HIV’de dışlanma korkusu!

Bugünün Mühim haberleri konusunda HIV’de dışlanma korkusu! başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

HAKED Genel Sekreteri Prof. Dr. Serhat Ünal, ‘HIV’in teşhis ve tedavisinde dışlanma korkusu yaşandığına dikkat çekti.

HIV/AIDS Korunma ve Eğitim Derneği (HAKED) Genel Sekreteri Prof. Dr. Serhat Ünal, İnsan Bağışıklığı Yetmezlik Virüsü (HIV) teşhis ve tedavisinde yaşanan en Mühim sorunlardan birinin ayrımcılık olduğunu belirterek, “Bu ayrımcılık korku ve bilinçsizlikten oluyor. HIV pozitif bireylerin Cemiyet tarafından dışlanması teşhisi ve tedaviyi engelliyor.” dedi.

Dünya AIDS Günü kapsamında düzenlenen basın toplantısında, uzmanlar HIV’e ilişkin güncel bilgileri paylaştı.

HAKED Genel Sekreteri Prof. Dr. Serhat Ünal, test yapılmadan HIV pozitif bireylere ulaşmanın imkansız olduğunu belirterek, “Şüpheli cinsel ilişki yaşayan herkes test olarak HIV şüphesinin önüne geçebilir. Önyargıların önüne geçmek için ise HIV’in bulaş yollarına dair şüphelerin giderilmesi, ayrımcılığa Nihayet verilmesi gerekiyor.” dedi.

Prof. Dr. Ünal, toplumdaki ayrımcılık ve farkındalıkla ilgili problemler nedeniyle hastalara ulaşımın Güç olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi:

“HIV konusunda bu zamana kadar yapılan en Mühim çalışmalardan biri hiçbir kimlik bilgisi paylaşılmadan test yaptırılabilecek anonim test merkezlerinin kurulması oldu. İstanbul’da Şişli ve Beşiktaş, Ankara’da Çankaya, İzmir’de Konak, Mersin ve Bursa ilk kurulan yerler. Bu anonim merkezlerin çoğaltılması hepimizin en büyük görevi. HIV teşhis ve tedavisinde yaşanan en Mühim sorunlardan biri ayrımcılık. Bu ayrımcılık korku ve bilinçsizlikten oluyor. HIV pozitif bireylerin Cemiyet tarafından dışlanması teşhisi ve tedaviyi engelliyor.”

KLİMİK HIV/AIDS Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Volkan Korten de “HIV ve AIDS aynı şey demek değil. AIDS, HIV pozitif olan bireylerin tedavi edilmezlerse gelecekleri Nihayet radde oluyor. 1997 yılı AIDS hastalığının en Çok görüldüğü, 2004 yılı ise AIDS’e bağlı ölümlerin en Çok olduğu Sene. Bu tarihlerden sonra bu rakamlarda azalma oldu ancak bizim bulunduğumuz coğrafyada artış var. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı Nihayet rakamlara göre Kasım 2019 itibarıyla Türkiye’de toplam 24 bin 219 HIV tanısı alan Birey bulunuyor. 2018’de 3 bin 719 yeni tanı alan Birey varken, 2019’da bu sayının 4 binden Çok olması bekleniyor.” değerlendirmesinde bulundu.

 

HIV’de dışlanma korkusu! / Zenpara Haberler Kategorisi altında yayınlanmıştır.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Para ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1700 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*