarılı bir girişimcidir. Bu firmalardan ikisi, yalnızca firmamıza rağmen imalatçıya hizmet vermektedir. Kalan iki firma önceki üç ile hiç ilişkili değil. Jeremy, her bir girişim için ortaklıklar kurdu ve şimdi karmaşık bir mülkiyet ağı, Kurullar ve iç kontrollerle karşı karşıya.

Konsolide işinin genel büyüklüğünden yararlanmak ve beş firmanın izleme ve kontrol sürecini kolaylaştırmak istiyor. Bu nedenle, bu beş bağlı ortaklığa sahip bir holding şirketi kurmaya karar verdi. Bay Hills ve ortakları holding şirketine sahip olacak. Bay Hills şimdi Hills Corporation Yönetim Kurulu’na başkanlık ediyor ve oradan çeşitli işletmeleri kontrol ediyor. Tedarikçilerle finansman ve pazarlık talep ederken, şimdi büyük bir şirketin kaldıracına sahip olacak.

Zenpara hakkında 1642 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*