“Helikopter Para” Piyasaları Desteklerken Endeks Negatif Ayrışıyor

Küresel piyasalar, yavaşlama riski, Brexit ve belirsizliğin artması ve ABD-Çin gerginliğinin devam etmesi sebebiyle satış baskısı altında geçen hafta kapanmış oldu. iShares Global 100 ETF (IOO)% 0.33 düşüşle 49.82 $ ‘a geriledi ve iShares MSCI Dünya ETF’si (URTH)% 0.44 düşüşle 92.65 $’ a geriledi; Gömü ETF (ISHG)% 0.21 artarak 78.77 $ ‘a terfi etti. Belirsizliklerin artmasına Rağmen, altının ons fiyatı 1491.20 dolara yükselirken, Brent petrolü İran’a meydana getirilen petrol saldırısına Rağmen 58.80 dolardan ve WTI Olmamış petrol 53.48 dolardan işlem görmüş oldu. Hafta sonundaki habere nazaran, Merkez Bankalarının ekonomiyi ve finansal piyasaları elikopter helikopter parası ile abilir olarak destekleme ihtimalinin küresel riskli varlıklar üstünde Olumlu bir tesiri olabilir. % 5,2 düşüş, ithalat ise% 1,5 oranında azalmıştır. Japon tecim dengesi -123B yen’de geldi ve 543 Yen beklentisiyle -143.5B Yen’in önceki verilerinin altında kaldı. Eylül ayında, Çin’in Ev tutarları% 8,4 artarken, PBOC (Çin Merkez Bankası) faiz oranlarını% 4,8’de tuttu.

PBOC’dan (Çin Merkez Bankası) piyasaya destek olma beklentileri, tecim savaşlarında güvence bir Netice alınamaması, Çin’in düşük gelişme sayıları ve artan küresel durgunluk riskinin arkasından terfi etti. Böylece, Asya endeksleri günü tamamlamak için Avustralya ASX’in ötesine genişledi. Asya’nın önde gelen 10 senelik veriminde Japonya% -0.133, Çin% 3.231, Singapur% 1.751 ve Hong Kong% 1.434 seviyesine geriledi. Şiddetli olayların HK protestolarında ortaya çıkması, Çin ve Tüm Asya ekonomileri, bilhassa de HK üstündeki riskleri artırıyor. ABD’nin, HK’deki protestoları destekleyen bir bildiri yayınlayacağı ve Çin’in, ABD-Çin gerginliğini Trump bu Çin kozunu kolayca bırakmayacağından, ABD ile Çin arasındaki gerilimin HK üstünden devam etmesi olası. USDCNY, Asya para birimleri içinde 7.07 seviyesine gerilerken, USDJPY 108.58’den USDSGD’ye 1.3610’dan işlem görüyor.

Ek olarak, artan vergi oranları ve yolsuzluk sebebiyle Azerbaycan, Lübnan ve Şili’de protestolar / toplumsal patlamalar yaşandı. Lübnan’da ekonomik kriz ve yoksulluk algısı protestolara yol açtı ve hükümet bir düzeltim paketi kabul ettiğinde hükümet sakinleşti. Azerbaycan’da hükümet karşıtı eylemler devam ediyor. Aynısı, bir Latin ABD ülkesi olan Şili’de de geçerlidir. Şili’de gösteriler sebebiyle acil bir Durum deklare edildi ve hükümet metro yürüyüşüne Art döndü.

Avrupa’da Brexit’in belirsizliği Yeniden gündemde. Nihayet gelişmelere nazaran Boris Johnson, AP Cumhurbaşkanı Donald Tusk ‘a meclis oylamada bulunmadığı için erteleme mektubu yazdı. Sadece ertelemenin fena bir Fikir bulunduğunu açıklayan bir Name da gönderdi. Bu hamle ile mahkeme tarafınca yargılanabilir, şundan dolayı erteleme talebini sabote etmek ister. Erteleme mektubu AP tarafınca kabul edilirse, süre 1 Ocak 2020’ye kadar uzatılacak. Referandum yada erken seçim olasılığı göz önüne alındığında, “Brexit olabilir bir başbakana yol açabilir.

Avrupa endeks endeksi geçtiğimiz hafta% 0.32 düşüşle 391.84 avro kapanırken, seans içinde% 0.46 artışla 393.64 avro oldu. Almanya’nın 10 senelik verimi% -0.345’te işlem görürken, İngiltere’nin 10 senelik faiz oranı% 0,76’ya terfi etmiştir. EURUSD paritesi 1.1163 seviyesinde yer verilmiştir. İngiltere’nin erteleme talebinin, Tüm Avrupa borsaları, bilhassa de İngiltere borsaları üstünde Olumlu bir tesiri olduğu görülüyor.

ABD piyasaları geçtiğimiz hafta satış baskısı altında kapanmış oldu. Kapanışta, gösterge endeksi S & P500 2986.29 $ seviyesinden alıcı bulmak için% 0.39 düşüş gösterdi. S&P 500 VIX / korku göstergesi 14.24 $ ‘a düştü, vadeli işlemleri 16.38 $’ dan işlem görüyor. ABD vadeli işlemleri, gelen Yanıt alımlarının ve para helikopter parasının etkisiyle yeni haftaya yükselmeye başladı ”. ABD Doları endeksi alıcıları 97,23 $ seviyesinde bulurken, 2 senelik gösterge faiz oranı% 1,594’e, 10 senelik verim ise% 1,78’e terfi etti.

Cuma günü, Pence ve Sayın Erdoğan, Erdoğan’ın “operasyonun devam etmesi halinde sözleşmenin 120 saat sonrasında takip edilmemesi durumunda” anlaşmanın raporunun takip edilmemesinin arkasından gelen “anlaşmanın raporunun Olumlu tesiri” tazyik. Trump’ın birliklerimizi Art çektiğimizi ve Graham’ın baskı hayata geçirmeye devam ettiğini açıklayan bir revizyonu gelecek günlerde TL varlıklardaki oynaklığı artırabilir. söz mevzusu gün, tekrardan kredi destek paketinin devlet bankalarından verdiği haberler, TL, kısa vadeli olarak, varlıkları destekleyebilir.

Cuma günü Olumlu yönde etkilenen endeks, 1,21 milyar TL işlem hacmi ile% 3,71 artarak 98415,34 TL seviyesinde kapanmış oldu. söz mevzusu gün, yukarıdaki haber akışına paralel olarak, seanslar içinde% 0,67 oranında azalan 97752.86 TL seviyesinde işlem görmektedir. USD / TRY 5.8197’ye, Euro / TRY 6.4965’e terfi etti. Suriye ve Trump’ın açıklamalarına ilişkin endeks ve döviz cinsel yönündeki ifadelere uyulmalıdır. 120 saatin sonunda devam eden operasyonları da endeksi aşağı itebilir. Koşullar devam ederse, TCMB 100-200 bps daha indirim alabilir.

Kaynaklar: EuroNews / EuroNews TR / BBC / BBC Türkçesi / CNN / CNN / Diken / Dünya / Zenpara

Zenpara – Para, Finans, Iktisat ve Forex Mevzularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve tinsel mevzularda yönlendirmez, yalnızca Genel data verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 853 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*