Hızlandırılmış Amortisman Nedir?

Hızlandırılmış Amortisman Nedir Nasil Hesaplanir
Hızlandırılmış Amortisman Nedir Nasil Hesaplanir

Hızlandırılmış Amortisman Tanımı :  Hızlandırılmış amortisman, bir varlığın maliyetini varlığın ömrünün önceki yıllarında ve daha sonraki faydalı yıllar için daha düşük miktarlarda tahsis etmenin bir yöntemidir. 

Başka bir deyişle, hızlandırılmış bir amortisman yöntemi, adın ima ettiği şeyi yapar. Başlangıç ​​yıllarında daha büyük miktarlarda amortisman ve sonraki yıllarda daha az miktarda ön yükler. 

Bu, varlığın faydalı ömrü boyunca her yıl eşit miktarda amortisman tahsis eden doğrusal yönteme karşı çıkıyor.

Hızlandırılmış Amortisman Nedir?

Hızlandırılmış amortisman tanımı nedir?  Hızlandırılmış bir yöntemin ardındaki mantık, varlıkların yeni olduklarında genellikle daha faydalı olmalarıdır. Bu nedenle, maliyetler faydalı ömür boyunca eşit değil, gerçek varlık kullanımına göre tahsis edilmelidir. 

Değer kaybı, bir varlığın “ giderinin ” bir  yolu olmadığı için bu anlamlıdır . Varlığın fayda maliyetini tahsis etmenin bir yöntemidir.

Örnek

Örneğin bir bilgisayar al. Bilgisayar beş yıllık faydalı bir ömre sahip olabilir, ancak son iki yılda pek de işe yaramadı. Yönetimin yeni makineler satın almak için bütçeyi alabilmesi son iki yıl içinde uğraşmak gerçekten bir nevi. Ne hakkında konuştuğumu biliyorsun. 🙂

Bilgisayar tamamen yeni iken 1. yılda aynı zamanda bilgisayar zorlukla çalıştığında 5. yılda aynı miktarda harcama yapmak mantıklı değildir. 

Hızlandırılmış amortisman yöntemi bu tutarsızlığı önemser. İlk birkaç yıla daha büyük bir amortisman, son birkaç yıla ise daha küçük bir bölüm tahsis edilmiştir. Bu şekilde, hızlandırılmış yöntem eşleştirme ilkesini izler   çünkü varlığın faydası ile maliyetlerini eşleştirir . Şirket bilgisayardan ilk yıllarda, sonraki yıllarda olduğundan daha fazla fayda elde eder. Bu nedenle, o yıllarda maliyetin daha fazlasını tanır.

Azalan bakiye yöntemi  ve çift azalan bakiye yöntemi hızlandırılmış sisteminin her iki iyi örneklerdir. Her ikisi de varlığın ömrünün başlangıç ​​yıllarına varlık maliyetinin daha yüksek bir yüzdesini ve bitiş yıllarına maliyetlerin daha düşük bir yüzdesini atar.

Özet Tanım

Hızlandırılmış Amortisman Tanımlama:  Hızlandırılmış amortisman, varlık daha yeni olduğunda bir varlığın maliyetinin daha yüksek bir yüzdesini ve varlık daha büyük olduğunda daha düşük bir yüzdeye atama yöntemi anlamına gelir.

Zenpara hakkında 1661 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*